Dörtyol Köyü Hakkında Bilgi Kozaklı Nevşehir

'Nevşehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Dörtyol Köyü Hakkında Bilgi Kozaklı Nevşehir konusu Kozaklı Köyü Köyü - Köyü Köyü Resimleri - Köyü Köyü Hakkında - Köyü Köyü Tanıtım

Köyü, Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesine bağlı bir köydür.
    Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Klasik Türkmen Herikli aşireti gelenekleri ve yemekleri yapılmaktadır.
    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün büyük bir bölümü Yurtdışında işçi olarak çalışmakta, köyden heryıl göç artmakta ve yurdun çeşitli il ve ilçelerinde memur ve işçi olarak çalışmaktadırlar.
    Dörtyol Köyü, Nevşehir ilinin Kozaklı ilçesine bağlı bir köy olup Kozaklı-Kırşehir yolu üzerinde 5. kilometrede yer alır.

1997'de 255 olan nüfus, 2000'de 220 olarak sayılmıştır. 120 haneli köyün rakımı 1140 metredir. Nevşehir'e uzaklığı 88, Kozaklı'ya uzaklığı 7 km'dir. Sağlık Ocağı, İlköğretim Okulu var, PTT Şubesi veya kanalizasyon şebekesi var, taşımalı eğitim yapılıyor. Köy muhtarı Osman CEYHAN
    Bİrçok türkmen aşiretinden müteşekkil olan köy, 18.yy.'da kurulmuştur.
    Şiddetli karasal iklime sahiptir. Eskiden derelerin gürül gürül aktığı köyde son yıllarda büyük bir kuraklık yaşanmaktadır.
    Verimli topraklara sahip köyde, iklimdeki düzensizlikler ve kuraklık nedeni ile ürün kalitesi ve miktarında azalma başgöstermiştir. Son yıllarda Çayiçi köyünde ekilen başlıca tarım ürünleri buğday, Ayçiçeği ve pancardır. Pancarın sulama sorunu nedeniyle masraflı oluşu, köylüyü daha çok buğday ve bazen de arpaya yöneltmiştir.

İlçe : Kozaklı

İL : Nevşehir

Köy Muhtarı : Osman CEYHAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri :

Telefon : 0 384 486 65 03

Cep Telefonu : 0 535 208 069 74

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 / 418

1997 / 420

İle Uzaklığı : 77 km

İlçeye Uzaklığı : 6 km

Rakım : 1150 m

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Kozaklı Dörtyol Köyüne ait bilgi ve resimleri bizimle bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş