Davulalan Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Davulalan Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas konusu davulalan köyü bilgileri - davulalan köyü resimleri - davulalan köyü tanıtım

Davulalan, Sivas ilinin Yıldızeli ilçesine bağlı Alevi bir köydür.
    Coğrafya
    Köy, Sivas iline 80 km, Yıldızeli ilçesine 32 km uzaklıktadır.
    İklim
    Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 262
    1997 286
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

* Musa Kahya Yıldız
    * Ali Kahya Kaplan
    * Halil Ağa Kızılgöz
    * Yusuf Şengül
    * Murteza Kızılöz
    * Zeynel Ağa Kızılgöz
    * Haydar Yılmaz
    * Haydar Ağa Kızılgöz
    * İsmail Açıkgöz
    * Ali Rıza Açıl
    * İsmail Açıkgöz

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır su an eğitim ve öğretim devam etmektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
    Tarihi

Köy nüfus köken olarak Kars muhaciri olarak bilinir. Rus işgali sırasında ağırlıklı Damal (Ardahan) ilçesi bağlı köylerden göçenler ve başka köylerden katılanlardan oluşur. Göçle gelen başka yerlere dağılsa da bir süre sonra aynı köye gelmişlerdir. Göç tarihi takribi 1900'lerin başıdır.

Davulalan Köyüne ilk yerleşme 1893 yılında olmuştur. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı nedeniyle, Gürcistan sınırındaki Türkmen Aşireti, batıya doğru göç etmeye başlamıştır. Yöre halkı Kars’tan şimdi bulundukları yere gelmişlerdir. Bu yüzden Davulalan Köyü Kars kültürünün izlerini taşımaktadır.

Köyün ilk kurucuları Halil Oğlu Hasan, Emo Kahya ve Topalın Oğlu lâkaplı kişilerdir. Bunlar, dört aile köye gelirler ve yerleşirler. Köye ilk geldiklerinde buraya yerleşmerini sağlayan neden çilek teleklerinin uzunluğudur. Bu teleklerin boylarını ölçerler ve bakarlar ki bir adam boyu "bu çileğin böyle uzadığı yerde buğday yetişmez mi" derler ve buraya yerleşmeye karar verirler.

Köyün isminin nereden geldiği hakkında çeşitli görüşler vardır. Birinci görüş şudur: Köye ilk gelindiği zaman etrafı hep ormanlıkmış. Yalnız bu ormanlık alanın tam ortasında, içinden su çıkan boş bir alan varmış. Bu boş alan rüzgar vurduğu zaman davul gibi ses çıkarırmış. İşte bu sesten dolayı buraya, Davulalan demişlerdir. İkinci görüş ise şudur: Köy halkı Kars’tan göçtükleri için Kars şivesiyle konuşurlar. “Şurası” kelimesi yerine, “da ora” derler. “Şuraya” gidiyorum yerine, “da oraya” gidiyorum derler. İşte bu “daora” kelimesi zamanla “davulalan” sözcüğüne dönüşmüştür.

Köyün isminin nereden geldiği hakkında diğer bir görüş, yıllar önce burada bir eşkiyanın vurulduğudur. Bu eşkiyanın vurulması üzerine, askerler burada davul çalıp şenlik yaparlar. Köye bu yüzden davul çalınan alan anlamına gelen Davulalan denilmiştir.

kaynak-vikipedi
    özgür ansiklopedi

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş