Bursa - Osmangazi - Ükrü Şankaya Anadolu Lisesi

'Liselerimiz' forumunda DeMSaL tarafından 20 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Bursa - Osmangazi - Ükrü Şankaya Anadolu Lisesi konusu Ükrü Şankaya Anadolu Lisesi - Bursada Bulunan Liseler

1993 yılı sonunda yapılan Anadolu Lisesi sınavlarında Türkiye genelinin çok üzerinde puan almalarına rağmen Bursa merkezde mevcut bulunan Anadolu Liselerine giremeyen öğrencilerin velileri bir araya gelerek yeni bir Anadolu Lisesinin açılmasının girişimini başlatmışlardır. Çünkü çocuklarıyla beraber büyük bir emek sarfetmişlerdi; haklı olarak çok yüksek puanlar alan çocukları da onlara göre Anadolu Lisesine girmeyi hak etmişti. Bu sebeple yeni bir Anadolu Lisesinin açılması girişimini başlatan bir grup öğrenci velisi, Bursa’nın tanınmış iş adamlarından Sayın Şükrü ŞANKAYA’dan okul binasının yapımı konusunda olumlu bir cevap aldıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığına müracat etmişlerdir.

Zamanın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nihat MENTEŞE , Sayın Şükrü Şankaya’nın sözü üzerine yeni bir Anadolu Lisesi açılmasına izin vermiştir. Böylece Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 21/10/1993 gün ve 19148 Sayılı onayı ile 03/11/1993 günü 72 kişilik öğrenci kontenjanıyla okulumuz, Doğanevler İlköğretim Okulu binasında geçici olarak resmen açılmıştır. Okulumuz önce 4.Murat Anadolu Lisesi adıyla açılmış; fakat daha sonra 02/11/1993/8 sayılı kararla adı 2.Murat Anadolu Lisesi olarak değiştirilmiştir. Okulumuz o zamanki ilk Koruma Derneği üyeleri (yönetim kurulu üyeleri) okul binasının yapımı için hemen uygun bir arsa arayışına başlamışlardır. Belirli bir arayıştan sonra daha önce 5 köye hizmet veren; fakat o günlerde kendi kaderine terkedilmiş bulunan eski arsayla ilgili gerekli resmi işlemler yapıldıktan sonra 26/10/1994 tarihinde zamanın Devlet Bakanı Sayın Ali Şevki EREK’in katılmasıyla Sayın Şükrü Şankaya’nın yapımını üstlendiği okul binasının temelini törenle atmışlardır.

Sayın Şükrü ŞANKAYA,takdire şayan çalışması ve özverisiyle okul binamızı ,bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlamış ve 30/10/1995 tarihinde devam ettiği Doğanevler İlköğretim Okulundan kendi binasına taşınmıştır.

Sayın Şükrü Şankaya tarafından fiziki olarak iç ve dış özellikleriyle mükemmel bir bina olarak yaptırılan okulumuzun açılışı ,dönemin Cumhur Başkanı Sayın Süleyman DEMİREL’in teşrifleriyle 28/10/1996 tarihinde yapılmıştır.

Okulumuz 1999/2000 Eğitim ve Öğretim yılının sonunda ilk mezunlarını vermiştir.

1999/2000 Öğretim yılı sonundaki ÖSYS okul başarımız %78
    2000/2001 Öğretim yılı sonundaki başarımız %74
    2001/2002 Öğretim yılı sonundaki başarımız %66
    2002/2003 Öğretim yılı sonundaki başarımız %60.1
    2003/2004 Öğretim yılı sonundaki başarımız %64.6
    2004/2005 Öğretim yılı sonundaki başarımız %81.2
    2005/2006 Öğretim yılı sonundaki başarımız %79.71 olmuştur.
    Bu başarılarımızı yeterli bulmuyoruz. Gelecek Eğitim ve Öğretim yıllarında başarı çıtasını daha yükseklere çıkartmak için büyük bir uyum ve istekle çalışıyoruz.

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
    Adı: ÜKRÜ ŞANKAYA ANADOLU LİSESİ
    Adresi: YUNUSELI M.BILADIYUNUS C.NO: 171 16180
    Telefon Numarası: 2242489080
    Faks Numarası: 2242488994
    Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi (Resmi Web Sitesi)

Bu Sayfayı Paylaş