Dağpınar Köyü Merkez Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Dağpınar Köyü Merkez Muğla konusu Merkez Dağpınar Köyü - Dağpınar Köyü Hakkında - Dağpınar Köyü Tanıtımı - Dağpınar Köyü Resimleri - Gerit Köyü

Dağpınar, Muğla ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: Bilgi yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Tarihi

Eski adı GERİT tir

Coğrafya

Muğla merkezine 42 km uzaklıktadır. Yollar asfalt, yaklaşık 45-50 dakikada ulaşılabilir. Ayrıca Milas'ın Ören Beldesi'ne ise 15 km uzaklıkta.

Dağpınar Köyü, Marçalı Dağları'nın eteklerinde kurulmuş, engebeli bir araziye sahiptir. Geniş düzlükler yoktur. Gökova Körfezi, Sedir Adası'ndan İstanköy Adası'na kadar ve Datça Yarımadası ayaklarınızın altında müthiş bir manzarası var. Güneyinde Kultak ve Alatepe Köyleri, doğusunda Zeytinköy, Kuzeyinde ise Meke ve Çırpı köyleri vardır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Her ne kadar akdeniz iklimi olsa da yazları rakımının yüksekliğinden normal deniz kenarları kadar sıcak değildir.

Nüfus : 2000 - 724

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Arıcılık köyün önemli geçim kaynağıdır. Köylüler ayrıca halıcılıkla da uğraşmaktadır. Zeytin ve zeytinyağı üretimi önemli gelir kaynaklarındandır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. İLKÖĞRETİM 1.-2.-3. sınıflar köyde okutulmakta olup diğer sınıflar MUĞLA ÇİFTLİK köyüne taşımalı eğitim yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yok fakat sağlık vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. yol asfalt fakat yağmurlar nedeniyle çabuk bozulmaktadır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş