Buzdolabının mucidi kimdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 4 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Buzdolabının mucidi kimdir? konusu buzdolabının mucidi kimdir

Carl Paul Gottfried von Linde (d. 11 Haziran 1842, Berndorf, Bavyera - ö. 16 Kasım 1934) Alman bilimadamı. Buzdolabının mucidi olarak tanınır.

Linde'nin yaptığı cihaz, yiyecek bölmesinin arkasına freon gazı pompalayan bir buhar motoruylaYoğunlaşma sırasında gazın sıcaklığı düşüyor ve bu, yiyecek bölmesinin soğuk kalmasını sağlıyordu.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Nisan 2015
  2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Carl Paul Gottfried von Linde (d. 11 Haziran 1842, Berndorf, Bavyera - ö. 16 Kasım 1934) Alman bilimadamı. Buzdolabının mucidi olarak tanınır.

Linde'nin yaptığı cihaz, yiyecek bölmesinin arkasına freon gazı pompalayan bir buhar motoruylaYoğunlaşma sırasında gazın sıcaklığı düşüyor ve bu, yiyecek bölmesinin soğuk kalmasını sağlıyordu.

3. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Karl Linde ilk elektrikli buzdolabını yapay olarak 1877′de yapmayı başardı. Fakat bu buzdolabı aslında yiyeceklerin bozulmaması için soğuk ortamın gerekliliğinin ispatı niteliğindeydi. Çünkü bu haliyle kullanılabilir bir yapıdan oldukça uzaktı. Linde� nin cihazı, yiyecek kabininin arkasına freon gazı yerine metil ether gibi son derece patlayıcı bir gaz pompalıyordu. Güvenlik endişesi sebebiyle pek kullanılamadı. Sonraki yıllarda ise, freon gazı kullanılan ilk buzdolabını Balzer Von Platen ve Carl Munters birlikte tasardı.

4. çooooooook teşekkür ederim.işime çok yaradı

5. çok işimi yaradı arkadaşım ile ödevim vardı bn zten hep bu sayfadn yapıom :D

6. saolun bana çoooookkk yardımcı oldu sınıvdan 1 aldım

7. Çok teşekkür ederim Selenciğim her soruya da cevap veriyorsun maaşallah
    Ben Selen ve cevapları sayesinde bu siteden başka sitede bilgi aramıyorummm...Sağol Selenciğim. Çok yardımcı oldun...

8. çook teşekkür ederim

Bu Sayfayı Paylaş