Bozkanat Köyü Solhan

'D.Anadolu Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 11 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Bozkanat Köyü Solhan konusu
    Bilaloğlu Köyü Merkez - Bilaloğlu Köyü Hakkında - Bilaloğlu Köyü Tanıtımı -Bilaloğlu Köyü Resimleri

İlçe: SOLHAN - İl: BİNGÖL

Köy Muhtarı: TAYYİP DÖNER

Muhtarlık Erişim Bilgileri:
    Telefon:
    0 (426) 214 75 79
    Cep Telefonu:

Demografik Bilgiler:
    Nüfusu:
    2000
    713
    1997
    686
    İle Uzaklığı:
    76 km
    İlçeye Uzaklığı:
    30 km
    Rakım:
    1190 m

Sağlık Evi
    Yok
    Sağlık Ocağı
    Yok
    İlköğretim Okulu
    Var / Faal
    PTT Şubesi
    Yok
    PTT Acentası
    Yok
    Su Şebekesi
    Var
    Kanalizasyon
    Yok

Bingöl
    Bilgiler
    Nüfus 510 (2007)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 12700
    Alan Kodu 0426
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
    İl Bingöl
    İlçe Solhan

Bozkanat, Bingöl ilinin Solhan ilçesine bağlı bir köydür. Eski Adı Duernı'dır.

Tarihçe

köy çok eski bir yerleşim yeridir tam olarak bir tarihi bilinmesede ilçede bulunan hazarşah köyüyle beraber ilçenin en eski yerleşim yerlerinden biridir. köyün eski merkezi topluca (göf) mezrasıdır. bilinen tarihi 500 yıldır. köye ilk yerleşen aile hala köyde yaşamakta olanların büyük dedeleridir. köydeki herkes soy olarak akrabadır. köydekilerin peygamber soyundan geldiği ve seyyit olarak anıldığı bilinir.köyün en yaşlıları halit döner, ali doğulu, abdullah döger, mehmet akçabey, ahmet döger'dir. köyde 1980 yılına kadar medrese eğitimi verilmekteydi bu nedenle köy mollalar köyü olarak da bilinir.
    Kültür

Köyün [köyün en meşhur yemeği zerbettir köyde komşuluk ve misafirlik ilişkileri son derece gelişmiştir köyün halay oyunları meşhurdur köyde hemen hemen her türlü meyve yetişmekte ve fazlaca bir miktarda bulunmaktadır)köyde konuşulan dil zazacadır. halk tarafından anadil olarak kullanılmasa da kürtçe ve türkçe de bilinmektedir..
    Eğitim

köyde topluca ve bozkanat ilköğretim okulu bulunmaktadır. köyde birleştirilmiş eğitim verilir. köydekiler ilköğretim 5. sınıftan sonra genellikle solhan yibo'ya gönderilir. köyde eğitim görmüş birçok insan vardır. bu insanlar türkiye'nin çeşitli yerlerine dağılmıştır.
    Coğrafya

Bingöl iline 76 km, Solhan ilçesine 28 km uzaklıktadır. Köy dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahiptir. köyün sınırları içerisinden murat nehri (beher)geçmektedir. köy genç-solhan sınırında solhana bağlı son köydür. Güneydoğu torosların kuzey yüzünde yer almaktadır. köyün içerisinde herkes tarafından bilinen kavak yaylası bulunmaktadır.
    Mezraları

1. Harabadüzü Mezrası(Raşt Xraba) 2. Gört Mezrası(Guert) 3. Ortaca Mezrası(Gume spi) 4. Topluca Mezrası(Guew) 5. Turna Mezrası(Turna istasyonu) 6. Uyanık Mezrası(Seyfon) 7. Sahak Mezrası (Sak)
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kışlar çok soğuk ve karlı yazlar ise yüksek olduğu için yayla havası vardır. çok katı karasal iklim görülür.
    Ulaşım

köye tren yolu ve kara yolu ile ulaşmak mümkündür. köyün turna mezrasında bir tren istasyonu bulunur. köye hergün minübüsler sefer düzenlemektedir.karayolu ile köye genç ve solhandan ulaşılabilir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 510
    2000 700
    1997 713

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyden yurt dışına giden(almanya, hollanda, belçika) gurbetçilerin ekonomik anlamda ailelerine birçok katkısı vardır.
    Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu, içme suyu şebekesi, mevcuttur

Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş