Bozat Köyü Sarıkamış Kars

'Kars Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Bozat Köyü Sarıkamış Kars konusu Bozat Köyü Sarıkamış - Bozat Köyü Hakkında - Bozat Köyü Tanıtımı - Bozat Köyü Resimleri

İlçe: SARIKAMIŞ - İl: KARS

Köy Muhtarı: Bilgi Yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
    2000/351
    1997/437

İle Uzaklığı:
    42 km

İlçeye Uzaklığı:
    12 km

Rakım:
    2040 m

Tarih
    Bozat, Kars'ın Sarıkamış ilçesine bağlı bu köyün halkı Osetya'dan gelerek bu köye yerleşen bir Oset köyüdür. Şuan çeşitli sebeplerden dolayı burda hiç Oset kalmamıştır.TOKAT SULUSARAY İLÇESİ BUGDAYLI KÖYÜNE KANILARLA GÖÇ ETMELERİ SEBEBİYLE köyün yeni sakinleri 1950'li yıllardan sonra gelmeye başlayan Ardahan'ın Posof ilçesi sakinleri olmuştur. Şuan köyde hiç Oset yaşamıyo olup, tamamı Ahıska asıllı olan Kıpçak Türkü Posoflular'dan oluşmaktadır.

1993 yili itibariyle Posoftan gelip Bozata yerlesmis olan Kipcak Türklerinin tamamina yakini degisik sebeplerden dolayi basta Bursa olmak üzere büyük sehirlere göc etmislerdir. 1993 yilindan itibaren Bozata sarikamisin degisik köylerinden,igdirdan ve daha bilmedigim baska bölgelerden Kürt asilli aileler gelip yerlesmeye baslamislardir. 2009 itibari ile Bozatta yasayan osetye kökenli kimse kalmadigi gibi,posoftan gelip Bozata yerlesmis ailelerdende bir elin parmayagini gecmeyecek adette kimseler kalmistir.. Fakat ne olursa olsun,o köyün havasini solumus,suyundan icmis hic kimse O köyü unutamamakadir.

Amcamdan dinledigim bir hatirayi sizlerle paylasmak istiyorum. "Bir yaz günü idi.Yasi ellinin üzerinde bir adam kapiyi tikladi.Actim.Selam verdi.Dediki :"-Kusura bakamayin ben eskiden bu köyde yasiyordum.Uzun zamandir hasretim,müsaade ederseniz daha önce yasadigim su evi gezmek isterim.">Bende "-Hay hay buyurun"dedim. Derken evi gezmeye basladi. Sonra bir agac direge sarilip agladi agladi...Aglarken bir yandanda söyleniyordu.."Ey Bozat senki bize yurt olmadin,dilerim O Ulu Mevladan kimseye yurt olmayasin.." Neyse lafi fazlada uzatmayalim.Bu minval üzere bir müddet kaldi,cayimizi icti,ikramlarimizdan tatti ve veda edip giti.. Galiba Mevla O adamin duasini kabul ettiki;bizlerde teker teker göctük oralardan.Bakalim Kürtler ne kadar kalacak?.."1

1.Yusuf Akkaya (Eski bir Bozatli)

Bozatköyü benim icin cok sey ifaede etmektedir.Hani bazen kelimeler kifayet etmez derizya,öyle bir sey.. Fakat kücük bir siirle köyüme olan özlemimi sizlerle paylasmak isterim..

BEKLE BOZATIM

Elimde baglamayla gelecegim sana Cikacagim beyazlanmis daglarina Karlarin icinde vuracagim tellere Duyulacak türkümüz dinle Bozatim

Gecmis günleri anacagim her misramda Burkuldukca yüregim aglayacagim Görecegim kendimi nahirin ardinda Yankilanan sesimi dinle Bozatim

Neseli güzel günlerim gecti icinde Karis karis topragina sevdalandim Senden ayirinca kader düstüm gurbete Baglamam sesim oldu dinle Bozatim Baglamam dilim oldu dinle Bozatim

Senelerdir hasretim dagina tasina Bir resmini görsen yas dolar gözlerim Bir resmini görsen kanaglar yüregim Gayri dayanamiyorum bu ayriliga Yüregim vuslat ister bekle Bozatim Yusufcuk vuslat ister bekle Bozatim

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş