Boyalı Köyü Boyabat Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Boyalı Köyü Boyabat Sinop konusu Sinop Köyleri - Boyalı Köyü Boyabat - Boyalı Köyü Hakkında - Boyalı Köyü Resimleri

Sinop

Bilgiler
    Nüfus 547 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 57200
    Alan Kodu 0368
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
    İl Sinop
    İlçe Boyabat

Boyalı, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

İlçe Merkezine Uzaklığı (km) 18 , İl Merkezine Uzaklığı (km) 108 , Boyalı: Yörük cemaatıdır. Kastamonu, Afyon ve Çankırı gibi birçok yere dağılmışlardır. Boyalı Köyü, Boyabat’ın güney tarafında Kese Köy ile Benişli (veya Begişlü) arasındadır. Ayrıca bunların bir kolu Boyabat-Gerze sınırına yerleşmiştir.Sayfayı hazırlayan halit akcan'ın annesinin köyüdür.Sağlık Ocağı ve İlköğretim Okulu vardır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Boyalı köyü eğitim alanında çevre köylere örnek bir köydür.Osmanlı zamanından beri köyden yetişen kişiler devlet hizmetinde bulunmuşlardır.Subay,öğretmen,doktor,avukat...gibi meslek sahipleri halen hizmetlerine devam etmektedirler.

Coğrafya

Sinop merkeze 108 km , Boyabat'a ise 18 km. uzaklıktadır. Güzel bir göleti vardır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 547
    1997 254

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Boyalı'nın, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Yıllara göre köy muhtarları:

2004 HÜSEYİN TÜTEN

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ve kullanım dışıdır. ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık ocağı vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş