Dünyamızı daha güzel ve yaşanılır kılmak için yazı, şiir, öykü ve resim var mı?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 6 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Dünyamızı daha güzel ve yaşanılır kılmak için yazı, şiir, öykü ve resim var mı? konusu bu başlık için şiir öykü ve resim istiyorum

Daha güzel ve yaşanılır bir dünya öykü

Bir varmış bir yokmuş.Bütün balıkların mutluluk içinde yaşadığı bir yerde , insanların suyunu kirletmediği çok ama çok uzaklarda tertemiz bir deniz varmış.Küçük balık işte bu denizde yaşarmış.Ama o,güzel denizin kıymetini bilmez , başka bir denizde yaşamak istermiş.Yine böyle bir gün küçük balık hayaller kurarak uykuya dalmış…Uykusunda kendini bilmediği bi başka denizde bulmuş…

Küçük balık: “Ah ne güzel başak bir denizdeyim” “ama bu denizde kimse yok” (küçük balık gezinir etrafa bakar) “kimse yok mu? Kimse yok mu?”

Kayalıkların arasından ince ürkek bir ses “Hemen yanıma gel belli ki sen yabancı bi balıksın yoksa buralarda böyle korkusuzca gezinemezdin.” Demiş.

Küçük balık şaşkın bir şekilde hemen kayalıkların geldiği yöne doğru gitmiş.Kayalıklaın arasında bir sürü balık küçük balık hareketli hareketli tartışmaktaymış. “Artık bu denizden gitmemiz gerekli , binlerce balık arkadaşımızı kaybettik.Daha fazla buralarda kalırsak ölürüz.”
    Küçük balık: “Lütfen bana da anlatırmısınız bu olanlarda ne? Ben başka bir denizden geliyorum ve burası benim yaşadığım yere hiç benzemiyor.Suyu çok kirli.Önümü görmekte zorlandığım için az kalsın sert bir yosuna çarpıyordum.Hem bu yosunda çok pis kokuyordu”

Yaşlı balık: “senin o yosun sandıkların , insanların denizimize attıkları maddelerden bir parça olabilir.Suyumuzun kirli olması da fabrika borularından akan pis ve zehirli sular yüzünden.Bir gün önce de büyük bir gemiden boşaltılan zehirli atıklar yüzünden binlerce arkadaşımızı kaybettik.”

Küçük balık: “Peki bunlara neden olanlar kim?”

Diğer balıklar hep bir ağızdan bağırırlar : “insanlar”

Küçük balık: “İnsanlar mı? Onlarda mı balık?”

Yaşlı balık: “ Hayır onlar balık değil, onlarda bizim gibi canlılar ama denizde yaşamıyorlar. Denizlerin etrafındaki karalarda yaşıyorlar. Artık bizi sevmiyor olacaklar ki, bir zamanlar mutluluk içinde yaşadığımız güzel denizimizi yaşanmaz hale getirdiler. Eğer bizi sevmeseler evlerindeki akvaryumlarda beslemezler. Eğer denizleri böyle kirletmeye devam ederlerse dünya üzerinde hiç balık kalmayacak.”

Küçük balık “Hiç balık kalmayacak, hiç balık kalmayacak” sesleri arasında gözyaşları içinde uyanır ve ohhh çeker.

Küçük balık: “Ben ne kadar şanslı bir balıkmışım ne güzel bir denizim var.Ama ya rüyamdaki gibi bir deniz varsa , balıklar yok oluyorsa , gerçekten de bunlar doğru olabilir mi? Ama öyle olsa bile mutlaka bu balıklara yardım edecek birileri çıkacaktır.”
    Temiz denizinde yüzmeye devam eder.

Çocuklar denizlerimizi kirlettiğimiz zaman balıklar mutsuz olurlar.Biz denizlerimizi kirlettiğimiz zaman balıkların yaşama alanlarını yok ederiz.Onun için denizlerimizi kirletmeyelim.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Nisan 2015
  2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

İnsanların doğup büyüdüğü, barındığı, eğitim gördüğü, alışveriş yaptığı, işini, mesleğini sürdürdüğü, dinlenip eğlendiği yerlerin tamamına çevre denir. Diğer bir ifadeyle hayatımızı kuşatan, insanları ve diğer canlıları kucaklayan yerlerin tamamı çevre olarak tanımlanır.

Çevremizi niçin temiz tutmalıyız?

Temiz ve sağlıklı bir çevre, bütün canlıların yaşayabilmesi için temel koşuldur. Her canlı gibi insanda çevresiyle uyum içinde yaşamak zorundadır. İnsan hayatının devamını sağlayan sağlığı korumak ise, ancak sağlıklı ve temiz bir çevre ile mümkündür. Bu nedenle vücudumuzu veve yakın çevremiz olan, evimizi, sokağımızı, okulumuzu, sınıfımızı, kısaca içinde yaşadığımız dünyamızı da temiz tutmalıyız. elbisemizi temiz tuttuğumuz gibi, yaşadığımız; uzak

Dinimizde çevre temizliğinin önemi nedir?

İslam ahlakının temel ilkelerinden biri de çevreyi korumaktır. Yüce Rabb’imiz, evreni en güzelve yeryüzünde bulunan her şeyi insanın emrine vermiştir.(Câsiye suresi, ayet 13) İnsanın huzurlu ve mutlu bir hayat sürmesi için, Allah, ona güzel bir çevre teslim etmiştir. İnsan kendisine emanet edilen çevreyi korumakla görevlidir. Yüce Allah Kur’an’da “Göğü yükseltti ve dengeyi o koydu. Sakın dengeyi bozmayın.” (Rahman 7-8) buyurarak dengeyi bozacak davranışlardan kaçınılmasını istemektedir. Peygamberimiz de “Çevrenizi temizleyiniz” (Tirmizi, Edep, 41) buyurmuştur. Bu nedenle çevreyi korumak dini bir şekilde yaratmış, gökyüzünde görevdir.

Çevre temizliği dinimizin bir emri olmasının yanında “hak” kavramı ile de yakından ilgilidir. Çünkü içinde yaşadığımız çevreyi başkaları ile paylaşırız. Buraların temiz tutulması ve korunması hepimizi ilgilendirir. Ortaklaşa kullandığımız çevreyi kirletmek onlara haksızlık olur. Bu nedenle bir kimsenin başkalarının kullandığı çevreyi kirletmeye hakkı yoktur. Bu “kendisine yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkalarına yapmamak” ilkesine ters düşer. Bu önemli bir ahlak ilkesidir.

Çevre temizliği ile ilgili olarak neler yapmalıyız?

Evimizi, okulumuzu temiz tutmalıyız. Çünkü zamanımızın büyük bir kısmı buralarda geçmektedir.

Evimiz barındığımız ve dinlendiğimiz yerdir. Evimizi temiz tutmalı ve bu konuda büyüklerimize yardımcı olmalıyız. Evimizin temiz ve düzenli olması için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz. Özellikle banyo, tuvalet ve lavaboların temiz olmasına dikkat etmeliyiz.

Okul yakın çevremizin yakın bir parçasıdır. Günümüzün büyük bir kısmı okulda geçer. Okulumuzun temiz olması, bize sağlıklı bir öğretim ortamı sağlar. Bu nedenle okulumuzu veve içeceklerimizi sağa sola atmak, duvarlara masaların üzerine yazı yazmak; çevremizi kirletmek çirkin ve sorumsuzca bir çevresini temiz tutmaya özen göstermeliyiz. Yiyecek davranıştır.

Ev ve okul dışında yaşadığımız çevrenin temizliğine de dikkat etmeliyiz. Cadde, sokakları, park ve bahçeleri, ormanları piknik yerlerini temiz tutmak, kirletenleri uyarmak hepimizin görevidir. Bilmeliyiz ki, “temiz bir dünya temiz bir çevre” hem kendimiz için, hem de bizden sonra gelecek nesiller için çok önemlidir.

Çevreyi kirletenleri uyarmalı ve bu kötü alışkanlıklarından vazgeçirmek için gayret göstermeliyiz. Bunu yaparken nezaket kurallarına dikkat etmeli, karşıdaki kimseyi üzmemeye özen göstermeliyiz. Aynı zamanda kendimiz de çevre konusunda duyarlı olmalı ve bu konuda insanlara örnek olmalıyız.

Kısaca sağlıklı, mutlu, huzurlu, barış içinde yaşamak için çevremizi temiz tutmalıyız. Bunun içinçevre temizliğine hem kendimiz uymalı hem de başkalarını bu konuda uyarmalıyız.

Çevremi temiz tutarım, çünkü

• Günlük hayatımızda sürekli olarak çevreyle iç içe yaşarız. Temiz bir çevre insana huzur ve mutluluk verir.
    • Sağlıklı olmak için çevremi temiz tutarım. Çünkü kirli bir çevre birçok hastalığın kaynağıdır.
    • Çevremiz Allah’ın bize bir emanetidir. Çevreme zarar verdiğimde emanete ihanet eden bir insan durumuna düşerim.
    • Çünkü içinde yaşadığımız çevreyi başkaları ile paylaştığımı bilirim. Bu nedenle ortaklaşa kullandığımız çevreyi kirletmenin, onlara haksızlık olduğu bilinciyle hareket ederim. Çevremizi bulmak istediğim şekilde tertemiz bırakmalıyım. “Her zaman kendime yapılmasını istemediğim bir şeyi başkalarına yapmamayı” kendime ilke kabul ederim.

3. SeLeN

Daha güzel ve yaşanılır bir dünya öykü

Bir varmış bir yokmuş.Bütün balıkların mutluluk içinde yaşadığı bir yerde , insanların suyunu kirletmediği çok ama çok uzaklarda tertemiz bir deniz varmış.Küçük balık işte bu denizde yaşarmış.Ama o,güzel denizin kıymetini bilmez , başka bir denizde yaşamak istermiş.Yine böyle bir gün küçük balık hayaller kurarak uykuya dalmış…Uykusunda kendini bilmediği bi başka denizde bulmuş…

Küçük balık: “Ah ne güzel başak bir denizdeyim” “ama bu denizde kimse yok” (küçük balık gezinir etrafa bakar) “kimse yok mu? Kimse yok mu?”

Kayalıkların arasından ince ürkek bir ses “Hemen yanıma gel belli ki sen yabancı bi balıksın yoksa buralarda böyle korkusuzca gezinemezdin.” Demiş.

Küçük balık şaşkın bir şekilde hemen kayalıkların geldiği yöne doğru gitmiş.Kayalıklaın arasında bir sürü balık küçük balık hareketli hareketli tartışmaktaymış. “Artık bu denizden gitmemiz gerekli , binlerce balık arkadaşımızı kaybettik.Daha fazla buralarda kalırsak ölürüz.”
    Küçük balık: “Lütfen bana da anlatırmısınız bu olanlarda ne? Ben başka bir denizden geliyorum ve burası benim yaşadığım yere hiç benzemiyor.Suyu çok kirli.Önümü görmekte zorlandığım için az kalsın sert bir yosuna çarpıyordum.Hem bu yosunda çok pis kokuyordu”

Yaşlı balık: “senin o yosun sandıkların , insanların denizimize attıkları maddelerden bir parça olabilir.Suyumuzun kirli olması da fabrika borularından akan pis ve zehirli sular yüzünden.Bir gün önce de büyük bir gemiden boşaltılan zehirli atıklar yüzünden binlerce arkadaşımızı kaybettik.”

Küçük balık: “Peki bunlara neden olanlar kim?”

Diğer balıklar hep bir ağızdan bağırırlar : “insanlar”

Küçük balık: “İnsanlar mı? Onlarda mı balık?”

Yaşlı balık: “ Hayır onlar balık değil, onlarda bizim gibi canlılar ama denizde yaşamıyorlar. Denizlerin etrafındaki karalarda yaşıyorlar. Artık bizi sevmiyor olacaklar ki, bir zamanlar mutluluk içinde yaşadığımız güzel denizimizi yaşanmaz hale getirdiler. Eğer bizi sevmeseler evlerindeki akvaryumlarda beslemezler. Eğer denizleri böyle kirletmeye devam ederlerse dünya üzerinde hiç balık kalmayacak.”

Küçük balık “Hiç balık kalmayacak, hiç balık kalmayacak” sesleri arasında gözyaşları içinde uyanır ve ohhh çeker.

Küçük balık: “Ben ne kadar şanslı bir balıkmışım ne güzel bir denizim var.Ama ya rüyamdaki gibi bir deniz varsa , balıklar yok oluyorsa , gerçekten de bunlar doğru olabilir mi? Ama öyle olsa bile mutlaka bu balıklara yardım edecek birileri çıkacaktır.”
    Temiz denizinde yüzmeye devam eder.

Çocuklar denizlerimizi kirlettiğimiz zaman balıklar mutsuz olurlar.Biz denizlerimizi kirlettiğimiz zaman balıkların yaşama alanlarını yok ederiz.Onun için denizlerimizi kirletmeyelim.

4. SeLeN

Daha Güzel Bir Dünya

Her şey güzel, her şey temiz
    Gül gül koksun hep çevremiz.
    Pırıl pırıl bir yeryüzü,
    Daha mavi engin deniz.

Şu bahçede açan çiçek
    Pır pır uçan şen kelebek
    Gözümüze gönlümüze
    Sevgi taşır benek benek.

Çer çöp, atık yığılmasın