Cumhuriyet İlköğretim Okulu Nevşehir Merkez

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 13 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Cumhuriyet İlköğretim Okulu Nevşehir Merkez konusu Cumhuriyet İlköğretim Okulu Nevşehir Merkez Hakkında - Cumhuriyet İlköğretim Okulu Nevşehir Merkez İletişim - Cumhuriyet İlköğretim Okulu Nevşehir Merkez Tanıtım - Cumhuriyet İlköğretim Okulu Nevşehir Merkez Resimleri - Cumhuriyet İlköğretim Okulu

Merkez Cumhuriyet İlköğretim Okulu, 1925 yılında 4.669 m2 arsa üzerine iki katlı, yığma kargir bina olarak yapılmış olup, 1926 yılında Cumhuriyet İlkokulu olarak eğitim-öğretime başlamıştır.Okul binası, eski Hükümet Konağı’nın (Paşa Konağı) batısında, Atatürk Bulvarı üzerinde merkezi bir yerdedir.Okulun ana cadde üzerindeki giriş kapısı 1928 yılında demirden elde dövülerek yapılmıştır. Bahçesinde, İstiklal ve Gazi Mustafa Kemal Paşa adına yaptırılmış iki tane tarihi mermer çeşme bulunmaktadır.1976 yılına kadar, bu binada başarılı bir biçimde eğitim-öğretim sürdürülmüştür. Öğrenci sayısının fazla olması ve bu binanın yıpranması nedeniyle mevcut okulun kuzeyine, zemin katında çok amaçlı salon ve üst katlarında idare odaları ve on iki derslikten oluşan iki katlı yeni bir bina yaptırılmış olup, 1976 yılında bu yeni binada eğitim-öğretime başlanmıştır.Eski bina 1983 yılında restore edilerek Öğretmen Evi’ne dönüştürülmüş ve halen hizmetini sürdürmektedir. Eski okul binamızın, Öğretmen Evi olarak hizmete açılmasıyla birlikte oyun bahçesinin yarısı da Öğretmen Evi’nin hizmetine ayrılmıştır.Okulumuz, sosyal, sportif ve kültürel faaliyetlerde ilimizi başarıyla defalarca temsil etmiştir. Ayrıca, okulumuz verdiği kaliteli eğitim-öğretimle milletvekilleri, belediye başkanları, bürokrat, iş adamları ve toplumumuza hizmet vermekte olan mümtaz şahsiyetlerin yetişmesinde katkıda bulunmuş ve bulunmaya devam etmektedir.1926 yılında ilkokul olarak eğitim ve öğretime başlayan okulumuz, 1997 – 1998 eğitim-öğretim yılında sekiz yıllık ilköğretim okulu uygulaması ile birlikte Cumhuriyet İlköğretim Okulu adını almıştır. I. Kademede ki öğrenci sayısının kalabalık olması nedeniyle 6. sınıfa geçen bir çok başarılı öğrencisini başka okullara göndermek zorunda kalmıştır. İlköğretim Okulu olarak üç yıllık bir aradan sonra, ilk mezunlarını 1999 – 2000 Eğitim-Öğretim yılında vermiştir. İlk mezunlarını sınav sonuçlarıyla birlikte, eğitim-öğretim yarışında ilkokulda olduğu gibi, ilköğretim okulları arasındaki yarışta kendisinin de olduğunu kabul ettirmeye başlamıştır.Nevşehir’de tek çiftli öğretim yapan okul olması nedeniyle, Okulumuzun normal eğitime geçirilmesi amacıyla 2001 yılında Eski Vali Konağı olarak bilinen bina yıkılarak, yerine 11 derslikli ek bir bina daha yapılmış ve okulumuzda normal öğretime geçilmiştir.2006-2007 eğitim-öğretim yılından itibaren ise okulumuzda yeniden ikili öğretime geçilmiştir.
    Serenayın Günlüğü (Serenay'a Teşekkürler )
    Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
    Adı: CUMHURİYET İLKÖĞRETİM OKULU
    Adresi: KARASOKU MAH. SÜER SOK NO 2
    Telefon Numarası: 3842131090
    Faks Numarası: 3842135203
    kaynak :
    webrehberi biz

Bu Sayfayı Paylaş