Boyalıca Köyü Dursunbey Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Boyalıca Köyü Dursunbey Balıkesir konusu boyalıca köyü bilgileri - boyalıca köyü tanıtım - boyalıca köyü resimleri

Boyalıca, Balıkesir ilinin Dursunbey ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

"BOYALU" (BOYALI) Türkmenleri Anadolu'da yaşayan Türk topluluklarındandır.Bizim köyümüz de bu Türkmenler tarafından kurulmuş,birçok yerde olduğu gibi kurucu aşiretin adı köye verilmiştir. ikinci bilgiye göre ise cami temeli kazılırken cami temelinde boyalı rengarenk topraklar çıkınca bu köyün adını boyalıca köyü koyalım demişler. ve böylelikle köyün adı boyalıca konulmuştur.
    Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Yemekleri: Ramazan hazirlikları olarak böreklik, tiritlik yufkalar açılır. Erişte makarna kesilir. Bayram temizlikleri yapılır. Köyün tarhanası meşhurdur. Bulgur kaynatılır, bayram ekmekleri yapılır. Kak ekmek de meşhurdur. Bayramda gençler harmana çıkar, salıncak sallanirlar oyun oynarlar. Erkekler de Güvem alanında top oynarlar.ramazan bayramında bayram namazından sonra köyün erkekleri köy odasında toplanır .herkes evinden yemek getirir yemeyi odada yerler.
    Coğrafya

Balıkesir iline 104 Km., Dursunbey ilçesine 27 Km. uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 244
    1997 243
    Ekonomi
    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Ancak okul ikibinli yıllardan bu yana kapalıdır. Öğrenciler Dursunbey İlçesi İstasyon mahallesinde bulunan ilköğretim okuluna taşınmaktadır.Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı veya sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
    kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş