Dünya Sağlık Örgütü Gazze'ye yardım edecek

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 22 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. _Mr.PaNiK_

_Mr.PaNiK_ Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Dünya Sağlık Örgütü Gazze'ye yardım edecek konusu
    Dünya Sağlık Örgütü Gazze'ye yardım edecek

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Filistin'e yardımı konusunda verilen karar tasarısı, ABD'nin 'red' oyuna karşılık 28 oyla kabul edildi.

ANKARA
    22.01.2009 17:54:26

Malavi, Yeni Zelanda, Samua ve Bahama adaları gibi ülkelerin çekimser oy kullandığı oylamada red oyu kullanan ABD yalnız kaldı.
    Böylece Gazze'de acil yardım bekleyen Filistinliler için gıda ve sağlık yardımlarının kolaylaştırılması ve sağlık altyapısının iyileştirilmesi konusunda DSÖ'nün sorumluluğunu belirleyen karar tasarısı oy çokluğu ile kabul edilmiş oldu.
    İHA muhabirinin edindiği bilgiye göre, DSÖ Yönetim Kurulu, 19 Ocak'ta başlayan ve 10 gün sürecek olan toplantıda, Gazze konusunu da ele aldı. Belirlenmiş gündeminde bulunmayan Gazze faciası oy birliğiyle gündeme eklendiği halde Tunus tarafından teklif edilen karar tasarısı yoğun tartışmalara yol açtı.
    Toplantıda, İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği acımasız saldırıların kurbanları olan binlerce sivil, kadın ve çocuğun çaresizliği karşında DSÖ'nün acil harekete geçmesi ve bölgeye durum tespiti ve ardından yapılacak tıbbi yardımları organize etmesi için bir heyet göndermesi gerektiğine vurgu yapıldı.
    Karar tasarısı üzerinde Amerika ve AB ülkelerinin itirazları ve değişiklik taleplerinin olması üzerine tartışmalar toplantının ileri günlerine ertelenerek, söz konusu heyetin acilen gönderilmesi için ara karar verildi.
    Avrupa Bölgesi'ni temsilen 3 yıldır DSÖ Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın, kurulda yaptığı konuşmada, Filistinlilerin içinde bulunduğu zor durumu dile getirdi.
    Aydın, bombalanan sağlık merkezleri, hastaneler ve tıbbi malzeme depoları ile öldürülen sağlık personelinden söz ederek, acilen önlem alınması gerektiğini ifade etti. Türkiye'nin bölgeye yaptığı yardımları ve yapmak istediklerini anlatan Prof. Dr. Sabahattin Aydın, sınır
    kapılarında karşılaşılan zorlukları da aktardığı konuşmasında, geçen hafta duyurulan ateşkes kararının bu yardımlar esnasında karşılaşılan problemleri ortadan kaldırmasını umduğunu söyledi.

Uluslararası toplumun insani yardıma ihtiyaç olduğunu, ancak bunların sadece geçici bir rahatlamadan ibaret olup, Gazze'de ızdırap çeken binlerce insanın acısını dindirmeye yeterli olmayacağını belirten Aydın, bu yüzden kapsamlı ve kalıcı bir barışa ihtiyaç olduğunu söyledi. Aydın, diğer birçok delegeyle birlikte karar tasarısının oy birliği ile kabul edilmesi çağrısı yaptı.
    Yoğun geçen tartışma ve kulis faaliyetlerinde karar tasarısı üzerinde uzlaşma arayışları sürdürüldü. Avrupa Birliği ülkelerinin talepleri yönündeki değişikliklerin yapılmasına rağmen Amerika'nın tutumunu değiştirmediği gözlendi. Sonuçta, 21 Ocak Çarşamba gününün son oturumunda, uzlaşma ile karar vermek yerine Amerika'nın talebiyle oylama yapıldı. Karar tasarısı bire karşı 28 oyla kabul edildi.
    Malavi, Yeni Zelanda, Samua ve Bahama adaları gibi ülkelerin çekimser oy kullandığı oylamada, red oyu kullanan
    Amerika yalnız kaldı.

Yönetim Kurulu'nda temsil edilen diğer bütün ülkeler karar tasarısının kabulü yönünde oy kullandı.
    Böylece Gazze'de acil yardım bekleyen Filistinliler için gıda ve sağlık yardımlarının kolaylaştırılması ve sağlık altyapısının iyileştirilmesi konusunda DSÖ'nün sorumluluğunu belirleyen karar tasarısı oy çokluğu ile kabul edilmiş oldu.
    Karara göre DSÖ Başkanı, Filistinlilerin sağlığına İsrail askeri saldırılarının doğrudan ve dolaylı etkilerini anlatan raporunu Mayıs ayında yapılacak olan DSÖ Genel Kurulu'na sunacak.
    YUSUF ZİYA ERARSLAN - ANKARA

İha

Bu Sayfayı Paylaş