Burhan Köyü Hakkında Bilgi Hınıs Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Burhan Köyü Hakkında Bilgi Hınıs Erzurum konusu Erzurum Köyleri - Hınıs Burhan Köyü - Burhan Köyü Hakkında - Burhan Köyü Tanıtımı - Burhan Köyü Resimleri

Burhan, Erzurum ilinin Hınıs ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçesi

köyün bulunduğu topraklarda ermeniler evedali adında bir köyde yaşamışlar.daha sonraki dönemlerde köyün yerlileri ebedali köyünden 3 km uzaklıta olan alana yerleşmişler. köy topraklarında halk dilinde (fılle) denilen ermeni mezarları bulunmaktadır.dönem dönem hazine avcıları bu tür mezarları açmışlardır.köyün halen bazı arazi bölgeleri ermeni isimleriyle anılmaktadır.

Kültür

köyün grar çorbası ve lahana sarması yemeği meşhurdur. düğünler 1 hafta boyuca gece erkekler gündüz kadınlar türkü söyleyerek halay çekerek sürer. bayramlarda erkekler bayram namazından sonra 5er veya 10ar guruplar halinde evlere yemeğe davet edilir.bayram için yemek hazırlıkları sabah namazından önce tandır denilen aşhanelerde tandır yakılıp başlanır bu yemeklere köydeki hanımlar gerektiğinden fazla önem gösterir. bayramlarda küçükten büyüğe herkes birer poşet alıp evleri ziyaret edip bayramlıklar toplarlar.bayramlıklar kışın elma portakal ceviz fıstıktır.bahar ve yaz aylarındaki bayramlıklar kuruüzüm ceviz fıstık fantezi ve akide şekerdir.arife günü toplu halde köy mezarlığı ziyaret edilir.dualar okunur.mezarlıktaki herkese hayır amacıyla bayramlık dağıtılır.eskiden başlık parası ve berdel usulüyle kızlar evlendirilirdi.şuan da o uygulama yoktur.eğitim seviyesi genelde ilkokul düzeyidir.eğitim seviyesinin yükselmesi ailelerin bilinçlendirilmesi halinde artabilir köy okuluna devletimizce gereken önem verilse çok cevherlerin yetişeceğine inanmaktayız. köyde yapılması en gerekli olan esas temel bir kütüphane kurulması. işte bu nedenle nadiren hasbel kader okuyup devlet memuru veya serbest meslek sahibi olanlar elin parmağı kadar azdır.kadınlar entari giyer başlarını leçek kızlar ise yazma denilen örtüyle örtünürler.köy halkı oldukça misafirperver ve cana yakın karakterdelerdir.kapılarına gelen her kim olursa olsun onun rahatını koruyabilmek için ellerinde ne varsa emrine sunar misafir nereden gelirse gelsin birşey ikram etmeden bırakılmaz. köylü birbirine çok yardımcı ve sevecendir. köyümüzün gençleri hepsi birbirinden zeki ve karakteri oldukça terbiyeli olan gençlerdir. herkesin yaşaması ve insanca davranılması ile yetişen her bireye soonsuz teşekkürlerimi sunarım.Köye daha sonraadan katılan biri olarak köydeki insanlık dolu mükemmel düşünceli insanlara saygılarımı sunuyorum.. ve köyümüzü görmeye herkesi davet ediyorum...(Berivan polat - )

Coğrafya

Erzurum iline 168 km, Hınıs ilçesine 18 km uzaklıktadır.arazi düz ovadan meydana gelmektedir.hem sulak hem de kurak arazi mevcuttur.genelde tahıl olarak buğday ve arpa hasat edilmektedir.kavak ve söğüt ağacı yetiştirilmektedir.doğusu:karmış,dedeören,karaköpr ü güneyi:maruf,şahabettin,bellitaş batısı:yeniköy,kesperkomu kuzeyi:erence(hırt)köyleriyle çevrilidir.karasal iklim hakim olmaktadır.kışları sert,yazları serin geçer.

İklim

Köy,karasal iklimin etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 1100
    2000 680
    1997 652

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.genelde küçük ve büyük baş hayvan yetiştirilir.gurbete gidenler de köy ekonomisine katkıda bulunuyorlar.köy halkı oldukça çalışkan özverili ve cana yakındır koyde 20 tane traktor ve 10 tane taksi birtanede minubus vardır

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - siracettin polat
    1999 - hasan daşburun
    1994 - hasan daşburun
    1989 - hasan daşburun
    1984 -mehmet sait polat

Altyapı bilgileri

köyde ilköğretim okulu vardır.eğitim devam etmektedir.ama içinde bir kütüphanesi olmayan bir okul eğitimin gelişmesine yardım edecek koşulların sağlanması gerekmektedir.köyün içme suyu vardır.elektrik telefon mevcuttur.ptt şubesi yoktur.sağlık ocagı yoktur.köy yolu stablizedir.köyde mevcut olan hane sayısı 110dur.köydeki köprü ve menfezleri kendi imkânlarıyla yapmışlardır.köy çalışkan ve bilinçli halkı sayesinde hizmetlere sahip olmuştur.köyde 7 tane içme suyu çeşmesi mevcuttur.daha çok yatırım yapılması halinde daha da çok gelişeceğini umut ediyorum.
    (Berivan Polat)

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş