Cevapsız üç soru

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda Siraç tarafından 9 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Cevapsız üç soru konusu PKK dahil hiçbir örgütün üstlenmediği saldırıda üç karanlık nokta var: Şehit Cengiz Sarıbaş’ın ağabeyi, kardeşinin devriye görevinde olmadığını söyledi. Beş yıldır hiçbir olayın yaşanmadığı bölgede nasıl böyle bir saldırı oldu? Saldırganlara istihbaratı kim verdi?

Tokat’ın Reşadiye ilçesine bağlı Sazak köyü yol üzerinde yapılan ve henüz herhangi bir örgütün üstlenmediği saldırının detayları da ortaya çıkmaya başladı. Edinilen bilgilere göre, şehit olan askerlerden Giresun’lu Cengiz Sarıbaş ile yoğun bakımda olan Balıkkesirli Arif Temel sivil ve silahsızdı. İzin dönüşü Reşadiye’ye gelen askeri araçla dört kilometre uzaklıktaki birliklerine dönüyorlardı. Sazak köyü yolu üzerinde aniden atılan aydınlatma fişeğiyle çapraz ateş altında kalan askerler karşılık verdi ancak görüş mesafesinin yaklaşık beş metre olmasından faydalanan saldırganlar eylemin ardından kaçtı. Jandarma saldırganların yakalanması için geniş çaplı operasyon başlattı. Bölgenin tüm giriş çıkışları güvenlik güçleri tarafından tutuldu. İlçeye ek kuvvet yerleştirildi. Olaya ilişkin incelemeler ise hâlâ sürüyor. İlçe merkezinde yetkililer bilgi paylaşım merkezi kurarak, olaya ilişkin her bilgiyi değerlendiriyor.

Eyleme ilişkin tereddütlerimiz var
    Saldırın her iki Alevi köyünün arasındaki yolun üzerinde olması ve özellikle Kürt açılımının tartışıldığı bir süreçte yapılması oldukça dikkat çekiyor. Saldırının ardından memleketi Tokat’a giden AKP milletvekili Zeyit Aslan da Taraf’a yaptığı değerlendirmede “Eyleme ilişkin tereddütler var. Çünkü saldırı için seçilen bölge Tokat. Hem zamanlaması hem de milli hassasiyetlerin yoğun olduğu yer itiraberiyle dikkat çekiyor. Bu ülkede demokratik açılım süreci var. Bu sürecin yürümemesini isteyen kesimler var. Bunlar Türkiye’de herkesin bildiği kişilerdir. Bu eylemi PKK yapmadıysa demokratik açılım sürecinin başarısız olmasından kim karlı çıkacaksa bu eylemle bağlantısı araştırılmalıdır” dedi.

Eylemi kimin yaptığına ilişkin şu ana kadar henüz bir bilginin olmadığını hatırlatan Aslan şöyle devam etti: “Bu eylemin PKK tarafından yapılmadığı kanaatindeyim. Bu bir bilgiye dayanmıyor. Söylediğim bir öngörüdür. Çünkü PKK’nın burada hiç eylemi yok. Lojistik olarak yaşama imkanı da yok. PKK’nın bir eylem için buraya gelmiş olması da mümkün değil. Eylem yeri dağlık bir bölge ama çok da zor bir bölge değil. PKK’nın eylem yapıp kaçma şansı yok. Bu bölgede küçük de olsa PKK’nın lojistik destek verdiği taşeron sol örgütler var. Tokat’ın diğer bölgelerinde sol örgütlerin eylem yaptıklarını biliyoruz. Ama PKK’nın burada barınması, bu bölgeye sızmasına ihtimal veremiyorum. Bundan dolayı eylemi “PKK yapmış” diyerek geçiştirmek doğru bulmuyorum.”

Türkiye’de geçmiş yıllarda zaman zaman benzer hadiselerin yaşandığını hatırlatan Aslan, olayın bir provokasyon olduğuna inandığını belirterek “Üstü örtülmemesi gereken bir konudur. Askerlerimizin oradan geçeceklerini bilmek için ciddi istihbarat gerekiyor. Bu istihbaratı PKK’nın yapması mümkün değildir” dedi.

MHP: Eylem PKK’nın işi
    MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru ise eylemin PKK tarafından yapıldığını söyleyerek şunları söyledi: “Geçmiş yıllarda DHKP/C ve TİKKO örgütleri vardı. Eylem yapıyorlardı. Ancak onlar yok edildiler. Liderleri de öldürüldü. Ondan dolayı PKK dışında başka bir örgüt olamaz. Zaten askeri komutanlarımız da eylemin ‘bölücü terör örgütü’ tarafından yapıldığını açıkladılar. Bu bölgenin seçilmiş olmasının manası var. Tokat bölgesi milli değerlere karşı hassas olan bir yerdir. Hükümetin demokratik açılımın tabiri yanlış olduğu anlaşılmıştır.”

Bölgede kuş uçurtulmuyor
    Reşadiye’de gazetecilik yapan İsmail Avşar da olayın tüm yönleriyle araştarıldığını söyledi.Gün boyunca Reşadiye’nin üzerinde askeri uçakların uçuş yaptığını hatırlatan Avşar “Saldırganların ya araçla kaçtıkları ya da bu bölgeye yakın yaylalara sığındıkları üzerinde duruluyor. İzleri sürülüyor. Köylülerde ister istemez bir tedirginlik var” dedi.

Köylüler derin üzüntüde
    Eski köy muhtarı Sami Tuncar ise köy olarak derin acılar içinde olduğunu belirterek “Ben 15 yıl muhtarlık yaptım. İlk defa böyle bir acı görüyorum. Eylemin yapanların yakalanmasını istiyorum. Köyde gün boyunca jandarma vardı. Şu an köydü üzüntüden başka birşey yok” diye konuştu.

Taraf

Bu Sayfayı Paylaş