Cehennemden Kurtulabilecek miyim?

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda RiVeR_Nn tarafından 24 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. RiVeR_Nn

RiVeR_Nn Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Cehennemden Kurtulabilecek miyim? konusu Cehennemden Kurtulabilecek miyim?

Mısır evliyasından "Fahr-ül Farisî" hazretlerine, talebesinden biri gelip;
    - Efendim, ben bir şeyden çok korkuyorum, diye arz edince sordu:
    - Hayırdır evladım, neden korkuyorsun?
    - Ahirette Cehennemden kurtulabilecek miyim acaba? Bunu düşünüp çok korkuyorum hocam.
    - İnşallah kurtuluruz oğlum.
    - İnşallah efendim, ama nasıl?
    Buyurdu ki:
    - Ümidimiz odur ki oğul, büyükler bize sahip çıkar ve şefaat ederler de inşallah kurtuluruz.
    - Ya sahip çıkmazlarsa efendim?
    - Merak etme oğlum. Biz bugün onlara sahip çıkarsak, onlar da o gün bize sahip çıkarlar.
    Biz onları dinlersek...
    - Anlamadım, nasıl yani?
    - Demem o ki oğul, biz o büyüklerin sözlerini dinler, nasihatlerine göre yaşarsak, onlara sahip çıkmış oluruz. O zaman onlar da bize sahip çıkarlar.

Bir gün de bir genç gelip;
    - Efendim, dünyada ve ahirette felaketlerden kurtulmak için ne yapayım? diye sorunca;
    - Bunun bir tek çaresi var, buyurdu.
    - O nedir ki efendim?
    - Kurtulanlarla beraber olmak.
    - Kurtulanlardan maksat kimlerdir ki?
    - Allahü teâlânın sevgili kullarıdır. "Ehl-i sünnet alimleri" ve "evliyalar" bunlardandır mesela.

Böyle zatlar yoksa?
    Delikanlı sordu:
    - Böyle zatlar yoksa efendim?
    - Onlar yoksa, kitapları var evladım. Onların kitaplarını okuyan da onlarla beraber sayılır.

Bir gün de bazı gençlere,
    - "Emr-i maruf", yani İslâma hizmet etmek kime nasip olursa, çok sevinsin, çok şükretsin, buyurdu.
    - Bu iş, çok mu sevaptır? dediler.
    - Elbette, buyurdu. Bir beldede küfre karşı "emr-i mâruf" yapılırsa, Allahü teâlâ o beldenin hak ettiği azâbı tehir eder. Emr-i maruf yapılmayan beldeye ise azab-ı ilâhî gelir..

Selam ve Dua ile.....

Bu Sayfayı Paylaş