Bursa - Osmangazi - Bursa Anadolu Lisesi

'Liselerimiz' forumunda DeMSaL tarafından 20 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Bursa - Osmangazi - Bursa Anadolu Lisesi konusu Bursa Anadolu Lisesi - Bursada Bulunan Liseler

Okulumuz 1970 yılında "Maarif Koleji" adı ile kurulmuş ve ilimizde bulunan Anadolu Liselerinin ilkidir. Kuruluşunda öğretim binası olmadığından 1971-1974 yılları arasında kız öğrencileri "Bursa Kız Lisesi' inde" erkek öğrencileri de “Bursa Erkek Lisesinde" öğretimini sürdürmüştür. 1974-1975 Eğitim ve öğretim yılında bütün öğrencileri ile beraber "Mithat Paşa İlkokulu'nda öğretimine devam etmiştir.

1976 -1977 Eğitim ve öğretim yılından itibaren de Zübeyde Hanım caddesindeki kendi binasına taşındı.

Okulumuzun kız ve erkek öğrenci pansiyonu bulunmakta, barınma sıkıntısı yaşayan ve şartları taşıyan öğrencilerimiz, pansiyonumuzda kalabilmektedir.

Okulumuza öğrenciler sınavla alınmaktadır. 1974 yılına kadar sınavlar İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul bünyesinde kurulan sınav komisyonları tarafından, bu tarihten itibaren de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi sınav sistemiyle yapılmaktadır.

Okulumuzun öğretim süresi 1998 -1999 öğretim yılına kadar bir yıl hazırlık, üç yıl ortaokul, üç yılı da lise olarak toplam yedi yıl idi. 1998 -1999 öğretim yılından itibaren de bir yılı lise öncesi hazırlık üç yılı da lise olmak üzere dört yıldır. Okulun genel mevcudu yıllara göre 900 ile 950 arasında değişmektedir.

Okulumuzun 32 derslikli 1'er Fizik, Kimya, Biyoloji, Fen Bilgisi, Bilgisayar, Yabanci dil laboratuvarı ile Müzik ve Resim-İş salonları bulunan öğretim binası, Kız öğrenci pansiyon binaları ve çok amaçlı spor salonu mevcuttur.

İlk mezunlarını 1977 yılında veren okulumuzun bilimsel, kültürel ve sportif alanlarda yerel, ulusal ve uluslararası başarıları vardır. Başarılarımız arasında 1990 ÖSS sınavında Türkiye 3. ve 4. 'üncülüğü, 1991 ,1994 Öz-De-Bir ÖSS deneme sınavlarında Türkiye 1. 2. ve 3. 'lüğü, 1992 ÖSY sınavında Matematik puanında Türkiye 1. 'inciliği, Fen puanında Türkiye 2. 'inciliği, TUBITAK 'ın uluslararası yarışma ekipleri içerisinde yer alınarak 34. ve 35. Uluslararası Matematik Olimpiyatları 'nda Dünya 3. 'üncülüğü, 28. ve 29. uluslararası Kimya Olimpiyatları'nda Dünya 2. 'inciliği ve 3. 'üncülüğü gibi önemli başarıları bulunmaktadır. Ayrıca TUBITAK tarafından düzenlenen ulusal Fizik, Kimya, Biyoloji, Bilgisayar ve Matematik olimpiyatlarında pek çok dereceler elde edilmiştir. Basketbol, voleybol, kayak ve yüzme gibi sportif dallarda yerel, bölge grup, ulusal ve uluslararası birincilikleri ve dereceleri vardır.

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
    Adı: BURSA ANADOLU LİSESİ
    Adresi: BURSA ANADOLU LİSESİ MÜDÜRLÜĞÜ ZÜBEYDEHANIM CAD.16090 ACEMLER OSMANGAZİ/BURSA
    Telefon Numarası: 2242347681
    Faks Numarası: 2242347681

...::: Bursa Anadolu Lisesi - Bursa Anatolian High School :::...

Bu Sayfayı Paylaş