Brichardi (Neolamprologus brichardi)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Brichardi (Neolamprologus brichardi) konusu Brichardi (Neolamprologus brichardi)

Latince Adı: Neolamprologus brichardi

Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü'nün Sığ Kayalıkları

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Orta Derecede Agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Orta Derecede Agresif

Yüzme Seviyesi: Taban

Cinsiyet Ayrımı: Zordur. Erkekler yaşlandıkça kafa yapısı dikleşir, ayrıca erkeklerin yüzgeç uzantıları daha uzun olur.

Üreme: 100–200 Yumurtayı Kovuklara Bırakır

Sıcaklık: 24 ° - 26 ° C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 10 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 70 litre.

Su Sertliği: Çok Sert

pH: 8,6–9,1

Zorluk Seviyesi: 1

Genel Yorum: Kolay üreyebilen, dayanıklı bir balıktır. Kayalık alanları sever. Eş tutturmak için küçük boyda 10 adet balık alıp aralarından kendi eşlerini seçmesi, eş tutmada kesin sonuç verir. Yavrularını korurlar, çıkan yavrular büyüdüklerinde bir sonraki nesil kardeşlerinin korunmasına da yardımcı olurlar.

Aktavist Yorumları: 1) Oldukça dayanıklı ve hoş bir tanganika türüdür. Eş tumaları için mutlaka bir grup alınmalıdır. Eş tutan çift bir bölge belirler ve diğer balıkları oraya pek sokmaz. Akvaryum küçükse çift haricindeki balıklar mutlaka ayrılmalıdırlar yoksa çift tarafından öldürülürler. Yuva yapmaları için salyangoz kabuğu, girişi ufak saksı yada kayalar konabilir.Erkekler biraz daha iri solungacındaki beneği daha belirgin ve alt ve üst yüzgeçleri daha uzun ve kafaları aşağıya doğru daha düz inmektedir. Dişilerin kafası biraz daha ovaldir. Yavrularına iyi bakarlar.İzlenmesi hoş ama biraz agresif tanganika karma akvaryumuna konacaksa mutlaka akvaryum geniş ve balık popülasyonu fazla olmamalı. Bu güzel balık için yumurtlayacak yeterli bir bölge olmalıdır.

2) Yaklaşık 1 yıldır karma akvaryumda besliyorum.Akvaryumum 100 lt civarında ilk başta yavru alamadım. Sonra diğer balıkları ayırdım ve daha iyi verim aldım. sizede tavsiye ederim.Müthiş balık.

3) Eğer akvaryumdaki en büyük balık brichardi ise diğer balıkları hırpalayacaktır.Bu yüzden balık alırken boyutlarına dikkat edilmesini öneriyorum

4) Yaklaşık bir yıldır brikardi besliyorum. Aldıktan 6 ay sonra yavru aldım. Gerçekten çok güzel ve eşsiz balıklar. Hele o yavrularını korumaları... İşte beni etkileyen nokta burası. Herkese tavsiye ederim.

5) Ben de yaklaşık olarak brikardilerime 1.5 yıldır bakıyorum ve de çok güzel, sağlıklı yavrular elde ettim. Tanganika türlerine başlayan arkadaşlara ilk etapta önerebileceğim bir balık türüdür. İlk başta ufak olmaları sizin göz zevkinize hitap etmeyebilir; ama bir brikardi çifti size ortalama 30-35 yumurta döküp, yavru veriyor. Ben de ilk başladıgımda tuhaf geldi ve de malawilerden sonra biraz bocaladım; ama daha sonra yavru almaya başladıktan sonra akvaryumum renklenmeye ve bir koloniye döünüşmeye başladı. Bu türler kendi yavrularını yemedikleri gibi, bir sonraki nesillerde diğerlerini de yemeyerek onlara abilik yapmakta. Anne baba çiftlerinin arkasında bir düzine yavru görmek çok güzel ve de keyif verici bir durum. Size söyleyebilecegim yavrulardan ve de damızlıklarınızdan artemiayı eksik etmeyin. Zaten yumurtadan çıkan yavruları artemiasız hayatta tutma şansınız çok düşük. Yavrular belli bir boya gelene kadar canlı yemle takviye yapılmalıdır. Başka türlü yavruları büyütme şansınız çok az. Balıklardan da sağlıklı yavrular almak içinde kaliteli yem vermek randımanı artırıyor. Balıklarınızın daha fazla yumurta döktüğünü göreceksiniz. Genelde yumurtalarını bir kayaya yapıştırırlar ya da bir testinin içine bırakırlar. Bölgeci balıklardır. Belli yerlere yumurta dökerler ve döküm sırasında da akvaryumun kumlarını ordan oraya taşırlar. Bitki de koyabilirsiniz. Pek zarar vermezler. Herkese öneririm.

6) Brichardiler tanganyikanın aykılıçlarıdır. Gerçekten seyir zevki yüksek olan bu türden besleyenler kolay kolay vazgeçemezler uzun süredir akvaryumumda olan bir tür. Genel olarak akvaryumların alt kısımlarına yakın bölgelerinde yüzmeyi tercih ederler. Tanıtımda da belirtildiği gibi 10 adet yavru alıp bir akvaryuma koymak erişkin boya geldiklerinde eş tutmaları için sonuç verecektir. Ancak eşler seçildikten sonra diğer balıklara çok fazla yaşama şansı tanımadıklarını söylemeliyim. Dişiler erkeklere göre biraz daha narin yapılı ve erkekler biraz daha şeffaf renkteyken dişiler tamamen beyaz hatta biraz kreme dönük beyazdırlar. Diğer tanganyika türlerine göre küçük sayılabilecek akvaryumlarda da bakılabilirler. Dekorasyon ise kayalıklar ve bunların içinde oluşturulan kovuklar şeklinde olmalıdır. Genellikle üreme döneminde iyi bir kaya mağarası bulamazsa kumu kazarak kayanın altına girmeyi tercih ederler. Bu yüzden bitkiler mümkün olduğunca kayalardan uzak bölgelere dikilmeli yada kayanın uygun yerlerine kökleri tutturulmalıdır. Akvaryumda yavru gördüğünüzde ayırmaya gerek yoktur. Çünkü asla yemedikleri gibi yavrular da kendinden küçük yavruları yemezler, bu yalnızca anaçlar için değil akvaryumda varsa diğer brichardiler içinde geçerlidir. Bu bakımdan ayrı bir yavru akvaryumu gerekmediğinden de sorunsuz bir balıktır. Brichardiler her ne kadar yüksek ph ları sevselerde (8 ve üzeri) akvaryumumda 6.8 ph da uzun zamandır keyifle yaşıyorlar ve yavru da alıyorum ancak yinede yüksek ph da yarar var. Daffodillerle genellikle karıştırılan bir türdür aradaki farkı anlamak için brichardinin solungaçlarına bakmak yeterlidir. Eğer solungaçta yukarıdan aşağıya doğru bir çizgi ve bu çizginin ortasından gözünde kadar devam eden bir çizgi varsa balık brichardi, eğer yan yana iki tane dikey paralel çizgi varsa daffodildir. Maskeli olanların tamamı ise brichardidir ki bu tür eğer erişkinse boyutunda da anlaşılabilir, brichardi ve daffodillere göre daha büyüktür. Küçük akvaryumlarda sorunsuz, yavru alabilecekleri, orta düzeyde bitkilendirilmiş, seyir zevki yüksek olan, dayanıklı balıklar arayanlara ilk tavsiyem Brichardiler olacaktır.

2. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Brichardi (Neolamprologus brichardi) 'lerde Cinsiyet Ayrımı
    Lamprologus brichardi

Erkek

Dişi

3. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Tanganyika'da Su Kimyası
    Tropheus'ların yaşadıkları Tanganyika gölü yapısı gereği Malawi ve Viktorya gölüne göre daha alkali(sert) su yapısı istemektedir. Tanganyika gölünün değerlerine göz atacak olursak, pH : 8,5 - 9,4 kH : 12 - 18 gH : 7 - 11 suyun iletkenliği: 600mS Sıcaklık: 25-28 derece yüzeyde, derinlerde ise 3 derece daha az olabiliyor. Suyun genel analizi:
    Bu su kimyasını oluşturmak Tropheus'ların sağlıklı bir şekilde yaşamasını ve üremelerini sağlayacaktır. Eğer pH değeri 7.5 nin altına iner ise Tropheus'larınızın hastalanması kolaylaşır, üremeleri imkansız hale gelir ve bir süre sonra stresse girerek bloat'a yakalanması söz konusu olur. pH 6.5 indiğinde ise kısa bir sürede ölmelerine yol açmaktadır. Suyunuz asidik bir yapıda ise değeri yavaş yavaş pH 8.0 ve üzerine çıkarmalısınız. Bunu yapmak için tuz kullanmanız gerekmektedir bu tuzlar sofra tuzu değildir, ekleyeceğiniz tuza basit bir örnek vermek gerekirse deniz akvaryumlarında kullanılan tuzlar bile kullananılabilir ama bunu yapar iken tuzu akvaryuma eklemeden önce eritip daha sonra akvaryuma eklemek. Ekleyeceğiniz tuz miktarı suyun iletkenliğne göre değişir. Deniz tuzu kullandığınızda pH'ın 8.3 çıkmasını sağlayacaktır bu da Tropheus'lar için yeterli olacaktır. Suyun çok tuzlu olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Suyunuz asidik ise sadece tuz ekleyin, yada suyunuz sert ama yeterli pH derecesinde değil ise Sodyum bikarbonat (Na/NaHCO) ekleyin. Sorun yaşamamak için pH'ı 9.5 üzerine çıkarmayın.

Kendi akvaryumunda kullandığım malzemeler ve uygulama ile örnek verebilirim; öncelikle çeşmeden doldurulmuş dinlenme tankımda 1 hafta suyu bekletmek, tabi suyu ilk doldurduğumda kloramin,klor icin ve balıkların mukozasını koruması amacı ile Tetra AquaSafe veya Seachem'in Prime isimli ürünleri ile Seachem'in Tanganyika Buffer ve Cichlid Lake Salt ürünlerini kullanmak. Genelde değiştirilen su miktarına göre kullanmak gerekiyor, üzerinde yazan prosedüre göre; Tanganyika Buffer'ı her 40lt icin bir çay kaşığı, Cichlid Lake Salt ise her 40lt icin dört çay kaşığı kullanmak gerekiyor. Bu uygulamaya göre çeşmeden akan suyun pH'ı genelde 7,2-7,4 arasında olduğundan 100lt göre Tanganyika Buffer'dan 3 çay kaşığı, Cichlid Lake Salt'dan ise 10 çay kaşığı kullandığımda pH 24 saat sonra 8,2-8,4 arasına çıkıyor. Gözlemlerime göre kullandığım Tanganyika Buffer'ı dinlenme tankına her 2 çay kaşığı eklediğimde pH'ın 0,1 oranında artırdığını tespit ettim. Ana tankımda pH 8,8 olduğundan, 24 saatte bir ekleme yaparak su değişimde kullanacağım tankın pH 8,8değerinine çıkmasını sağlıyorum. kH oranı için ise ölçüm yaptığımdaki değere göre Cichlid Lake Salt'tan 2-4 çay kaşığı arası ekliyorum ve kH değerini 16 eşitliyorum. Standart olarak her pazar günü %20 su değişimi yapıyorum. Genelde su değişimden önce yapılan nitrat testi 20 ppm değer gösterirken su değişiminden sonra bu değer 10ppm'e düşüyor.

Genel çerçevede benim yaptığım uygulama buffer ve tuz açısından maliyeti biraz yüksek bir uygulama sayılabilir eğer ürünleri yurtdışından alma imkanı var ise buradaki rakamlarda daha ucuza mal olabiliyor. Tanganyika balıklarını yetiştirip Tanganyika gölünün su değerlerini yakalamk istiyorsanız buffer ve salt isimli ürünleri kesinlikle tavsiye ederim.

Tuz olarak kimyacılarda satılan özellikle MERCK isimli firmanın ürünlerini kullanabilirsiniz, firma ismi vermemin temel sebebi markasız olarak satılan kimyasalların katkı maddeli olması bu da akvaryum canlıları için tehlikeli veya gerekli elementleri tam anlamı ile sağlayamamasına yol açabiliyor. Örnek vermek gerekirse S.Kızılkanat arkadaşımın bir kimya profesörü ile yaptığı söyleşide kalsiyumların arsenik ile seyreltildiğinin belirtilmesi, ayrıca açıkta satılan kimyasalların kilosu 1-2 milyon arasında değişirken Merck'in ürünleri bunların yaklaşık 20-25 katı daha pahalıya satılıyor. Tüm bunlar markalı kimyasaların seçilmesine veya benim yaptığım gibi özel hazırlanmış buffer ve tuz kullanmak gerekliliğini ortaya koyuyor. Kullanılacak kimyasalları kısaca sıralar isek; Sodyum Bikarbonat, Potasyum klorur, Magnezyum Karbonat, Kalsiyum Karbonat olarak sıralanabilir. Markalı kimyasal alsanız bile kullanılancak oranlar ve adet fazla olduğu için maliyet ve kullanım sırasındaki hassasiyeti de göz önüne alarak karar vermeniz balıklarınızın sağlığı açısından dikkat edilecek önemli bir nokta, çok dikkatli kullanmak gerekiyor aksi takdirde balıkları kaybetme ihtimaliniz çok yüksek, kullanım oranlarını öğrenmek icin aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz. Bu konudaki düşüncem; Seachem veya başka markaların buffer ve tanganyika tuzlarını kullanmak daha güvenli ve kolay bir uygulama.

NOT: Öncelikle belirtmem gereken nokta yapacağınız uygulamalardaki tüm risk ve sorumluluk size aittir.

4. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Bu türün albinosunu beslemekteyim ve oldukça zevk alıyorum. 1 çift olarak aldığım türden düzenli olarak 12-15 günde bir yavru alıyorum.Bu türde en beğendiğim özellik ise kesinlikle yavru yeme gibi bir durumun olmaması (dişi-erkek) ve aynı zamanda ilk çıkan yavruların sonraki çıkan kardeşlere abilik yapması.Bu benim çok hoşuma gidiyor açıkcası.Tam bir aile yapısı var ve oldukça sosyal bir tür.Kesinlikle tankınıza ayırma gibi bir durum olmuyor.Size sadece bakımı ve temizliği kalıyor.Oldukça sakin ve barışcıl bir tür.Fakat tanklarında kesinlikle başka bir tür istemiyorlar.(Vatozu bile dışladılar).Tanklarına başka bir tür koyduğunuzda ya öldürürler yada yumurtadan kesilirler.(Salyangozda bile).Ama seyir zevki güzel olan bir tür ve hilal şeklindeki kuyrukları görülmeye değer.

5. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Bu türde en beğendiğim özellik ise kesinlikle yavru yeme gibi bir durumun olmaması (dişi-erkek) ve aynı zamanda ilk çıkan yavruların sonraki çıkan kardeşlere abilik yapması.Bu benim çok hoşuma gidiyor açıkcası.Tam bir aile yapısı var ve oldukça sosyal bir tür.Kesinlikle tankınıza ayırma gibi bir durum olmuyor.Size sadece bakımı ve temizliği kalıyor.Oldukça sakin ve barışcıl bir tür.

Bu durum kesinlikle ilgi çekici daha öncedende düşünmüştüm bu balığı

Bu Sayfayı Paylaş