Boğulmalarda Uygulanacak İlk Yardım

'Genel Sağlık' forumunda DeMSaL tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Boğulmalarda Uygulanacak İlk Yardım konusu Boğulma - Boğulma Hakkında - Boğulma Nedenleri - Boğulmada Yapılacak İlkyardım - Boğulmada Yapılacak İlkyardım Nedir - İlk Yradım Nasıl yapılmalı - Solunum Yolu Boğulmaları

Yaşam için gerekli temiz havanın alınıp kirli hava olarak geri atılmasına SOLUNUMBoğulmalarda İlkyardım çeşitli nedenlerle solunum durması haline de BOĞULMA denir.

Boğulma nedenleri
    * Solunum yolu; bilinçsiz olarak dilin arkaya gitmesiBoğulmalarda İlkyardım başın öne doğru bükülmesiBoğulmalarda İlkyardım yabancı cisimBoğulmalarda İlkyardım takma dişBoğulmalarda İlkyardım ağızda biriken kanın solunum yolunu kapatması veya solunum yollarının yaralanmasıBoğulmalarda İlkyardım ses tellerinin şişmesi gibi nedenlerle tıkanabilir.
    * Çeşitli zehirli gazlarBoğulmalarda İlkyardım kafa yaralanmaları gibi nedenlerle santral sinir sisteminin çalışmasının yavaşlamasıBoğulmalarda İlkyardım suda boğulma ve iple boğulmalar v.b. nedenlerle solunum yavaşlayabilir veya durabilir.
    *Kalp durmasıBoğulmalarda İlkyardım şok durumuBoğulmalarda İlkyardım elektrik çarpmasıBoğulmalarda İlkyardım karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle de solunum durabilir.
    * Göğüs duvarının delici cisimlerle yaralanmaları sonucu da boğulma olabilir.

Boğulma belirtileri Duygu ve Bulguları boğulmanın derece ve şiddetine göre ikiye ayrılırlar.

İlk Safhada Görülenler
    * Baş dönmesi ve halsizlikBoğulmalarda İlkyardım
    * Nefes darlığıBoğulmalarda İlkyardım -Nabız sayısının artmasıBoğulmalarda İlkyardım
    * Kısmi bilinç kaybıBoğulmalarda İlkyardım -Boyun damarlarında şişmeBoğulmalarda İlkyardım
    * Yanak ve dudaklarda morarma ile birlikte yüzde kızarmaBoğulmalarda İlkyardım kan toplanması.

Sonraki Safhada Görülenler
    * DudaklarBoğulmalarda İlkyardım burunBoğulmalarda İlkyardım kulaklar ve ayak parmakları mavimtırak gridir.
    * Solunum kesik kesiktir veya hiç yoktur.
    * Nabız yavaş ve düzensizdir.
    * Tam bilinç kaybı vardır.

Ne Yapmalıyız
    * Boğulmaya neden olan etken ortadan kaldırılır. (yabancı cisimBoğulmalarda İlkyardım ağızda takma dişBoğulmalarda İlkyardım sakız v.b)-BoyunBoğulmalarda İlkyardım çene yere dik olacak şekildeBoğulmalarda İlkyardım arkaya bükülür. Çene açılırBoğulmalarda İlkyardım dil öne çekilir.
    * Ağızdan ağıza yapay solunum yapılır. Solunum yollarının açılması ilk üç dakika içinde yapılmalıdırBoğulmalarda İlkyardım beyin daha fazla oksijensizliğe dayanamaz.

Ağızdan ağıza Sun'i Teneffüs Metodu
    * Kişiyi düz bir yere sırtüstü yatırınız.
    * Çenesini yukarı gelecek şekilde başını geriye çekerek solunum yollarını açınız.
    * Ağız çevresini temizleyiniz.
    * Çeneye bastırarak ağzın açılmasını sağlayıpBoğulmalarda İlkyardım diğer elinizle burun deliklerini tıkayınız.
    * Derin nefes alıp ağızdan ağıza dakikada 12-15 defa üfleyiniz.
    * Göğüs kafesinin yükselipBoğulmalarda İlkyardım yükselmediğini kontrol ediniz.
    * Solunum normale dönünceye kadar veya hastahaneye ulaştırıncaya kadar işleme devam ediniz.

alıntı

Bu Sayfayı Paylaş