Cevdet Bağca Kimdir Cevdet Bağca Hayatı Cevdet Bağca Biyografisi

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda UquR tarafından 2 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

1. UquR

UquR Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Cevdet Bağca Kimdir Cevdet Bağca Hayatı Cevdet Bağca Biyografisi konusu Cevdet Bağca Kimdir Cevdet Bağca Hayatı Cevdet Bağca Biyografisi

Cevdet Bağca’yı çoğumuzun yaşamına ortak ettiği eserleriyle tanıyoruz. Belki daha çok da kendi alanlarında oldukça popüler sanatçılar tarafından seslendirilen bu bestelerin Cevdet Bağca’nın yüreğinden kanadığını bilmeyenlerimizin çoğunlukta olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak bir albümün arka planını merak edenlerimiz Cevdet Bağca’yı çoktan beğenilerinin özel bir köşesine koymuşlardır. Her yeni albüm bu çizgiyi daha da belirgin kılacaktır.
    MAYNA CEVDET BAĞCA’NIN 3.SOLO ALBÜMÜ
    MAYNA ALBÜMÜ ANKARA’DA YAPILDI
    Albümün aranjör ve yönetmeni Mete Artun. 3 eser de İzmir’de kayıt edildi, Özgür Ercan’ın imzasını taşıyor. Çok değerli müzisyenler sazlarıyla eşlik ettiler.
    Daha önce yine İber Müzik’ten çıkan SİMURG adlı albümü oldukça beğenilmişti. Bu albümden de birçok eseri popüler olmuştu. Daha sonra “EMANET ÖYKÜLER” albümünü çıkardı.MAYNA albümü bu müzik çizgisinin bir devamı. Bazılarımızın ‘Özgün’, bazılarımızın ‘Kent Türküleri’ dediği, yine yaygın bir söylemle : ‘Politik-Protest’ bir albüm.Mayna’da ağırlıklı olarak Cevdet Bağca’nın eserleri yeralıyor. 10 eserin söz-müzikleri,yine 2 eserin sözleri Cevdet Bağca imzası taşıyor. Ayrıca yine çok önemli müzik insanlarımızdan biri olan Kemal Sahir Gürel ‘in 2 müziği de renk katmış. Albümdeki tek kürtçe türkünün söz ve müziği de Mehmet Atlı’ya ait.
    ALBÜMDE 12 ESER VAR:
    Kavgada Gör Beni, Al Ömrümü, Loçixalo, Gün Olur, Firari, Kırgın, Gel, Cudi, Kırlangıç, Mülazım, Oğul, Yaralıyım.
    Sanatçının çok sayıda eseri seslendirildi: Edip Akbayram’da: ‘Ey Gönül’, ‘Hani’, ‘Dağlar’, Yavuz Bingöl’de: ‘Üzme’, ‘Leyli Leyli’ Hüseyin Turan’da: ‘Söyleyemedim’, Güler Işıkta: ‘Kırgın’, Deniz Erdoğan’da: ‘Ben Sensiz vurgunum’, Metin Yılmaz’da: ‘Hıdır’, Şu sıralar ‘FOX TV de yayınlanan ‘Yemin’ dizisinin jenerik müziği, Ayrıca bir ‘Irak Belgeselinde Cevdet Bağca müziği kullanıldı.

Dağlar .: Çat Gein .: Olmaz Mı
    .: Bilesin .: Kırgın .: Sen Gidersen
    .: Ömrümüz .: Dünya (Enst) .: Nasıl Aldandım
    .: Göç .: Kavgada Gör .: Hıdır
    .: Saklımda .: Al ömrümü .: Karlar Yağsa
    .: Hıdır .: Gün Olur .: Hüzzam Sevda
    .: Söyleyemedim .: Firari .: Hoşçakal
    .: Yalan .: Gel .: Adına Türküler
    .: Yasaklarda .: Cudi
    .: Leyli Leyli .: Kırlangıç
    .: Meğerse .: Mülazım
    .: Akşamdan Akşama .: Oğul