Canavarlar beni yermi Anne??

'Çocuk ve İslamda Eğitim' forumunda Siraç tarafından 28 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

1. Siraç

Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

Sponsorlu Bağlantılar
    Canavarlar beni yermi Anne?? konusu
    CANAVARLAR BENİ YER Mİ ANNE?

Kadriye bayraktar

Benim küçük afacan kızım Gün boyu afacanlıklarıyla evmizi şenlendirirken geceleri tek başına uymaktan korkuyor Dün akşam yine, “annecim birlikte uyuyalım” diye tutturdu Ona ne kadar tek başına uyması gerektiğini anlatsamda bir türlü ikna edemedim Bana sürekli öcülerin, canavarların kendisini gelip rahatsız ettiğini söyledi O kadar çok, öcü ile ilgili hikayeler anlattıki ona bu tür korku ifade eden kelimeler kullanmasını yasaklamak zorunda kaldım; ama sorunu çözemedim Kızımı bu korkudan kurtarmak için düşündüm taşındım Bi ara beş yaşındaki günlerime yolculuk yaptım Neşeli olduğum günlerii çocukluk korkularımı hatırladım Bir çocuk hassasiyetiyle kızımla konuşmaya çalıştım Birlikte odasına gittik Pijamalarını giydi ve elbiselerini katlayıp dolaba koyduk Sonra yatağa “cup” diye atladı Benden kendisine masal anlatmamı istedi; ‘ama içinde öcüler olmasın ‘ dedi Bende ona bir masal anlattım Öcüler de vardı; ama kızım onlarla arkadaş olmayı basardı Nasıl mı?

Başrol oyuncumuz bir canavardı Birlikte onu ziyarete gittik Konuştuk hatta şakalaştık Sonunda kızım masal içinde canavarla , öcülerle arkadaş oldu Masalın bir kısmına kendiside eşlik etti Canavara ne yemek istediğini sordu O da cisp ve bisküviyi çok sevdiğini söyledi Kızım; “ama ben sizin insanları yemekten daha çok hoşlandığınızı düşünüyorum “ dedi Canavar: “ Ben öyle bi canavar değilim Sen benim insanları yemeyi sevdiğimi düşünüyorsun Onun için beni öyle görüyorsun Beni gözünde büyütüyorsun Üstelik canavar ismini de sen koydun Daha bana ismimi bile sormadın Oysa ben insan yemekten çok cisp yemeyi severim Ne dersin cisp alınca bana da verirmisin? “ kızım , tabii ki veririm” dedi Böylece yarın akşam için sözleştikten sonra canavarıyla vedalaştı Sonrada mışıl mışıl bir uykuya daldı O günden sonra canavar diye bir varlıktan korkmamaya başladı

Bu canavar kokusu küçük kızımın kalbine nereden düştü dersiniz Ah biz anneler bazen bilmeden büyük hatalar yapabiliyoruz kızım, biraz yaramaz ve hareketli bir çocuk Yaramazlık yaptığı zamanlar ona “canavar seni yer” gibi sözler söylemişyim Sonunda bu sözlerim kızımın beynine öyle bir yer ettiki uykuları kabusa dönüştü şimdi ise bu hatamın varkına vardım ve daha tutarlı davranışlar sergilemeye karar verdim Atalarımız “Zararın nereseniz kardır” diye diye boşuna dememişler Bana sorarsanız çocuğunuzun korkularını , negatif duygularını hemen reddetmeyin Ciddiye alıp onları yenmesine ve kendi çözümünü bulmasına ortam hazırlayın Şimdiden kolay gelsin

Bu Sayfayı Paylaş