Bir Ülkeyi Dışarıdan Sevmek

'Makaleler-Denemeler' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 3 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Bir Ülkeyi Dışarıdan Sevmek konusu Bazen insan düşünmeden edemiyor, bir “ilk sebep-ilk hata” ne diye?
    Bu ülkenin bu hale gelmesindeki ilk sebep… Öyle ya yanlış yapılan bir şey var ki bunca hayhuy, bunca kirli çamaşır ortada dolaşıyor; üstelik bunları kimi sahiplenir gibi yapıyor, kimisi de reddediyor, kimi “evet böyle şeyler vardı, bu ülkenin önünü kesen bunlardı, demokrasiye bu yüzden geçilemedi, din düşmanlığı bu yüzden gelişti, bunlar bittiğinde her şey daha iyi olacak” düşüncesinde

Çanakkale savaşında bütün beyin gücümüzü kaybettiğimizde mi?
    Kurtuluş Savaşında her şeyimizi kurtarırken bir geçmişten de kurtulmaya çalışmamızdan mı?
    Atatürk devrimlerinin çok kısa bir süre içinde yapılması ve henüz oluşmamış bir beyne fikir yerine biraz fazla su dolmasından mı?
    Bir imparatorluk mirasına sahip olup "Biz her şeyi yapmışız bu dünyada, daha ne yapalım” umursamazlığı ve genetik yorgunluğundan mı?
    Kendi doğal sürecimizde bir demokrasi, laiklik ve hukuk süreci yaşamadığımızdan mı?
    Herkesin gözünün olduğunu düşündüğümüz ve bu yüzden sürekli bir savunma mekanizması geliştirirken, bu koruma içgüdüsüyle kendi kendimizi öldürme güdüsünü bir sanatçı hassasiyetiyle gerçekleştirdiğimiz coğrafyamızdan mı?
    Hiçbir yere sığamayan, hiçbir kabın şeklini alamayan ama almış gibi yapan, içinde bulunduğu kabı değiştiren varlığımızdan mı?

İlk sebep ne?
    İyi niyetli bir başlangıcı, yani bir ilk sebebi unuttuğumuzdan mı?
    Ülke yaşına göre henüz daha ilk gençlik yıllarını yaşayan bir ülkenin halkı olarak her şeyimizin henüz hala gelişmekte olmasından mı?
    Toplum olmaya, halk olmaya ve birey olmaya doğru sürekli evrildiğimizden mi?
    Biat kültürümüzden mi?
    Neden?
    Sanırım bu sorunun cevabını bulamayacağız… Çünkü bazı insanlarda “Kararlı bir kaypaklık” söz konusu

Bütün insanlık tarihine baktığımızda yine de her şeye rağmen insan önemli bir yerde… Anlam arayışındaki insanın bir anlamı olduğu kesin; zira Yüce yaratıcıdan aldığı emaneti tüm sarsıntılara rağmen yine ona götürüyor
    Öte yandan bu yolculukta ülkemize de baktığımızda Twain’in sözlerini şöyle değiştirebilir miyiz acaba: “Aradan geçen bunca yılın ardından Türkiye hakkında en baştan çok ciddi bir hata yaptığımı kabul ediyorum Bu ülke dışında onunla yaşamaktansa içeride onsuz yaşamalıydım”

Çünkü ülkemizi düşünürken ve severken biz birbirimizi öldürüyoruz! İçerideyken ülkemizi dışarıdan sevmek sanırım saha iyi gelecek En azından birbirimizden bu ülkeyi kurtarmak için birbirimizi öldürmeyeceğiz Siz de katılır mısınız bu düşünceye?

NOT: İlginçtir DTP eş başkanı Ahmet Türk, TBMM’de ısrarla Kürtçe konuşma hamleleri yaparken Londra’da ısrarla Türkçe konuşuyor Bu haber bana çok çarpıcı geldi, belki de yazımın temel düşüncesi buradan zihnimde oluşmuş olabilir Ancak temelde bu ülkeye dair temel bir “ilk sorun”, “ilk hata” arayışım sürmektedir, bilginize! (Bulursanız lütfen yazın ve bana yardımcı olun)

Bu Sayfayı Paylaş