Burkulmalarda ilkyardım

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Burkulmalarda ilkyardım konusu Burkulmalarda ilkyardım

Bir eklemin etrafındaki bağların, eklem kapsülü ve diğer yumuşak doku yapılarını; eklemin normal hareket genişliğinin ötesinde zorlanmasına burkulma denir
    Eklemde şişlik, ağrı, morluk olur Bu yapılar normalden fazla gerilebilir Hatta yırtılabilir Hareketler ağrılıdır Burkulmuş eklem hareket ettirilmemelidir

*Eklem üzerine yarım saat havluya sarılı buz torbası konulmalıdır
    *Burkulmuş ayağın üzerine basılmamalıdır Koltuk değneği kullanılarak hareket edilir
    *Burkulmuş ayağın altına 4-5 yastık konularak kalp seviyesinin üzerine kaldırılır Burkulmuş bölge sarkıtılmamalıdır Bu durumu şişliğe, kanamaya ve ağrıya neden olabilir
    *Burkulma kolda ise, kol kalp seviyesi üzerinde olacak şekilde tülbent ile boyuna asılmalıdır
    *Kesinlikle sıcak havlu ya da termofor uygulanmamalıdır, bu şişliğin artmasına yol açar
    *Burkulmuş bölge ovulmamalıdır, dinlendirilmelidir
    *Burkulmuş bölge, elastik sargı ile sıkmayacak şekilde sarılır
    *Parmaklar oynatılarak kaslar çalıştırılır Böylece kasların pompalayıcı etkisi ile şişliğin azalmasına çalışılır
    *Her burkulmanın altından bir kırık ya da eklem bağı yırtığı çıkabileceği unutulmamalıdır
    *Yaralı en yakın sağlık merkezine götürülür

Bu Sayfayı Paylaş