Danıştay'dan YÖK'e 'katsayı' reddi

'Eğitim Haberleri' forumunda Dine tarafından 10 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Danıştay'dan YÖK'e 'katsayı' reddi konusu
    Danıştay'dan YÖK'e 'katsayı' reddi

Danıştay, Yükseköğretim Kurulu (YÖK)'nun, üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararın yürütmesinin durdurulması kararına yaptığı itirazını reddetti

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, kararın açıklanmasından önce yaptığı açıklamada, "Onların vereceği karar 15 milyon öğrencinin hayatını ilgilendireceği için çok olumlu şekilde yaklaşacaklarını düşünüyorum Ret kararı çıkarsa, bu da, bizim işimizi oldukça kolaylaştıracak Çıkmaz ise ayın 17'sinde yapacaklarımızı ve belirleyeceğimiz yolu açıklayacağız" dedi

Danıştay 8 Dairesi, YÖK'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesini 25 Kasım'da oybirliği ile durdurmuş, YÖK 2 Aralık'ta bu karara itiraz etmişti

Alternatif çözüm önerileri

ÖSS sisteminde daha önce hazırlanan alternatif çözümlerden biri kullanılacak Eğer YÖK'ün itirazı kabul edilmezse eşit katsayı uygulaması kalkacak

Bunun yerine alan içi ve alan dışı tercihlere göre yeniden farklı katsayı uygulaması gelecek

Mevcut uygulamada öğrencilerin ortağretim başarı puanı alan içi tercihlerde 08; alandışılarda 03'le çarpılıyordu

Yeni formülde oranlar belli değil ama aradaki fark bu kadar çok olmayacak; katsayı aralığı daralacak

Yani yine hukuk fakültesini tercih eden bir meslek lise öğrencisi düz lise öğrencisine göre daha az puan alacak

Bu Sayfayı Paylaş