Bin Doların Altında Sunucu Fırsatı

'Bilim & Teknoloji' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 14 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Bin Doların Altında Sunucu Fırsatı konusu Kobilere Bin doların altında sunucu fırsatı.

Microsoft Windows Server 2008 Foundation ile 15 kişiye kadar küçük işletmelere avantajlı koşullarda sunucu.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler de büyük şirketler gibi Windows Server 2008’in geniş imkanlarından faydalanabilecek. Windows Server 2008 Foundation büyümeye odaklanan işletmelerin altyapı ihtiyaçlarına en uygun ve ekonomik çözümleri sunuyor. İş dünyasının vazgeçilmez sunucu işletim sistemi Windows Server 2008 ailesi yeni katılımlarla genişliyor. Microsoft Windows Server 2008 Foundation adıyla çıkan yeni ve hesaplı sunucu yazılımı küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) temel ihtiyaçlarına en uygun çözümleri bir arada sunuyor. Microsoft Türkiye’nin girişimleri sonucu uzunca bir süredir sınırlı satın alma gücüne sahip işletmeler için güçlü istikrarlı ve yüksek güvenlikli bir sunucu işletim sistemi üzerinde çalışan Microsoft 15 kullanıcıya kadar çalışana sahip KOBİ’ler için yeni çıkardığı Windows Server 2008 Foundation sunucu işletim sistemi ile önemli bir boşluğu doldurdu. Microsoft’un 40 ülkede aynı anda satışa sunduğu Windows Server 2008 Foundation KOBİ’lere birçok avantaj sunuyor. Hesaplı donanımlarla birlikte gelen bu sunucu yazılımı ile küçük işletmeler kendi iş uygulamalarını ve veritabanlarını çalıştırabilecekleri gibi kendi web hizmetlerini verebilecek uzaktaki çalışanları ve tedarikçileri ile erişim imkanı sağlayacak. Aynı zamanda güvenli dosya saklama ve yazıcı bağlantıları gibi amaçlar doğrultusunda bu sunucu yazılımını kullanabilecek.

Mevcut ekonomik koşullarda bilişim yatırımlarının önemine dikkat çeken Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan Windows Server 2008 Foundation hakkında şunları söyledi:
    “Microsoft olarak yenilikçi teknolojilerimizle bugüne kadar hemen her platformda zorlu ekonomik şartlara direnen KOBİ’lerimizin yanında olduk. KOBİ’lerimiz onlara sunduğumuz çözümlerle verimliliklerini artırabildikleri gibi ciddi oranda tasarruf da elde edebiliyorlar. Şimdi ise bilgi işlem altyapılarını oluşturmak isteyen ancak kaynak sıkıntısı çeken KOBİ’lerimiz için güçlü bir çözüm sunuyoruz. Donanım ile birlikte bin doların altında fiyatla KOBİ’lere sunduğumuz Windows Server 2008 Foundation yazılımı 15 kullanıcıya kadar ağ ortamlarında ideal bir sunucu çözümü olarak öne çıkıyor”.

Ekonomik sunucu devri başlıyor

Dünyaca ünlü araştırma kuruluşu IDC kendi raporlarında bu yeni çözümden söz ederken Microsoft’un ilk defa sunucu kullanmaya hazırlanan işletmeler için çok kuvvetli bir seçenekle ortaya çıktığını ifade ediyor. Dünya çapında küçük ölçekli işletmeler pazarında yankı uyandırması beklenen ürün donanımı dahil 1000 doların altındaki fiyatıyla da girişimcilerin doğru bir seçim yapmasını kolaylaştıracak.

KOBİ’ler için kuvvetli bir seçenek sunduklarını ifade eden Çağan sözlerine şöyle devam etti:
    “Araştırmalar Türkiye’de belli bir ölçeğin altındaki KOBİ’lerimizde sunucu kullanım oranlarının çok düşük olduğunu gösteriyor. Oysa büyüyen ve gelişen bir işletmede güvenlik performans ve iletişim gibi sayısız ihtiyaç nedeniyle sunucu kullanımı bir zorunluluktur. Windows Server 2008 Foundation sayesinde büyümeyi hedefleyen KOBİ’lerimizin kurumsallaşma yolundaki ilk adımlarını atmalarını arzu ediyoruz.
    Windows Server 2008 Foundation ile sunucu alışkanlığı edinen birçok kullanıcı daha sonra gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda entegre e-posta yönetimi sanallaştırma ve daha birçok gelişmiş sunucu teknolojisinden yararlanmak amacıyla Windows Server 2008’in diğer sürümlerine geçiş yapabilecek.“

Türkçe olarak pazara sunulacak

Şu anda Türkiye ile birlikte 40 ülkede vitrine çıkan Windows Server 2008 Foundation ülkemizde Türkçe olarak pazara sunulacak. İlk etapta Exper (Data Teknik) ve Hewlett-Packard (HP) olmak üzere yurtdışında ve yurtiçinde önemli markalara ait donanımlarla birlikte satışı yapılacak olan bu işletim sisteminin Türkiye KOBİ’lerinde yeni bir dönemi başlatması hedefleniyor.

Endüstrinin diğer önemli donanım üreticileri de Microsoft Windows Server 2008 Foundation ile ilgili planlar üzerinde çalışıyor. Casper Dell FTS ve IBM gibi dünyaca ünlü markalar şimdi Microsoft ile işbirliği içinde bu sunucu yazılımı için uygun fiyatlı ürünler geliştiriyor. Microsoft’un yeni sunucu işletim sistemi Windows Server 2008 Foundation bu donanımlarla birlikte yaygın şekilde piyasaya sunulacak.

Windows Server 2008 Foundation’ın Teknik Özellikleri

• Türkçe
    • 64-bit işlemci
    • Sadece tek işlemci
    • Minimum 1.4 GHz işlemci
    • Maksimum 8 MB RAM
    • Minimum 10 GB disk alanı
    • Sanallaştırma özelliği yok
    • Server Core özelliğini desteklemez
    • Sunucu başına 15’e kadar kullanıcıyı destekler
    • Limitli sayıda SMB RRAS ve TS Gateway bağlantıları
    • Sadece OEM ürünü olarak mevcut
    • Windows Server® 2008 Standard Service
    Pack 1 (SP1)’e geçiş kurulumu desteği
    • Sürüme özgü lisanslama kuralları
    Sistem gereksinimleri

Windows Server 2008 Foundation sunucu işletim sisteminin temel sistem gereksinimleri Windows Server 2008 Standard ile aynıdır. Bazı özellikler maksimum değerlere göre ayarlanabilir.
    Windows Server 2008 Foundation’ın RAM bellek desteği en fazla 8 GB’dır. Daha yüksek belleğe sahip bir sunucuya kurulsa bile işletim sisteminin tanıyacağı bellek bu kadardır.

Maksimum bağlantı sayıları

Her sunucuya en fazla 15 kullanıcı atanabilir. Kullanıcılar Windows Server 2008 Foundation tabanlı sunucu üzerinde veya Windows Server 2008 Foundation için kullanılan Active Directory hizmetiyle oluşturulabilir.

• Eğer daha fazla sayıda bağlantı yapılmaya çalışılırsa “sunucu meşgul” hata mesajı görüntülenir.
    • 30 Server Message Block (SMB) bağlantısı
    • 50 Routing and Remote Access (RRAS) bağlantısı
    • 50 Terminal Services (TS) Gateway bağlantısı
    • Sınırsız sayıda internet bağlantısı
    OEM’e özgü dağıtım seçenekleri
    • Ön yüklemesi yapılmış
    • Satıcının kendi destek kiti
    • Sunucuyla hazır gelen çözüm

Windows Server Foundation bu sürüme özgü bir marka olarak Microsoft Software License Terms yazılım lisanslama koşullarına tabidir.
    Sanallaştırma

Windows Server 2008 Foundation sanallaştırma teknolojisine sahip değildir. Sanallaştırma için kullanılan bir hipervizör yazılımının yüklenmesi genel anlamda Microsoft Software License Terms ile yani Microsoft Yazılım Lisanslama Şartları ile çelişmiyor olsa da sistemin çalışma hızına olumsuz etki edebilir. Windows Server Foundation lisans koşulları Windows Server Foundation’ın bir misafir işletim sistemi olarak kullanılamayacağını (sanallaştırılmış işletim sistemlerinde olduğu gibi) şart koşar.

Bu Sayfayı Paylaş