Danaçalı Köyü Büyükorhan Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Danaçalı Köyü Büyükorhan Bursa konusu danaçalı köyü bilgileri - danaçalı köyü resimleri - danaçalı köyü tanıtım

Danaçalı, Bursa ilinin Büyükorhan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Bizanslılar tarafından kurulan bir keyhüda sistemiyle gelişen biy köydür.Çevre köyü olarak bulunan Örencik köyü ile yakın akrabalıklar vardır.Tarihi kalıntılar ve küpler bulunan köyde tarım ve hayvancılık yapılıyor.
    Kültür

Köy yörük manav kültürünü izlerini taşımaktadır.heryıl düzenli olarak haziran ayında köy derneği ve muhtarlığının tertiplemiş olduğu kültürel etkinlikler yapılmaktadır.Ayrıca osmanlı geleneklerinin izleri görülmektedir.misafirler için konaklama ve üç öğün düzenli bir şekilde yemek yiyebileceği bir köy odası bulunmaktadır.
    Coğrafya

Bursa iline 99 km, Büyükorhan ilçesine 14 km uzaklıktadır.İlçe bağlantısı hayli virajlı bir yolla sağlanır.
    İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Kışlar oldukça soğuk geçer.
    Nüfus

2007 yılı itibarıyla köydeki nüfus 200 olup 724 kişilik nüfus Bursa ili Osmangazi ilçesi Soğanlı mahallesinde yoğunlaşmıştır.
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 200
    2000 255
    1997 292
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Çilek önemli gelir kaynağıdır.
    Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.( Bu ilköğretim okulu 2009 yılında öğrenci sayısının yetersizliği nedeniyle kapatılmıştır.) Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
    kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş