Dairenin Özellikleri Nelerdir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 14 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Mavi_inci

Mavi_inci Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Dairenin Özellikleri Nelerdir? konusu Dairenin Özellikleri Nelerdir?

Daire, çemberin içinde kalan alana verilen addır
    . Burada alandan kasıt, bir çemberin çevrelediği noktaların kümesi olmasıdır. Bir dairenin açık daire ya da kapalı daire olmasını dairenin sınırlarını oluşturan çemberin daireye dahil olup olmadığı belirler; çember daireye dahilse kapalı daire, değilse açık dairedir.

Daireler genelde D harfiyle gösterilirler. Bir çemberi tanımlayan merkezi ve yarıçapı olduğu için, dairenin gösteriminde daireyi tanımlayan çemberin merkezi ve yarıçapı kullanılır. Bu nedenle, dairenin merkezi ve dairenin yarıçapı terimleri doğal olarak kullanılmaktadır. Mesela [​IMG] 'deki birim çemberin tanımladığı daireye birim daire adı verilir ve D(0,1) ile gösterilir.[​IMG]'deki orijindir.
    Burada 0 'dan kasıt

2. Hiç bişey bulamadım :)

3. kusura bakmayın ama yeterli bilgi bulamadım :)

4. yha bi türlü bulamadım performans= 0

5. bence çok güzel tam performans ödevime göre ama bu sadece bi konusu diğer konuları da bulursam performan notu yüksek gelir :)

6. ben bunu performans ödevine yazsam öğretmen bana kesinlikle 00000 verir

7. öğretmenimi çok seviyorum

8. çok yeterli değil özellikleride yok sadece tanıtımı var

9. Hiç bir şey yok.Biri bana söyleyebilir mi dairenin özelliklerini. :(

10. ben 3 e gidiyom hiç biri benim sınıfıma göre değil :(

11. en sevdim şey desler resim cunku cok başarılıyım teşekurederim

12. kusura bakmayın ama yeterli bilgi yokk.....

13. ben yazdım ve yaptım performans kaç verecek bakam hoca

14. ben süper buldum kafa çalıştırın olmassa başka nete bakın

15. Daire, çemberin içinde kalan alana verilen addır Burada alandan kasıt, bir çemberin çevrelediği noktaların kümesi olmasıdır Bir dairenin açık daire ya da kapalı daire olmasını dairenin sınırlarını oluşturan çemberin daireye dahil olup olmadığı belirler; çember daireye dahilse kapalı daire, değilse açık dairedir

Daireler genelde D harfiyle gösterilirler Bir çemberi tanımlayan merkezi ve yarıçapı olduğu için, dairenin gösteriminde daireyi tanımlayan çemberin merkezi ve yarıçapı kullanılır Bu nedenle, dairenin merkezi ve dairenin yarıçapı terimleri doğal olarak kullanılmaktadır Mesela 'deki birim çemberin tanımladığı daireye birim daire adı verilir ve D(0,1) ile gösterilir'deki orijindir Burada 0 'dan kasıt.

16. 3-a ya gidiyorum bildiğime göre cok kısa

17. bence gayet de güzel.. ödevim için yeterli olacaktır.

18. ÜZGÜNÜM AMA DOĞRU DÜRÜST YOK :( Dairenin Özellikleri:

1)Yarıçapları eşit iki daire eşittir.
    2) Bir dairede eşit yayların kirişleri ve eşit kirişlerin yayları birbirine eşittir.
    3) Bir dairede, merkezden eşit uzaklıktaki kirişler eşittir. 4) Bir dairede kirişe dik olan çap, kirişi iki eşit parçaya böler. Bir doğru ile çemberin bir ortak noktası varsa, bu noktaya değme noktası, doğruya da teğet adı verilir.
    5) Bir çemberin bir noktadaki teğeti bu noktayı merkeze birleştiren doğruya diktir. Bir dairede BC yayını merkezden gören açıya merkez açı, çevreden gören açıya çevre açı, bir T noktasındaki teğet ile TD kirişi arasında kalan açıya teğet kiriş açısı denir.
    6) Aynı yayı gören teğet kiriş açısı merkez açının yarısına eşittir

19. saol kardeş çok işime yaradı yorum yazmışsın cewap olarak çok saol :)))

20. bu nedir arkadaş ya bi türlü bulamadım

Bu Sayfayı Paylaş