Dünya Ay'dan kaç kat büyüktür?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 19 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Dünya Ay'dan kaç kat büyüktür? konusu Dünya Ay'dan kaç kat büyüktür?
    Dünyanın aydan büyüklüğü hakkında bilgi verir misiniz
    dünya aydan ne kadar büyük yardımcı olur musunuz?

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Dünya'nın Büyüklüğü
    Dünyanın toplam alanı: 510.072 milyon km2 dir. Bunun 148.94 milyon km2 si karasal geri kalanı ise sudur.
    Dünya nüfusu: 6,550,000,000 dır.
    Ekvatorda dünyanın çevresi: 40075.16 km dir.
    Ekvatorda dünyanın çapı: 12756.1 km dir.
    Kutuplarda dünyanın çapı: 12713.5 km dir.

Ayın Büyüklüğü
    Çapı 3.476 km'dir.
    Dünya'nın dörtte biri büyüklüğündedir.
    ve dünyadan 81,3 kat daha hafiftir.

-----------------------------------------------------------------------

Ayın çapı 3460 kilometredir. Bu, dünyanın çapının yaklaşık olarak dörtte biri kadardır. Yüzölçümü bakımından bir kıyaslama yapmak için ayı dünyanın üzerine yerleştirmenin olanağı bulunsa, sadece Avustralya kıtasını kaplayabilecek yüz ölçümünde olduğu görülecektir. Buna karşılık , ayın hacmi dünyanın hacminin ellide biri kadardır.

Kitle yani ağırlık konusunda bir kıyaslama yapmağa kalkışırsak, ayın kitlesi dünyanın kitlesinin seksen birde biri'ne eşittir. Yani bir terazinin kefesine dünya konulacak olursa, terazinin öteki kefesini dengelemek için seksen bir ay koymak gerekir.

3. Teşekkürler selen dersimibitirmiş oldum

4. bence dünya adan 25 kat daha büyüktür

5. bence dünya aydan 64 kat büyük

6. çok teşekkür ederim selen

7. 6 kat arkadaşlar valla

8. 50 kez büyük olduğunu kitaptan okumuşum 1980'lerde çok iyi hatırlıyorum

9. 64 olarak biliyorum 2013 fen kitabından hatırlıyom

10. 75li yıllarda 52 kattı

11. Herkesten gizlenen son bilgilere göre ay dünyadan daha büyük bir hacme sahiptir. Nasa suan insanlarin tepkisinden korktugu icin aciklayamiyor ayin küçük gozukmesinin sebebi temel görelilik teorisine göre ışın kaymasi basitçe. Suan california da nasa arastirma birimindeyim ulkeme bu haberi gondermek istedim herkesi bilgilendirin lütfen bunu benden sonra ilk siz Ogrenmis olabilirsiniz

12. ben bilmiyorum kime inansam ama umarım doğru bilgi veren çok büyük bir sevap kazanıyo ALLAH doğru söyleyeni ödüllendirsinn

13. bence 100 bin kattı

Bu Sayfayı Paylaş