Bir Selama 700 altın!

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda NeslisH tarafından 20 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. NeslisH

NeslisH Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Bir Selama 700 altın! konusu Dilinden salavat hiç düşmeyen,Resulullah aşığı bir osmanlı müslümanı,uzun zamandır çektiği fakirlik ızdırabından artık kurtulmak ister ve bir gece yatağına uzandığı sırada kendi kendine sızlanarak derki:
    -ya resulallah halim ortada.artık sabrım zorlanmaktadır.çoluk çocuk perişanız.borçlarımı ödeyemez hale geldim.sen bana bir işarette bulun,bir yol göster.
    gönülden bir iltica ile uykuya dalar.azmı uyur çokmu?ibretli bir rüya başlar.efendimiz(s.a.v) karşısında durmakta,ona şöyle hitap etmektedir:
    -ümmetim hayatında zaman zaman imtihana tabi olur.sabır gösterirse kazanır,göstermezse kaybeder.sen sabır gösterdin,kazandın.çilen bitti.sabah namazdan sonra ilk işin hekimoğlu ali paşa'ya gitmek olsun.ona benden selam söyle,sana yüz altın versin.rüyana inanmayacak olursa,cuma gecesi adeti olan salavatları okumadan yattığını söyle.onuda okumasını istediğimi hatırlat.
    sabah ilk işi doğruca ali paşa'ya gitmek olur.gördüğü rüyayı aynen anlatır.neticeyi bekler.ne varki,paşada çıkarıp da emredilen parayı vermek yoktur.o sadece:
    -efendi şunu bir daha anlat! der.bir daha anlatır.
    paşa yine tekrar eder.
    -bir daha anlat! anlatır.
    paşa yine tekrar eder.
    bir daha anlat!..
    üzülür derki:
    paşam,inanmıyor,değer vermiyorsanız açıkça söyleyin,tekrar tekrar konuşturup durmayın beni...
    paşa irkilir:
    haşa haşa!inanmaz olurmuyum?hele değer vermemek ne demek?tam aksine,çok değerli bir olaydır bu benim için.hem öylesine değerliki,100 altınla falan geçiştirilecek bi olay değil resulullah(s.a.v)'ın selamı.bunun için her anlatışına 100 altın değer biçiyor,tekrar tekrar anlatmanı onun için istiyordum.şimdiye kadar 7 defa anlattın,benden 700 altın almaya hak kazandın...
    bundan sonra paşa servetini koyduğu özel kasayı açar,bir,iki diyerek tam 700 altını muhtaş müslümanın avucu içine sayar.böylece peygamber aşığı yoksul insan,beklediği 100 altın yerine 700 altınla evine döner,çoluk çocuk ömür boyu mutlu yaşarlar.

Bu Sayfayı Paylaş