Bir müslüman hakkında kötü düşünmek

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda GizLi_ÖzNe tarafından 30 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Bir müslüman hakkında kötü düşünmek konusu Peygamber Efendimiz (a.s.m.) zamanında adamın biri bir topluluğun yanından geçerken selâm verdi ve biraz uzaklaşınca toplulukda bulunanlardan biri:
    -Ben bu adamı hiç sevmiyorum dedi. Oradakiler:

-Sus. Allah'a yemin ederiz ki gidip ona söyleyeceğiz dediler. Hatta bir arkadaşlarına:
    -Kalk git ona söyle dediler.
    Adam da bunu öğrenince Peygamber Efendimiz (a.s.m.)'e başvurarak durumu anlattıktan sonra:
    -Yâ Resûlullah! Onu çağırt da niçin beni sevmediğini kendisine sor[​IMG] diye rica etti.
    Peygamber Efendimiz (a.s.m.) de onu çağırtarak:
    -Söyle bakayım: Niçin bu adamı sevmiyorsun? dedi.
    O da:
    -Yâ Resûlullah! Ben onun komşusuyum. Durumunu herkesten daha iyi bilirim. Şu iyi ve kötü insanların kıldığı farz namazlardan başka bir namaz kıldığını görmedim diye cevap verdi. Adam:
    -Yâ Resûlullah! Ona sor: Herhangi bir namazı vaktinin dışına bıraktığım veyahut kötü veya yarım bir biçimde abdest aldığımı hiç görmüş müdür? dedi. Adam:
    -Hayır. Ancak onun komşusu olduğum için durumunu herkesten iyi bilirim. Şu iyi ve kötü insanların verdiği farz zekâttan başka herhangi bir muhtaca bir yardımda bulunduğunu görmedim dedi.
    Adam Peygamber Efendimiz (a.s.m.)'e:
    -Ona sor: Herhangi bir dilenciyi eli boş geri gönderdiğimi görmüş müdür? dedi. Adam:
    -Hayır. Ancak yâ Resûlullah! Ben onun komşusuyum ve dolayısiyle onu herkesten daha iyi tanırım. Şu iyi ve kötü insanların tuttuğu Ramazan orucundan başkka -bir gün olsun- oruç tuttuğunu görmedim dedi. Adam:
    -Yâ Resûlullah! Ona sor: Hiç hasta veyahut yolculukta olmadığım zaman oruç tutmadığımı görmüş müdür? dedi. Adam:
    -Hayır dedi. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (a.s.m.) ona:
    -Gerçeği Allah bilir amma kanâatimce o senden iyidir buyurdu

Bu Sayfayı Paylaş