Bozen Köyü Merkez Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Bozen Köyü Merkez Balıkesir konusu bzoen köyü bilgileri - bozen köyü resimleri - bozen köyü tanıtım

Bozen Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.Manzarası harikadır.Temiz havası ve doğasıyla ünlüdür.Köy üç mahalleden meydana gelmektedir.Aşağı Mahalle,Orta mahalle ve Sarıalan mahallesi.Köy halkının çoğunluğu Balıkesir'e göç etmiştir.Köyde daha çok yaşlılar ikamet etmektedir,genç nüfus azdır.Yaz aylarında köyün girişinin sağ tarafındaki düzlükte köy hayırı yapılır.Son derece fakir olan köy halkının tamamı Karakeçili Yörük Aşiretindendir.1700 lü yıllarda zorunlu ikamete tutuldukları bu bölgeye İznik-Bursa'dan yayla amaçlı gelmişlerdir.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında yeterince bilgi yoktur. Osmanlı Devleti döneminde de köyün adı Bozen'dir.Köy halkının tamamı Karakeçili yörük aşiretindendir.
    Kültür

Köyün gelenekleri ege yöresinin gelenekleridir.Yöresel yemeklerine örnek olarak keşkek ve tirit verilebilir.
    Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.Fakat kışları çok çetin geçmektedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 229
    1997 185
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Yıllar öncesinde Bozen köyünde bir çok keçi sürüsü olmasına rağmen ve özellikle keçi peyniri çok meşhur iken günümüzde keçi sürüsü kalmamıştır.25-30 hane olan köy halkı ancak kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar küçük ve büyükbaş hayvan sahibidir.
    Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır,ama eğitim ve öğretim yapılmamaktadır.Az miktardaki öğrenci köy minibüsü ile hergün nahiye merkezi olan Pamukçu kasabasına götürülüp getirilerek taşımacı eğitim-öğretim yapılmaktadır.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
    Muhtarlık Erişim Bilgileri:
    Telefon: 0 (266) 275 11 49
    kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş