Bir Çocuğa Söz Verirken

'Çocuklara Masallar Fıkralar' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Bir Çocuğa Söz Verirken konusu Bir Çocuğa Söz Verirken...

Altı yaşındaydım sanırım, deniz kenarında oturan akrabamıza gitmiştik.Oğlu ve gelini de hafta sonu ziyaretine gelmişti. Çok şık ve çok modern gelini gözlerimi kamaştırmıştı, herşeyiyle o kadar etkilenmiştim ki, gözlerimi bir an olsun ondan ayıramıyordum.

Fiziği mükemmel, kıyafeti çok şık ve modern,hareketleri çok asil konuşması tane tane, net ve kendinden o kadar emindi ki yaptığı ve söylediği hiçbir şeyi kaçırmamaya dikkat ediyor, öylece durduğunda da yüzünü ve kıyafetini inceliyordum, hayran olmuştum.

Kazağı çok şıktı kına yeşili ve örgüydü, yakasında pullardan ve boncuklardan yapılmış büyük bir kelebek vardı.

Ben tüm günü yengeyi hayran hayran izlemekle geçirdim anlattıklarını ve hareketlerini kaçırmamaya okadar dikkat ediyordum ki sanki dünya da o ve benden başka kimseler yoktu.

Her hareketinde yakasındaki muhteşem kelebek ışıl ışıl parlıyordu çok güzeldi.

Gün bitti ayrılma vakti geldi, son sohbetler edilirken yenge anneme hobi olarak el işi yaptığını yakasındaki kelebeği de kendisinin yaptığını söylemişti, nasıl oldu bilmiyorum çok güzel olduğunu söyledim. O da çok beğendiysen söz sana da bir tane yaparım dedi ve ben o andan itibaren dünyanın en mutlu insanı olmuştum.

Süper bir hediye alacaktım ve yakama taktığımda ben de onun gibi olacaktım ne hayaller kurmuştum küçücük kalbimde…

Aradan zaman geçti, her seferinde bir umut bana verilecek hediye belki karşılaşamayız geldiklerinde verirsiniz denilebileceğini düşünerek gitmiştim ziyaretlere…

Zaman geçmeye devam etti…

Duydum ki tayinleri başka bir şehre çıkmış ve taşınmışlar.

Yıllar geçti, büyüdüm.

Bir gün işten eve dönerken, bir giyim mağazasında çok şık yeşil bir bluz gördüm ve yakasında kelebek vardı. O anda zaman bir anda geri döndü ve ben o güne gittim,hareket edemiyordum vitrinin önünde kala kaldım.

Bir anda o altı yaşındaki çocuk olmuştum sanki…

Ve farkettim ki ben o kelebeği hala bekliyormuşum otuzüç yaşıma gelmiş olmama rağmen.

Hergün vitrinin önünden geçerken aynı hisse kapılıyordum kelebek, gelmedi.

Vitirine her yaklaştığımda satılmış olabileceği korkusuna kapılmaya başladım ve bir anda mağazaya girdim bluzu satın aldım.

Mağaza sahibini tanıyordum, özel bir gün için mi diye sordu ,ben de yok aldığım özel diye hikayeyi kısaca anlattım,bluzu denemedim fiyatını sormadım, çünkü

Üzerime olmasından çok benim olması önemliydi ve hikayesi…

Hiç kimseye anlatmamıştım yüreğimdeki beklediğim kelebeği.

Mağaza sahibi olan abla da hikayemden etkilenmişti gözleri dolu dolu bluzu özenle çok güzel bir hediye paketi yaparak verdi.

Eve gidince kelebeği özenle çıkardım boncuk ve pullarını inceledim çok mutluydum ama kocaman bir burukluk ve boşluk eşlik ediyordu.

Ertesi gün hayran olduğum yengenin çok hasta olduğunu öğrendim, ziyaretine gitmek istedim heyecanla; yıllar onda neler değiştirmişti acaba?

İşlerimin yoğun oluşundan dolayı ziyareti hafta sonuna erteledim zaten iki gün vardı.

Cuma günü telefonla yenge hayata gözlerini bir daha açmamak üzere kapattığı haberi geldi.

Dört yıl oldu bluzu hiç giymedim, kelebeği hiç takmadım.

Ama her aklıma geldiğinde bakabileceğim bir kelebeğim var çekmecemde ve de kalbimde.

Bir çocuğa söz verirken dikkat edin.

Çünkü söz ağızdan çıktığı anda çocuğun kalbine girer ve hiç çıkmaz.yıllarca da sözün gerçekleşmesini bekler sabırla.

Verdiğiniz her sözü tutmanız dileğimle.

Bir Çocuğa Söz Verirken...

Resimli slayt gösterisini indirmek için tıklayınız.

Yazar Ceyda Gülenç

Bu Sayfayı Paylaş