Bir Garip Dava (skeç)

'Tiyatro ve Skeçler' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Bir Garip Dava (skeç) konusu

MUHAFIZ= Padişahım üç adam geldi. Bir davaları varmış. Huzurunuza çıkmak istiyorlar.

PADİŞAH :Gelsinler bakalım.

MUHAFIZ : Geçin bakalım şöyle. Padişahımız sizi bekliyor.

PADİŞAH :Hoşgeldiniz ağalar. Anlatın bakalım derdinizi.

SAKALLI :Efendim biz üç arkadaştık. Üçümüz beraber bir iş yaptık. Ve
    iyice bir para kazandık. Birbirimize de hiç güvenmiyorduk.

PADİŞAH :Ee...

PALABIYIK: �Paramızı hepimizin güveneceği birine verelim� dedik ve bu arkadaşa teslim ettik.

PADİŞAH : Sonra ne oldu peki?

SAKALLI : Parayı bu arkadaşa emanet ederken « üçümüz birlikte gelmedikçe parayı hiçbirimize verme » diye sıkı sıkı tembih ettik.

PALABIYIK: Tembih etmemize rağmen emanete ihanet etti bu adam.

SAKALLI :Evet ihanet etti. Parayı tek başına gelen diğer arkadaşımıza verdiğini söylüyor.

PADİŞAH : Doğru mu söylüyor bunlar efendi?

KESE : Doğru efendim ama eksik anlattılar.

PADİŞAH :Nasıl yani?

KESE :Evet, bunlar bana bir kese para bıraktılar. �Üçümüz birlikte gelmedikçe parayı hiçbirimize verme.� dediler.

PADİŞAH :E niye verdin o zaman paraları diğer adama?
    KESE :Ama padişahım, henüz elli adım bile gitmemişlerdi ki içerden biri geri geldi ve paraları istedi. Bu ikisine uzaktan bağırdım. �Bakın bu arkadaşa veriyorum.� dedim.

PADİŞAH : Bunlar ne yaptı peki?

KESE :Vallahi ikiside kafa sallayıp �Tamam ver� dediler.

PADİŞAH :Siz söyleyin bakalım, bu beyefendi doğru mu söylüyor?

SAKALLI :Valla padişahım, keseyi emanet edip gidiyorduk ki şimdi burada olmayan arkadaşımız aniden durdu. �Akşam yiyeceğimiz yemeğin parasını alalım.� dedi. Biz de �yemek parası al gel, bekliyoruz dedik..� Meğer adam tüm parayı almış.

PADİŞAH : Demek arkadaşınız parayı alıp kaçmış ha?

PALABIYIK :Evet ama bu emanetçiye �Biz üçümüz birlikte gelmezsek, hiçbirimize parayı verme� demiştik. O da kabul etmişti.Vermeseydi. Versin bizim paramızı...

PADİŞAH :Ne diyorsun efendi? Adamlar paralarını istiyorlar.

KESE : Doğru, paralarını vermem gerekiyor ama anlaşmaya bağlı kalıyorum ben. Bu yüzden şu an paralarını vermem.

PADİŞAH :Ne demek o?

KESE :Şu demek padişahım. Anlaşmaya göre, bunlara parayı vermem için üçünün birlikte gelmesi gerekiyordu. Getirsinler diğer arkadaşlarını da vereyim paralarını!

PADİŞAH = Doğru. Hadi bakayım, getirin üçüncü arkadaşınızı, alın paranızı!Bir daha da güvenmediğiniz insanlarla iş yapmayın.​

Bu Sayfayı Paylaş