Cennetin beklediği insan...

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda NeslisH tarafından 9 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Cennetin beklediği insan... konusu Neden cennetin beklediği insan, cennet neden insan bekler.Yüce ALLAH meleklerine bir varlık yaratacağını ve bu varlığı yeryüzüne indirip onu yeryüzünde halife kılacagını söyler. Melekler neden yarabbi bu nasıl olacak ve neden, buna ne gerek var diye sorarlar. Cenabı hak meleklerine derki yaratacağım bu varlığı (İNSAN) sırf bana ibadet etsin diye yaratacağım. Melekler bunun üzerine derlerki yarabbi biz sana ibdet etmiyormuyuz buna ne gerek var derler. Yüce Allah evet siz bana ibadet ediyorsunuz, sizleri ben zaten bana ibadet üzere yarattım der. Yaratacağım bu varlık (insan) sizden farklı olacak ona nefis ve akıl vereceğim o bu nefsi ve aklıyla beni bulacak ve bana ibadet edecek der. Ve bana nefsine rağmen ibadet eden bu varlık (insan) sizden üstün olacak der, yüce Allah meleklerine. Ve Adem aleyhisselamı yaratır, adem aley hisselam topraktan yaratılmış ve meleklere ona (adem,e) secde etmelerini emrettiğinde iblis dışındaki melekler kayıtsız secde ederler. Bu secde aslında adem,e secde değil yüce Alllah,ın secde edin emrine kayıtsız uymaktır. Peki neden iblis (şeytan) adem, e secde etmemiştir. Adem aleyhisselam,a secde etmeyerek ne yapmaya çalışmıştır. Kur,anı kerimde iblis şöyle tarif edilir. İblis adıyla bilinen melek 4 büyük melek varya hani (cebrail, mikail,israfil,ve azrail) birde iblis adında bir melek varki bu melek cebrailden sonra Yüce Allah,ın ilmi hakkında en fazla bilgiye sahip melektir. Şeytan olmasının sebebi zaten ona verilen bu ilmi yüzündendir. Bu meleğin görevi ise diğer melekleri terbiye etmek diğer meleklerin öğreticisidir. Yüce Allah ona verdiği bu ilimle ona birçok üstünlük vermiştir. İşte iblis bu ilmine güvenerek aslında ademe secde et emrine karşı gelmiş ve Yüce Allah,a aslında bu ilmine güvenerek karşı gelmiştir. Ve lanetlenmiştir. Cenabı hak iblisi bu isyanıyla yok edemezmiydi tabiki evet. Ama dedikya cennetin beklediği insan. Adem aleyhisselam yaratılmış çamurdan daha can verilmemiş bir halde yerde yatıyor ve iblis ayağının ucuyla ona vurur bunamı secde edeceğim bunun içi boş diye alay eder 3 sefer olay tekrarlanır ve iblisin halakı söz konusu olur. Ve iblis bu durumdan kurtulmak için yüce Allah ile yine bildiklerine güvenerek bir pazarlık yapmak ister ve derki, sen insanı bize üstün olarak yarattığını söylüyorsun onu bizden üstün kılıyorsun bizi ateşten yarattın, onu çamurdan ateşi ise nurdan yarattın biz daha üstünüz diyerek üstünlük taslamış ve içinde bulunduğu durumdan kurtulma yolu aramıştır. Evet der cenabı hak sizi ateşten onu ise çamurdan yarattım buradaki üstünlük ise yaradılış şekli ile değil bana ibadet şekliyle önemlidir der. Bunun üzerine iblis yine ilmine güvenerek ikimizide dünyaya gönder kim üstün ikimizide sına der. Aslında bu teklif yine helak edilmekten kurtulma çabasıdır. Cenabı Allah,ın kendisine bütün ilimleri verdiğini ve çamurdan yaratılan insanın ise hiçbirşey bilmediğini düşünür kendince. Ama yine iblis bir hataya düşer ve insanın akıl ve nefisle birlikte yaratıldığını nefsiyle düştüğü durumdan aklıyla kurtulacağı gerçeğini kavrayamamış olaya sadece kendine verilen ilim boyutuyla bakarak insan oğlunun kendinden aşağı durumda olacağı hatasıyla kendisininde sınanmasını teklif eder. Ve cenabı hak peki der senide dünyaya göndereceğim kıyamete kadar varolmasına izin verir. Peki bütün bunların cennetin beklediği insanla ne alakası var diye bilirsiniz. İşte arkadaşlar şeytanı anlattık nasıl yaratıldığını neler bildiğini amacının ne olduğunu gelelim hiçbirşey bilmediği idda edilen insanın cennete bütün bunlara rağmen nasıl gireceğine. Yeryüzüne gönderilen insan öce şeytanın hileleriyle aklını kullanarak başetmesi gerekir. Cenabı hakkın kendisine verdiği akıl ve mukayese edebilme becerisiyle bunu başaraşaracaktırda. Cenabı hak cennete girebilme koşullarını ise gönderdiği dinlerde hep aynı yöntemle anlatmış ve bizlere bir yol çizmiştir. Yapmamız gereken bu koşullara kayıtsız uymamızdır. Cenabı hak gönderdiği dinlerde kendini bizlere tarif ediyor cennetini ve neden yarattığını anlatıyor. Bizim yapmamız gereken ise bize verilen akıl sayesinde bunları anlamak için çaba sarf etmemiz. Yüce Allah kötülüğü ve nelerin kötü olduğunu karşılığında nelerle cezalandırılacağını bizlere anlatıyor. Bunları yine bize verilen akılla anlamaya çalışmalıyız. Dünyada şeytan ve hillerinden uzakduran nefsine sahip çıkan bunların akabinde ise kesinlikle ve kesinlikle cennete girmek istiyor isek uğruna alemler yaratılan (muhammet s.a.a. vsl.) efendimize onun yüce Allah,a bağlandığı gibi bağlanmamızdan geçer cennete girmemiz. Muhammet s.a.a.vsl.in eşsiz ahlakını örnek alan yüce Allah, ın farz ve haramlarından, şeytan ve hilelerindenuzak duran , güzel ahlakı temsil eden her müslümanı cennet beklemektedir. Bunu kur,anda geçen şu ifadeden anlıyoruz. İnsanlar bölük bölük bir kısmı cehenneme bir kısmı cennete girecekler. Cehenneme girenlere cehennemin kapısında bekleyen melekler şuşekilde insanları karşılayacak buyrun siz dünyada şeytenla beraberdiniz, kötü ahlak üzereydiniz bunun karşılığında ise şimdi bu azabı hak ettiniz buyrun sonsuza kadar burada kalacaksınız diyerek içeri alacaklar insanları. Cennetin kapısında bekleyen melekler ise cenneti hak eden insanları sizler dünyada yaptıklarınızın karşılığı olarak cenneti hak ettiniz siz dünyada güzel ahlak üzereydiniz buyrun ebedi olarak burada kalacaksınız diyerek cenneti hak eden insanlara karşı sevinç içinde olacaklar, diye tarif edilir. Kısacası dünyada güzel ahlak üzere olan müslümanlar burada şunu belirtmekte fayda var gönderilmiş olan diğer 3 dinin ve peygamberlerinin ilk havarileride müslüman olarak kabul edilmiştir. Bunlarda yine kesin bilgisi yüce Allah,ını katındadır ama cennete girecekleri vaad edilmiştir. Cennet güzellikler için yartılımış ve güzel ahlak üzere olanları beklemektedir.

Bu Sayfayı Paylaş