Bu isim çok tartışılır

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 5 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Bu isim çok tartışılır konusu
    Bu isim çok tartışılır

Milas'ta inşaat işçisi olarak çalışan bir kişi çocuğuna "Viyan Kürdistan" adını verdi.

Milas'ta inşaat işçisi olarak çalışan Mehmet Çelik (29) yeni doğan ve adını "Viyan Kürdistan" koyduğu çocununun ismini nüfus cüzdanına yazdırmayı başardı.

Çocuğunun ismini koyarken zorluklarla karşılaştığını belirten baba Çelik, "Hak ve özgürlüklerin olduğu yerlerde isimlerin bir önemi yok. Eğer ülkemizde hak ve özgürlük varsa çocuğumun ileriki yıllarda bir sorun yaşayacağına inanmıyorum" dedi.

"SIKINTI YAŞAR MIYIZ DİYE DÜŞÜNDÜK"
    Milas'ta dünyaya gelen bir kız çocuğuna "Viyan Kürdistan" ismi konuldu. Çocuğuna "Viyan Kürdistan" ismini koyan baba Çelik "7 yıl önce bir kızım daha dünyaya gelmişti. Onun adını Şevin koymuştuk. Bir ay önce ikinci çocuğum dünyaya geldi. 20 gün sonra kimliğini çıkarmak istedik. Çocuğumuzun adını Viyan Kürdistan koymaya karar verdik. Fakat tabi sıkıntı yaşar mıyız diye de düşündük" dedi.

KAYMAKAMLIĞA DİLEKÇE YAZDI
    Viyan Kürdistan için kimlik çıkarmak üzere 2 Şubat tarihinde Milas İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne gittiğini orada çalışan personelin çocuğa Viyan Kürdistan isminin konulamayacağını belirttiğini ifade eden Çelik, "görevliler sıkıntı yaşanabileceğini belirterek kaymakamlıktan izin almamızı istedi. Ben de Milas Kaymakamlığı'na bir dilekçe yazarak kızımın adının Viyan Kürdistan olarak yazılmasını istediğimi belirttim. Daha sonra Kaymakam Mehmet Bahattin Atçı benimle görüşmek istedi. Kaymakam bana 'oğlum niye böyle bir isim koymak istiyorsun. İlerde kızın için bir sıkıntı olmaz mı? Gideceği okulda arkadaşlarıyla sorun yaşamaz mı?' dedi. Ben de kendisine hak ve eşitliklerin var olduğu yerlerde bu tür sıkıntıların yaşanmayacağını söyledim" dedi.

GÖREVLİLER SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKTI
    Bir yerde hak ve eşitlik yoksa isimlerin önemli olmadığını belirten Çelik, "Kaymakam Atçı dilekçemi imzalayarak nüfus müdürlüğüne yönlendirdi. Çocuğumun ismini kimliğine yazdılar fakat yazarken bana 'sizin hakkınızda savcılığa suç duyurusunda bulunmak zorundayız' dediler. Ben de kendilerine yönetmelikte Türk alfabesinde bulunmayan harflerin isimde yer almadığı takdirde sıkıntı yaratmayacağını söyledim. Ve bu şekilde olduğundan dolayı suç unsurunun bulunmadığını ifade ettim. Görevliler yetkililerle görüştüklerini davacı olmak zorunda olduklarını söylediler. Ben kimliğimi aldım ve nüfustan ayrıldım" dedi.

"YAŞADIKLARIMIZI UNUTMAMAK İÇİN BU İSMİ KOYDUK"
    Kendisine daha önce Şanlıurfa'da yaşanan benzer bir olay hatırlatılan Çelik, "Türkiye'de tutuklanmak çok basit. Birileri sizleri tutuklamak istedikten sonra bir sebep aramasına gerek yok. Bir yanlış telaffuzdan dolayı bile alabiliyorlar. Gözaltına alınmaktan çekinmiyorum. Konuyla ilgili Bodrum İnsan Hakları Derneği'nde görev yapan İdris Tanış'la görüştüm. Milas'taki görevli arkadaşlarıyla görüşeceğini gelişmeler hakkında beni bilgilendireceğini söyledi. Ayrıca şu ana kadar bana ne savcılıktan ne de emniyetten bir evrak ulaşmış değil. Kızımın adını şu nedenle Viyan Kürdistan koyduk. Doğuda, güney doğuda yaşayan insanların köylerinin yakılması, yaşadığı yerlerin harap edilmesinden dolayı ismi koyduk. Bu olayları fiziksel olarak yaşadık. Bunları unutmamak için bu ismi koyduk. Yani kızımın adı harap edilmiş vatanım demek. Başka kastım niyetim yok" dedi.

*Viyan Kürdistan: Harab edilmiş Kürdistan

(ekolay)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş