DaĞitim Trafolari Arizalari

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda semyav5mitq tarafından 1 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    DaĞitim Trafolari Arizalari konusu DAĞITIM TRAFOLARI ARIZALARI

OG/AG Dağıtım trafolarına ait arıza istatistikleri incelendiğinde, özellikle küçük güçteki trafolarda arızalanma oranı yüksek olduğu görülmektedir.

Bu arızaların sebebi

1-OG/AGDağıtım trafolarının izolasyon yağlarının; hava ile temas etmesi ve ısıetkisiyle özelliğini kaybederek bozulması nedeniyle bir süre sonrasargılara ait izolasyon malzemeleri de bozulmaktadır. Bunun sonucundatrafo, çok yüksek olmayan gerilimlerde ve çok büyük olmayan arızaakımlarına bile dayanamayarak arızalanmaktadır.

2-Parafudrların uygun seçilmemesi, montajının iyi yapılmaması ve topraklama direncinin yüksek olması sonucu trafolar aşırı gerilimlere karşı korunamamaktadır.

3-Trafoların buşinglerindeki eklatör aralıkları standartlara göre ayarlanmamaktadır. Bunun sonucunda trafo aşırı gerilime karşı korumasız kalmakta yada daha düşük darbe gerilimlerinde gereksiz deşarjlar yaparak sigortaların atmasına sebep olmaktadır.

4-OG Sigortalarının seçiminde yapılan hatalar nedeniyle trafolar kısa devre arızalarına karşı korunamamaktadır.

5-Trafonun AG çıkışında kullanılan AG Kesiciler (Termik- manyetik şalter) uygun seçilmemesi ve termik ayarlarının düzgün yapılmaması sonucu, trafolar aşırı yüke karşı korunamamaktadır.

6-Trafonun kontaklı termometrelerinin ayarının uygun yapılmaması halinde, trafolar aşırı yüke karşı da korunamamaktadır.

OG/AGDağıtım trafoları arızaların asgariye indirilmesi için trafoların(periyodik) planlı test ve bakımlarının yapılması, yağ kaçaklarınıngiderilmesi,trafo topraklamasının yönetmeliklere uygun yapılması veTrafo binalarının havalandırma sisteminin uygun olması gerekmektedir.Trafolarda arızalar, iç ve dış etkenlerden dolayı meydana gelmektedir.

-İç arızalar, genelde yüksek gerilim sargılarının toprakla veya sargılar arasındaki sarım kısa devrelerinden oluşmaktadır.

-Dış etkilerden dolayı meydana gelen arızalar ise,

. Aşırı gerilimler

. Kısa devre arızaları

. Aşırı yükler nedeniyle oluşmaktadır.

Bu Sayfayı Paylaş