Boğazören Köyü Andırın Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

  1. DeMSaL

    DeMSaL Özel Üye

    Sponsorlu Bağlantılar
    Boğazören Köyü Andırın Kahramanmaraş konusu
    Boğazören Köyü Andırın Bilgileri - Boğazören Köyü Hakkında - Boğazören Köyü Tanıtımı -Boğazören Köyü Resimleri
    İlçe: ANDIRIN - İl: KAHRAMANMARAŞ

    Köy Muhtarı:Bilgi Yok    Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


    Kahramanmaraş
    Bilgiler
    Nüfus 53 (2000)
    Koordinatlar
    Posta Kodu 46400
    Alan Kodu 0344
    Yönetim
    Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
    İl Kahramanmaraş
    İlçe Andırın
    Web Sitesi

    Boğazören, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir köydür.


    Tarihi

    Köyün adının nereden geldiği hakkında çeşitli rivayetler bulunmakla birlikte, köye ilk yerleşen halk köyün boğaz kısmına bir ağıl örmüşler ve köy ismi o günden bu güne dek Boğazören köyü olarak geçmektedir. Bir diğer rivayetse köyde tarihi kalıntıların ve ören yerlerinin çok olması nedeniyle Boğazören olarak kullanıldığı söylenmektedir.

    Boğazören Köyü; Asıl Boğazören, Taşoluk (Işıkdibi) ve Senir Obası olmak üzere üç yerleşim biriminden oluşan dağınık bir köy hüviyetindedir.

    Kültür

    Köyün gelenek, görenekleri olarak köyde bayramlar hep birlikte kutlanır. Köyde düğünler genelde yaz mevsiminde yapılır. Düğünlerde halaylar ve serçe oyunu en meşhur oyunlardandır. Yemeklerden ise en meşhuru olarak bir türlü ottan yapılan tirşiktir. Ayrıca hanımların günlerde yaptıkları kısır en meşhurlarındandır.Ayrıca civar köylerde Boğazören Köyü için hocası çok camisi yok derler. Köyün çoğalıp yayılması 200 sene kadar köye yerleşen memili hocanın damından yayılmıştır.

    Köyün okuma yazma seviyesi oldukça gelişmiş olup , okuma yazma oranı %90 civarındadır. Köyde Boğazören İlkokulu, Boğazören Taşoluk Işıkdibi İlköğretim Okulu ve Senir İlkokulu bulunmaktadır. Boğazören Taşoluk Işıkdibi İlköğretim Okulu taşımalı sistemle eğitim öğretim faaliyetlerini ifa etmektedir. Okulun öğrenci sayısı yaklaşık olarak 400-450 civarında olup, öğretmen sayısı 20-25 kadardır.

    Coğrafya

    Kahramanmaraş iline 75 km, Andırın ilçesine 16 km uzaklıktadır.Boğazören Köyü dağlık bir arazi kesminde ve dağların arasında kurulmuş bir köydür. Köy Orta Toroslar ve Amonos Dağlarının kesişen yerlerinde kurulmuştur. Köyün başlıca dağları Işık Dağı, Uzunsırt Dağı, Örü Dağı, Çal Dağı ve Örtlek Dağıdır.Köy deresi Uzunsırt Dağının eteklerinden doğan Soğukpınar ve Beypınarı sularından beslenir ve civarındaki tarlaları sulayarak Kavaklı Suyuna Karışarak aşağı Andırın suyunun kollarını oluşturur.Köyde Beypınarı suyu ve çevresindeki mesire yeri görülmeye değer yerlerden olup, pınarın suyunun kalp hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Köy özellikle yemyeşil doğasıyla yazları çukurova insanını kendisine doğru çekmektedir.

    İklim

    Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak, kışları ılık ve yağışlıdır. Köyde görülen karlı günlerin sayısı oldukça azdır.

    Nüfus

    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 534

    Ekonomi

    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde yetişen başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, fiğ, çavdar, mısır, yer fıstığı, karpuz gibi tarım ürünleridir. Ayrıca köyde yaş sebze ve yevme yetiştiriciliği son yıllarda oldukça hareketlilik kazanmıştır. Hayvancılıkta ise başlıca büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Ayrıca köyde 15-20 yılda bir yapılan orman kesimi köylülerin en önemli ekonomisini oluşturmaktadır. Köyümüzde bakkal olmayıp bir elektrikli değirmenimiz mevcuttur.oda köyümüzün gurur kaynağıdır.toçcusu hacı veli KOCA dır. değirmen fiyatları oldukça ucuzdur. unun ve bulgurun kalitesi andırın bölgesi tarafından bilinir. bu değirmen eşhur olup müşteri akınına uğramaktadır. unun iki torbası 5 tl dir. bulgurun ve döğmenin iki torbası 10 tl dir.eksradan zavara bedava dır.memmun kalmayan müşteriden para alınmamaktadır.

    Muhtarlık

    Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Muhtarlık seçimlerinde Senir Obası ile Merkez Köy Boğazören arasında saygı ve sevgi çerçevesinde oldukça çekişmeli seçimler yaşanmaktadır.    Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


    2009 H.VELİ KOCA
    2004 Süleyman HAYTA
    1999 Süleyman HAYTA
    1994 Halil HAYTA
    1989 Halil HAYTA
    1984 Halil HAYTA

    Altyapı bilgileri

    Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık Evi bulunmaktadır.. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.    Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Kaynak : Yerel Net
    Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
     

Bu Sayfayı Paylaş