Cam Balığı (Pseudambassis baculis)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Cam Balığı (Pseudambassis baculis) konusu

Latince Adı: Pseudambassis baculis

Habitatı ve Anavatanı: Asya. Himalaya bölgesi.

Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul. Pul yem ile beslenmeli, ara sıra canlı yem takviyesi yapılmalıdır.

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

Yüzme Seviyesi: Orta

Üreme: Nasıl başlayacağını bildikten sonra zor ama olabilir bir süreçtir. Öncelikle bir erkeğe iki dişi düşecek şekilde büyük bir tanka konulur. Tank bolca çeşitte bitkilerle donatılır. Suyun sertliği normalinden daha az olmalı ve pH’ı 7.5 düzeylerinde seyretmelidir. Sıcaklığın 28 derece olarak ayarlanması en uygunudur. Yapraklardaki yumurtalar 8 saat içinde açılır ve yavrular 3 gün sonra serbest yüzmeye başlarlar. PH’ın sabit kalması yavru kaybını en aza indirir. Ancak yavruların beslenmesi çok zordur. Çok küçük şeylerle beslenmelidir. Plankton vb.

Sıcaklık: 23 - 25°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 7 cm

Su Sertliği: Orta

pH: 7

Genel Yorum: Bu balıklar yapay olarak boya enjekte edilerek renklendirilmektedir. Fotoğrafta üstteki balıklar doğal, alttakiler ise renklendirilmiştir. Bu balıklar pek çok ülkede boykot edilmiştir, bu canlılara para için zarar verilmektedir. Bakteri.org olarak biz de bu balıkların alım ve satımını kınıyoruz.

Aktavist Yorumları: 1) Bence bu baliklari hic almayarak balik saticilarinin gözunden dusurmeliyiz Onur arkadasin dedigi gibi doganin minik kopyasi olan akvaryumuzda dogal olmayan seylere yer vermemeliyiz

2) Suni yollarla renklendirilenlerine karşı olmamız doğal. Neslin devamı için doğal olanını besleme eğilimi göstersek daha mantıklı bir yol olacak.

3) Yaşatması zor olan bu balıkların beslenmesine ben de karşıyım. Ben de bunlardan beş renk aldım fakat çabuk hastalanıp öldüler. Özellikle beyaz benekten çok zor kurtuluyorlar ve genellikle ölüyorlar. pH'ı yüksek (7,8) sulara dayanamıyorlar.

4) Biz akvaryum sevenler olarak bu şekilde canlılara zarar veren insanları boykot etmek için bu canlıları almayalım. Belki işe yarar ve bu balıklara bu şekilde zarar vermekten vazgeçerler. Denemeye ne dersiniz? Şahsen ben bu balıkları almıyorum ve arkadaşlarıma da almamalarını tavsiye ediyorum.

5) Eğer üstteki resimde görüldüğü gibi ise alınız. Fakat alttaki gibi renklendirildiyse lütfen almayınız. Doğal hayatın minik bir kopyası demek olan akvaryumda doğal olmayan birşeyin ne yeri vardır, ne de böyle bir şeyi koymanın mantığı.

6) Ben akvaryum işine gireli 2 sene oldu. Şimdi cichlid besliyorum; ama yaklaşık 6 ay kadar diğer türlerden besledim ve emin olun bütün balıklardan baktım; ama bu balıklar kadar narinini görmedim. Hemen beyaz benek oluyor. İyleştiremiyorsun, ölmese bile üstündeki boya gidiyor. Kesinlikle bu balıklara zarar verilmemeli ve alıp ziyan edilmemeli...

7) Doğallıklarından eser kalmamış bu boyalı balıklara kesinlikle rağbet etmemeliyiz. Bu işle uğraşanların akvaryum dünyasıyla yakından uzaktan alakaları yoktur, olmamalıdır.

8) Benim akvaryumumda 2 tane vardı. Görenlerin çok ilgisini çekiyor; ama çok nazik balıklar oldukları için çabuk ölüyorlar.

9) Güzel balıklar ama ve lakin boya enjekte edildiğinden ve narin balıklar olduğundan çok çabuk ölebiliyorlar. Yeni başlayanlara, almalarını tavsiye etmem.

10) Bu balıklardan 3 renk aldım;ama 1 hafta içinde öldüler. Yeni başladığım için yapay boya kullanıldığını bilmiyordum. Sanırım yapay boya onları öldürüyor. Bence almayın.

Bu Sayfayı Paylaş