`Borsa 53 bin 500`ün altına gelmez`

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Dine tarafından 11 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    `Borsa 53 bin 500`ün altına gelmez` konusu Borsa 53 bin 500`ün altına gelmez`

Ata Yatırım Başekonomisti Nurhan Toğuç, İstanbul Menkul [​IMG]Kıymetler Borsası'nın (İMKB), çok aşağı yönlü hareket edeceğini zannetmediğini belirterek, “'Endeksin 53 bin 500 puanın altına sarkacağını düşünmüyorum. Endeks oradan yukarı yönlü trendine devam edecektir” dedi.

Toğuç, bu hafta piyasalara ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen hafta Moody's Investors Service'nin Türkiye'nin notunu artırdığını anımsatarak, bunun beklenen bir durum olduğunu ve olumlu etkisinin çok fazla sürmediğini belirtti.

Piyasalarda, ABD'nin tarım dışı istihdam verisinin daha ağırlıklı olarak hissedildiğini dile getiren Toğuç, ABD'nin tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden daha kötü açıklandığını kaydetti.

Toğuç, bu hafta içerisinde bunun etkilerinin görülebileceğini ifade ederek, bu haftanın bir bir miktar düzeltme haftası olabileceğini bildirdi.

Borsadaki bu düzeltmenin çok uzun ve kalıcı olmadığını vurgulayan Toğuç, “Borsa'nın çok aşağı yönlü hareket edeceğini zannetmiyorum. Endeksin 53 bin 500 puanın altına sarkacağını düşünmüyorum. Endeks oradan yukarı yönlü trendine devam edecektir. Dolardaki gevşemede bunu gösteriyor. Bu dönemde altına olan talep de biraz artacaktır “ diye konuştu.

PİYASALARDA YUKARI YÖNLÜ HAREKET

Nurhan Toğuç, sanayi üretimi rakamlarının açıklandığını hatırlatarak, sanayi üretim rakamlarının takvim etkisinden ve mevsimsellikten arındırıldığı zaman göründüğü kadar kötü olmadığını ve toparlanma sürecine girildiğini teyit ettiğini söyledi.

ABD Merkez Bankası'ndan (FED) herhangi bir faiz artırımı sinyali gelmeyeceği belirten Toğuç, global likiditenin piyasalarda kalmaya devam edeceği beklentisiyle, piyasalarda yukarı yönlü trendin devam edeceği beklediklerini vurguladı.

Toğuç, bu hafta, Merkez Bankası'nın faiz kararı olduğunu ve Merkez Bankası'nın kendisini emniyette hissettiği sürece teknik bir faiz indirimine gidebileceğini anlatarak, Merkez Bankası'nın faiz indiriminin şu anda çok önemli olmayacağını savundu.

Bugün Türkiye'de cari dengenin açıklandığını belirten Toğuç, şunları kaydetti:

“Orada (cari dengede) kriz süresince gördüğümüz trendin aksine bir trend görüyoruz. Bu da çok olumlu değil. Türkiye'nin ithalatının ihracatından fazla artıyor olması hoş bir şey değil. Yine kapasite kullanım oranları açıklanacak salı günü bizde önemli.

Yine salı günü ABD'de dış ticaret dengesi açıklanacak. Orada beklenti 34,5 milyar dolar seviyelerinde. Çarşamba günü Avrupa bölgesinin sanayi üretimi var, Kasım ayı sanayi üretimi. Bunun yanında Avrupa Merkez Bankası'nın ve Türkiye Merkez Bankası'nın faiz kararları da önemli olacaktır. Bu hafta önemli veriler var. Bu verilerde piyasalarda etkili olabilir. Onun dışında dışarıda sanayi üretim verileri var Avrupa tarafında Bu da piyasalar açısından önemli olacaktır...”

Hürriyet

Bu Sayfayı Paylaş