Bilmecenin Cevabı Ne?

'Çocuklara Masallar Fıkralar' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Bilmecenin Cevabı Ne? konusu [​IMG]

Resimleyen: Sümeyra Solmaz

Fuat, arkadaşı Selim'i de ara sıra Sevgi Kitabevi'ne götürüyordu. Fuat diğer kitaplarla ilgilenirken Selim'se sadece gizemli ansiklopediyi düşünüyordu. Doğrusunu isterseniz her ikisi de bu ansiklopediyi görmemişti. Nasıl bir şey olduğunu bilmiyorlardı. Diğer insanlar gelip alırlar korkusuyla Arif Amca'dan gizemli ansiklopediyi göstermesini de isteyememişlerdi bir türlü.
    Nihayet bir yıl geçti. İkisinin de kumbaraları dolmuştu. Üstelik bir lira yetmiş iki kuruş da artacaktı. Salıncakta sallanırlarken ikisi de C planını düşünüyordu. Plana göre Fuat, Arif Amca'dan gizemli ansiklopediyi göstermesini isteyecek, Selim de o esnada cebinden paraları çıkarıp "Arif Amca biz bu ansiklopedi almak istiyoruz, bir yıldır bunun için para biriktiriyoruz" diyecekti.
    Öyle de oldu. Fuat, müşterilerin olmadığı bir sırada, biraz çekinerek de olsa Arif Amca'dan gizemli ansiklopediyi göstermesini istedi. Arif Amca, Fuat'ı kıramazdı hiç. "Gelin bakalım çocuklar" diyerek onları dükkanın arkasına götürdü. Köşede tozlu bir sandık duruyordu. Sandığı alıp cebindeki anahtarla kapağını açtı. İçinden biraz tozlanmış ve eskimiş olan ama ışıl ışıl parlayan bir kitap çıkardı. Rengarenk bir kapağı vardı. Hepsinin gözleri kamaşmıştı. Evet, gizemli ansiklopedi buydu işte. Üzerinde karmakarışık bir şeyler yazıyordu. Fuat, Arif Amca'ya kitabın üzerinde ne yazdığını sordu.
    - Bir bilmece dedi, Arif Amca. Yıllarca araştırdıktan sonra okuyabildim onu. Cevabını bir türlü bulamadım.
    - Kitabı alıp okuyabilmek için bu bilmeceyi cevaplamak mı gerekiyor?, diye sordu Fuat.
    Arif Amca gülümsedi.
    - Evet, neden olmasın?, dedi. Siz bilirseniz size verebilirim kitabı.
    Fuat ve Selim göz göze geldiler.
    - Yani, diye kekeledi Selim. Yani biz bir yıl boyunca kitabı satın almak için harçlıklarımızı boşuna mı biriktirdik şimdi?
    Arif Amca kahkahayla gülmeye başlamıştı. Gülerken bütün vücudu gülüyordu sanki.
    - İlahi çocuklar, dedi. Neden daha önce söylemediniz bunu bana?
    Fuat ve Selim'in suratları asılmıştı. Fuat üzgün üzgün:
    - Sana sormuştum ve sen de alabileceğimizi söylemiştin, dedi.
    - Ben sizin gibi akıllı çocukların bilmecenin cevabını bulabileceğini düşündüğüm için böyle söyledim, dedi Arif Amca.
    - O zaman bilmeceyi okur musun?, diye atıldı Selim. Bilirsek ansiklopediyi açabiliriz belki.
    Arif Amca gözlüklerini takıp ansiklopediyi eline aldı. Sonra Fuat ve Selim'e dönerek bilmeceyi okudu:
    Al sana bilmece,
    Sadece tek hece,
    Açılır çekmece,
    Alı al, moru mor,
    Bu nedir, bana sor.

- İşte bilmece bu çocuklar, dedi Arif Amca. Yıllardır ne söylediysem kitaba, kapağını bir türlü açtıramadım.
    Fuat mini mini gözlüğünü şöyle bir düzeltti. Işıl ışıldı gözleri.

Bu Sayfayı Paylaş