Bursa - Yıldırım - Celebi Mehmet Lisesi

'Liselerimiz' forumunda DeMSaL tarafından 18 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Bursa - Yıldırım - Celebi Mehmet Lisesi konusu Celebi Mehmet Lisesi - Bursada Bulunan Liseler

Okulumuz,Miladi 19 Agustos 1906 (Rumi 1322)tarihinde �Bursa Hamidiye Medrese-yi Muallimini� adiyla �Ögretmen Okulu� olarak ögretime basladi.Daha sonra �Bursa Muallim Mektebi� adini alan bu okul,1927�ye kadar birçok degerli ögretmen yetistirdi. Menemen�de sehit edilen ve okulumuzun girisinde büstü bulunan M. Fehmi KUBILAY da bu okuldan mezun oldu.Muallim Mektebi�nin buradan ayrilmasi sonrasi,15 Ekim 1927�de �Birinci Ortaokul�adiyla yeni bir okul açildi.25 yil boyunca bu adla anilan okula 6 Agustos 1952�de �Çelebi Mehmet Ortaokulu� adi verildi.

1906�da üç katli ve ahsap olarak yapilan okulun 1949�daki onariminda bir kati yiktirilip yari kâgir hale getirildi. Birde toplanti salonu eklendi. Sonradan yeni bazi bölümler de eklenen bu binada 73 yil egitim-ögretim yapildi.26 Mart 1979�da çikan bir yanginda belgelerin çogu kurtarilmissa da binanin yanmasi önlenemedi. Bu yangindan sonra ögretim,dört yil kadar çevredeki ilkokullarda ve ayri bir yapi

olan islik binasinda sürdürüldü. Yeni binanin 26 Eylül 1983 tarihinde bitirilmesi üzerine Çelebi Mehmet Lisesi olarak 1983-1984 egitim-ögretim yili basindan itibaren,halen bu yeni binada egitim-ögretime devam edilmektedir.1992-1993 egitim-ögretim yilinda Bursa´da ilk Yabanci Dil Agirlikli Lise (Süper Lise) olarak açilmis; Düz Lise ile birlikte tedrisata devam etmektedir.

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
    Adı: CELEBİ MEHMET LİSESİ
    Adresi: Karaağaç Mahallesi ipekçilik Caddesi No:66 16360 Yildirim/Bursa
    Telefon Numarası: 2243274217
    Faks Numarası: 2243277522
    http://celebimehmetlisesi.k12.tr

Bu Sayfayı Paylaş