Bulgaristanda egitim.. Artik öss korkusuna son !

'Yurtdışında Yaşam ve Eğitim' forumunda vipegitim tarafından 9 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

1. vipegitim

vipegitim Yeni Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Bulgaristanda egitim.. Artik öss korkusuna son ! konusu BULGARISTANDA EGITIM...
    ZIRVEYE UZANAN CIZGI VIP EGITIM...

SOFYA TEKNIK UNIVERSITESI
    Sofya Teknik Üniversitesi 1945 yilinda Devlet Teknik Universitesi olarak kurulmusdur. Kurulduğu tarihten itibaren Bulgaristan’ın en büyük teknik üniversitesidir. 1945 - 1990 yılları döneminde Avrupa’nın ilk 20 teknik üniversiteleri arasında yer almıştır. Günümüzde de saygınlığını devam ettirmektedir. İngilizce, Almanca ve Fransızca mühendislik fakülteleri mevcuttur. Üniversitenin toplam öğrenci sayısı 15 000 dir.
    Sofya Teknik Üniversitesi Bulgaristan’da mühendislik eğitimi ile uzman hazırlayan ve en büyük üniversitedir. Üniversitemiz’de lisans dereceli 26 mühendislik ve işletme bölümleri arasında seçim yapabilirsiniz. Yüksek lisans içinde birçok imkanlar sunuyoruz.
    Sofya Teknik Üniversitesi Bulgaristan’da 60 yıllık tecrubesiyle ilk yüksek teknik okuludur. Burada 90 bin mühendis öğrenim görmüş ve ülke genelinde diğer yüksek teknik okullarındaki öğretmenlerin önemli bir kısmı’da buradan mezun olmuştur.
    Sofya Teknik Üniversitesi Avrupa seviyesinde öğrenim sunmaktadır. Avrupa Birliği üye ülkelerdeki benzer üniverstelerle olan işbirliğimiz sayesinde senkronize eğitim planları ve programlarıyla çalışıyoruz. Avrupa kredi transfer sistemi (ECTS) ise öğrenimimizin belirli bir döneminde Avrupa üniversitelerinde öğrenim görmenize imkam verecektir ve okuduğunuz derslerin ve sınavların tamamı tanınacaktır.
    Sofya Teknik Üniversitesi zengin sosyal imkanları sunan eğitim ve laboratuar çalışmaları için tesisleri bulunmaktadır. Üniversitemizde 12 eğitim binası, kütüphane, 10 öğrenci yurdu, 2 yemekhane, yüzme havuzu, tenis ve spor salonları olan spor kompleksi, deniz ve dağda dinlenme tesislerini kullanabilirsiniz.
    Kaynak: Wardom http://www.wardom.org/showthread.php?t=292139
    Sofya Teknik Üniversitesi Siemens, Ericsson, Microsoft, Daimler Chrysler gibi firmalarla işbirliği içinde oğretim üyeleri ve oğrenciler tarafindan yürütülen önemli bilimsel çalişmalar yapmaktadır.
    Yüksek öğreniminizi doktora yaparak’da devam edebilir ve bilimsel kariyer seçebilirsiniz. Şuan itibariyle üniversitemizde 500 kişi doktora yapmaktadır.
    Sofya Teknik Üniversitesi size profesyonel bir gelecek kurma imkanı veriyor.
    Sofya Teknik Üniversitesi Lisans Bölümleri

-Endüstri Mühendisliği (İngilizce)
    -Matematik ve Bilgisayar Bilimi (ingilizce)
    -Bilgisayar ve Transport Muhendisligi (ingilizce)
    -Mekatronik (ingilizce)
    -Bilgisayar Bilimi (ingilizce)
    -Genel Makina Yapımı (Almanca)
    -Bilgisayar Sistemleri ve Teknolojisi (Almanca)
    -Elektrik Mühendisliği (Fransızca)
    -Otomatizasyon, Bilgisayar ve İdare Tekniği
    -Elektroteknik
    -Elektrik Enerjisi ve Elektrik Donatımı
    -Isı ve Nükleer Enerji
    -Isı Tekniği
    -Hidrolik ve Pnömatik Teknik
    -Tekstil Tekniği ve Teknolojisi
    -Makine Yapımı Tekniği ve Teknolojisi
    -Matematik ve Bilgisayar Bilimi
    -Elektronik
    -İletişim Tekniği ve Teknolojisi
    -Bilgisayar Sistemleri ve Teknolojisi
    Kaynak: Wardom http://www.wardom.org/showthread.php?t=292139
    -Taşımacılık Tekniği ve Teknolojisi
    -Havacılık Tekniği ve Teknolojisi
    -Ulaşım Teknolojisi ve İdaresi
    -Endüstri İdaresi
    -Mühendislik Dizaynı
    -Uygulamalı Matematik
    -Kamu İdaresi
    -Ekonomi İdaresi
    -Bilgisayar Projeleme Mühendisliği ve Makina Yapımı Teknolojisi
    -Mekatronik
    Vip Eğitim, Bulgaristan'da eğitim, Yurt dışı eğitim, Üniversiteli olmak hayal değil
    No Bölümler Hazırlık Lisans Yükseklisans Doktora
    1 Bulgarca Eğitim Verilen Tüm Bölümler 2500 3000 3000 3500
    2 Yabancı Dilde Eğitim Verilen Tüm Bölümler 2500 3000 3000 3500

Fiyatlar EURO Cinsindendir.

SOFYA TIP UNIVERSITESI
    Bulgaristan'ın en eski tıp öğretim müessesesi olan Sofya Tıp Üniversitesi Avrupa Standartlarında eğitim veren, bilim araştırmaları gerçekleştiren ve Avrupa’nın önemli tedavi merkezlerinden biridir.
    Üniversite bünyesinde çalışan Aleksandrovska, St. Ekaterina, Tsaritsa Yoanna, Mayçin Dom ve diğer üniversite hastaneleri en iyi tedavi merkezleri olarak bilinmektedir.
    Öğretim programları Avrupa Birliği kriterlerine uyumludur. Öğrenci değişim programları çerçevesinde Avrupa daki tıp universiteleri ile ögrenci degisimine imkan sağlanmaktadır.
    • Tıp Fakültesi (İngilizce) - YENİ
    • Diş Hekimliği
    • Eczacılık (İngilizce)
    No Bölümler Hazırlık Lisans Uzmanlık
    1 Tıp Fakültesi Bulgarca 3500 5000 5000
    2 Tıp Fakültesi İngilizce 4500 6000 6000
    3 Diş Hekimliği Fakültesi 3500 6000 6000
    4 Eczacılık Fakültesi 3500 5000 5000
    5 Eczacılık Fakültesi İngilizce 4500 6000 6000

Hazırlık Programı
    Bir yıl süreli Bulgarca veya İngilizce hazırlık eğitimi verilir. İngilizce ya da Bulgarca yeterlilik sınavlarını geçen öğrenciler bu programlara kayıt yaptırmadan lisans eğitimlerine başlayabilirler. (İngilizce eğitim sadece Tıp fakültesinde verilmekte ve hazırlık sınıfı ilk kez bu yıl açılmıştır).

Yurt İmkanı
    Okulun yurtlarında yurt ücretleri ( 70 - 120 ) leva arası değişmektedir. Bazı yurtlarda elektirik ve su ücreti dahil değildir. Özel yurtlar 70 euro ile 125 euro arası değişmektedir.

Yaşam Giderleri
    Aylık ortalama yaşam giderleri 250-350 Euro, bir dönemlik kitap ve araç gereç giderleri yaklaşık 50 Euro civarındadır.

SOFYA UNIVERSITE SOFISKI KLIMENT OHRIDSKI UNIVERSITESI
    Sofya Üniversitesi Bulgaristanin ilk üniversitesidir. 1888 yılında Devlet üniversitesi olarak kurulmuşdur. Fen ve Edebiyat bolumlerini bulunduran üniversite 15 fakültesi ve 23 000 öğrencisiyle Bulgaristanın en büyük üniversitesidir. öğretim gorevlisi sayısı2000 aşkındır. Bilimsel çalışmalardada bulgar üniversiteleri arasinda ilk sıradadır. Ayrica Sofya Üniversitesi Avrupada ilk 500 universite arasinda dereceye giren ender üniversitelerden biridir. Bulgaristan politikasina yön veren bir çok insan Sofya Üniversitesi'nden mezun olmustur.

Ilgi goren bolumler:
    • Tıp Fakültesi
    • Uluslararası ilişkiler
    • İngiliz Dili Edebiyatı
    • Yazılım Mühendisliği
    • Bilgi Sistemleri
    • Uygulamalı Matematik
    • Matematik ve Enformasyon
    • Felsefe
    • Psikoloji
    • Sosyoloji
    • Kamu Yönetimi
    • Avrupa Birliği
    • Modern Yunan Dili
    • Fransız Dili ve Edebiyatı
    • İtalyan Dili
    • Alman Dili
    • İngiliz Dili
    • İspanyol Dili
    • Portekiz Dili
    • Arap Dili
    • Türk Dili
    • Çin Dili
    • Kore Dili
    • Japon Dili
    • Okul öncesi Öğretmenliği
    • İlkokul Öğretmenliği
    • İlkokul ve Yabancı Dil Öğretmenliği
    • Sosyal Pedegoloji
    • Müzik
    • Hukuk
    • Tarih
    • Tarih ve Çoğrafya
    • Avrupa Tarihi
    • Ekonomi
    • İşletme
    • Gazetecilik
    • Uluslararası İlişkiler
    • Kütüphanecilik
    • Fizik
    • Mühendislik Fiziği
    • Nükleer Teknolojileri
    • Fizik ve Matematik
    • Astrofizik
    • Kimya
    • Nükleer Kimya
    • Kimya ve Fizik
    • Kimya ve Enformasyon
    • Biyoloji
    • Moneküler Biyoloji
    • Biyoteknoloji
    • Biyoloji ve Kimya
    No Bölümler Hazırlık Lisans Yükseklisans Doktora veya Uzmanlık
    1 Bulgarca Eğitim Verilen Bölümler 3300 3300 3300 5500
    2 Bulgarca Tıp Fakültesi 3300 3300
    3 Yabancı Dilde Eğitim Verilen Bölümler 3300 3850

Hazırlık Programı
    Öğretim Dili Bulgarca ve bazı programlarda kısmen İngilizcedir. Yeterli derecede Bulgarca bilmeyen öğrenciler için bir yıllık Bulgarca eğitim verilir. Hazırlık sınıfında öğrencilerin seçtikleri branşlara bağlı olarak dil eğitiminin yanı sıra ilgili alan dersleri de verilmektedir. Hazırlık yılı sonunda sınav yapılmaktadır.

Yurt İmkanı
    St. Kliment Ohridski Üniversitesinde aylık yatak ücreti yaklaşık 35-55 Euro olan yurt odaları mevcuttur.

Yaşam Giderleri
    Aylık ortalama yaşam giderleri 250-350 Euro, bir dönemlik kitap ve araç gereç giderleri yaklaşık 50 Euro civarındadır.

Başvuru İçin Gerekenler
    Lise mezunu herkes bu okula başvurabilir. Hiçbir sınav şartı aranmamaktadır. Okul ya da alan ayırımı yapılmadan istenilen her bölüm seçilebilir. Başvurmak istediğiniz bölüme göre lisedeki ilgili dersin yılsonu not ortalamasına bakılır. Mühendislik fakültesi için matematik ve fizik derslerinin yılsonu not ortalamasının en az 3 olması, Tıp fakültesi için biyoloji ve kimya derslerinin yılsonu not ortalamasının en az 3 ve diger bölümler için İngilizce ve tarih derslerinin yılsonu not ortalamasının en az 3 olması gerekmektedir.

Sofya Uluslar Arası Ekonomi Üniversitesi

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi - UNWE alanında öncü okullardan biri. Ekonomi ve İşletme bölümlerinde dünya standartlarında eğitim veren bir okul
    Bölümler Sofya Ekonomi Üniversitesi'nde bulunan bazı bölümler:
    • Macroekonomi
    • Finans
    • Maliye
    • İşletme
    • Ekonomi (İngilizce)
    • Uluslararası Ekonomik İlişkiler (İngilizce)
    • Uluslararası İlişkiler
    • Halkla İlişkiler
    • Bankacılık ve Sigortacılık
    • Pazarlama
    • İstatistik ve Ekonometri
    • Endüstri Ekonomisi
    • Tarım Ekonomisi
    • Yapı/İnşaat Ekonomisi
    • Sanayi Ekonomisi
    • Ticaret Ekonomisi
    • Lojistik Ekonomisi
    • Gazetecilik
    • Medya ve İletişim
    • Turizim
    • Savunma Ekonomisi
    • Fikri Mülkiyet Ekonomisi
    • Sosyoloji
    • İşletme Ekonomisi
    • Yönetim Bilişim Sistemleri
    • Kamu Yönetimi
    • Siyaset Bilimi
    • Hukuk
    Economics with specializations: Economic Sociology, Economic Psychology and Economic Pedagogy.
    Öğretim Ücreti Öğretim ücreti hazırlık sınıfı için 2800, lisans için 3000 Eurodur. Öğretim ücreti her dönem başlangıcında olmak üzere iki defada ödenir. Türk-Bulgar çifte vatandaşlığına sahip Türk öğrenciler öğrenim ücretinin yarısını öderler.

No Bölümler Hazırlık Lisans Yükseklisans Doktora veya Uzmanlık
    1 Bulgarca Eğitim Verilen Tüm Bölümler 2800 3000 4000 4000
    2 Yabancı Dilde Eğitim Verilen Bölümler 2800 3000 4000 4000
    Hazırlık Programı Öğretim Dili Bulgarca ve Ekonomi, Uluslararası Ekonomik İlişkiler bölümleri için İngilizcedir. Yeterli derecede Bulgarca veya İngilizce bilmeyen öğrenciler için bir yıllık Bulgarca veya İngilizce eğitim verilir. Hazırlık sınıfında öğrencilerin seçtikleri branşlara bağlı olarak dil eğitiminin yanı sıra ilgili alan dersleri de verilmektedir. Hazırlık yılı sonunda sınav yapılmaktadır.
    Yurt İmkanı Sofya Ekonomi Üniversitesi'nde aylık oda ücreti yaklaşık 35-55 Euro olan yurt odaları mevcuttur.
    Yaşam Giderleri Aylık ortalama yaşam giderleri 100-150 Euro, bir dönemlik kitap ve araç gereç giderleri yaklaşık 50 Euro civarındadır.

PLEVEN TIP UNIVERSITESI

Pleven Tıp Fakültesi, Bulgaristan'daki en iyi 5 tıp üniversitesi arasında yer alır. Kuruluş yılı 1974'tür. 1997 yılından itibaren İngilizce eğitim vermektedir. Üniversite'nin hastanesi 1000 yataklı olup,her türlü tıbbi tedavi hizmeti verilmektedir. Eğitimler iki fakülte ve bir kolej bünyesinde verilmektedir.
    Tıp Fakültesi ,Kamu Sağlığı Fakültesi ve Sağlık Bilim Koleji
    Bölümler Pleven Tıp Üniversitesi'nde aşağıdaki bölümler bulunmaktadır.
    • Tıp Fakültesi (İngilizce)
    • Kamu Sağlığı Fakültesi
    • Sağlık Koleji
    Öğretim Ücreti
    No Bölümler Hazırlık Lisans Uzmanlık
    1 Tıp Fakültesi Bulgarca 2600 4300 5000
    2 Tıp Fakültesi İngilizce 2600 4300 5000

Hazırlık Programı Bir yıl süreli Bulgarca veya İngilizce hazırlık eğitimi verilir. İngilizce ya da Bulgarca yeterlilik sınavlarını geçen öğrenciler bu programlara kayıt yaptırmadan lisans eğitimlerine başlayabilirler.
    Yurt İmkanı Öğrenci yurtlarında konaklama ücreti aylık 40€ civarındadır, bu ücrete ısınma ve elektrik ücreti dahildir. Telefon ve Internet imkanlarına sahip 2 ve 3 kişilik odalar bulunmaktadır.
    Yaşam Giderleri Aylık ortalama yaşam giderleri 100-150 Euro, bir dönemlik kitap ve araç gereç giderleri yaklaşık 50 Euro civarındadır.

KAYIT ICIN GEREKLI EVRAKLAR

1.DİPLOMA
    Lise diploması’nin noter onaylı fotokopisi veya yeni tarihli mezuniyet belgesi.
    2.TRANSKRIPT
    Tüm dönem notlarını gösteren not çizelgesi belgesi. Mezun olduğunuz liseden alınacaktır.
    3.PASAPORT FOTOKOPISI
    En az 2 yıllık geçerliliği olmalıdır. 2. 3. 4. ve 60. sayfaların okunaklı fotokopisi olmalıdır.
    Çift vatandaşlığına sahip öğrenci adayları her iki pasaportun fotokopisini ve liçna karta ile isim denklik belgesi ekleyeceklerdir. Pasaportu olmayan öğrencilerin kaydı bakanlık tarafından onaylanmamaktadır!!!
    4.FOTOĞRAF
    Yasa ve yönetmeliklere uygun, cepheden çekilmiş (renkli gözlük olmaksızın) beyaz fonlu 6 adet geometrik fotoğraf. Bayanlarda alın ve çene arası 32mm. Erkeklerde 36mm. olmalıdır.
    5.SAĞLIK RAPORU
    Başvuru tarihinden son bir ay içerisinde alınmış olması gerekir. Özel hastanelerden veya sağlık ocaklarından alınacak raporlar da kabul edilmektedir. Özel kurumlardan veya sağlık ocaklarından alınacak raporlarda “Üniversitede okuyabilir, sağlıklıdır” ibaresinin olması gerekmektedir. Heyet raporlarında bu ibareye gerek yoktur.
    6.TAAHÜTNAME
    Aday öğrencinin ailesi tarafından, öğrencinin eğitimi süresince masraflarını karşılayacağına ilişkin noter onaylı taahhütname. Ailesinden herhangi bir kişi tarafından düzenlenebilir.
    7.ÖĞRENİM GÖRME HAKKI BELGESİ
    Mezun olduğunuz okuldan alınacak olan Türkiye’deki Üniversitelerde okumaya hakkınız olduğuna dair yazı.

NOT : BÜTÜN BELGELER NOTER ONAYLI VE APOSTİLLİ OLMALIDIR

iletişim : Vip Eğitim, Bulgaristan'da eğitim, Yurt dışı eğitim, Üniversiteli olmak hayal değil
    E-mail[/b] : dincer@vipegitim.com :
    Adres[/b] : İstanbul Seyahat Bakırköy Şubemiz Kartaltepe Mah. İncirli Cad. Çamlı Apart. No : 34 Dükkan : 2
    İş-Tel : 0(212) 570 32 45 - 0(212) 570 85 32 (fax)
    Cep Tel : 0542 270 21 69
    Cep Tel Bg : 00359 878 87 1903

Bu Sayfayı Paylaş