Cumhuriyet İlköğretim Okulu Tepebaşı Eskişehir

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 7 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Cumhuriyet İlköğretim Okulu Tepebaşı Eskişehir konusu Cumhuriyet İlköğretim Okulu Tepebaşı Eskişehir

1896 yılında Romanya göçmenlerinden Mogan Kerim adında bir hayırseverin delaleti ve halk yardımı ile tek katlı ve üç dershaneli olarak yapılmıştır. İlk adı DARÜLFEYZ MEKTEBİ İPTİDAİYESİ' dir. 1909 yılında A. Nazmi Bey’in gayreti ile okul iki katlı hale getirilmiş adı da SUNGURBEY olmuştur. 1916 yılında okulun adı SİVRİHİSAR CADDESİ OKULU olmuştur.
    1920 yılında okulun adı tekrar değiştirilerek İKİNCİ OKUL olmuştur.
    29 Ekim 1923 ten sonra okulun adı CUMHURİYET olmuştur.
    Okul arsasının çok küçük olması nedeniyle yine okulumuz gibi eski bir tarihe sahip olan ve 1923 yılında DURSUN FAKİH İlkokulu olarak öğretime açılan sonraları İhsaniye Mektebi ve İNKILÂP İLKOKULU olarak öğretim yapan ilkokulun arsasında iki okulun birleştirilmesi ile bir tek okul yapılmasına Vilayet makamınca karar verilmiştir.
    Vilayet daimi encümenin 13.08.1975 gün ve 353 sayılı kararı ile ihaleye çıkarılmış 15.09.1975 tarihinde ihale edilmiştir. Okulun kaloriferli olabilmesi için Okul Koruma Derneği 60.000 TL. katkıda bulunmuştur. Ekim 1976 tarihinde yapımı tamamlanan okulumuz 28.10.1976 günü CUMHURİYET İLKOKULU olarak törenle 450 öğrenci, 20 öğretmen, müdür ve 1 müdür yardımcısı ile Eğitim-Öğretime açılmıştır.
    2008–2009 Öğretim yılında 1 müdür, 1 müdür yardımcısı, 14 sınıf öğretmeni, 2 anasınıfı öğretmeni, 1 memur, 1 hizmetli ve toplam 433 öğrenci ile eğitim öğretim devam etmektedir. Tüm sınıflara tekli sıra ve sandalye yaptırılmış, emaye yazı tahtaları alınmış olup, tüm sınıflarda televizyon, vcd, projeksiyon makinası ve projeksiyon perdesi mevcuttur. Tüm derslerle ilgili hazır renkli asetatlar mevcuttur. Bilgisayar laboratuarı kurulmuştur. Sınıflarda bilgisayar ve internet mevcuttur.
    ÖĞRETİM ŞEKLİ : Okulumuzda ikili öğretim yapılmaktadır.

Cumhuriyet İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

Okulun Bulunduğu İlçe: Tepebaşı
    Okulun Telefonu: 2222301348
    Okulun Faksı: 2222301977
    Okulun Adresi: İhsaniye Mahallesi İleri Sokak No:1 Posta kodu:26120 Tepebaşı Eskişehir
    Okulun Web Adresi: http://cumhuriyet26.meb.k12.tr
    Okulun E-Posta Adresi: cumhuriyet.26@hotmail.com
    Okulun Müdürü: Uzm.Öğr. Necdet ODACI
    Okulun Öğretmen Sayısı: 18
    Okulun Öğrenci Sayısı: 423
    Okulun Derslik Sayısı: 10
    Okulun Ulaşım Bilgileri: Gazi Yakup SATAR Caddesi (Muttalip Cad.) üzerinde olup, Sivrihisar caddesine 50 m. mesafededir. Yıldız tıranvay durağına da 50 m. mesafededir
    Metropol İçi / Dışı : İçi
    Ulaşım Durumu : Karayolu
    Lojman Durumu: Yok
    Bölgedeki Kiralık Konut Durumu : Sıkıntı Yok

Cumhuriyet İlköğretim Okulu Resimleri :

Kaynak : webrehberi.biz - okulweb.meb.gov.tr - www.meb.gov.tr

Okul Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Nisan 2015

Bu Sayfayı Paylaş