Bigatepe Köyü Merkez Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Bigatepe Köyü Merkez Balıkesir konusu bigatepe köyü bilgileri - bigatepe köyü tanıtım - bigatepe köyü resimleri

Bigatepe Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köy, önceleri yayla olarak kullanılmıştır. Daha sonra yerleşke haline gelmiştir. Köyün en az 500 yılı aşkın bir tarihi vardır. Köyün bu denli eski tarihi köyün yaşılarından öğrenilmiştir. Köye ilk yerleşenler Manisa ilinden gelerek burayı yayla mera olarak kullanmak üzere yerleşmiştir. Köydeki bazı yapıların geçmişinin Bizans'a kadar dayandığı rivayet edilmektedir. Aslen Yörük olan köy halkında hâlen yayla bilinci devam etmektedir.
    Kültür

Ramazan Bayramında, köy odasında bir ay yemek verilmektedir. Bu gelenek 150 yıldır devam etmektedir. Köy cenazelerinde televizyon, radyo gibi sesli alteler aileye saygı nedeniyle açılmamaktadır. Köyde Hıdrellez hayırları yapılmaktadır. Düğünlerde Kına Gecesi yapılmaktadır. Köyün geleneksel oyunları Harmandalı, Edremit Oyunu, Muğla Zeybeği ve Yandım Ayşe, Göbekli İbo, Esmeray ve Kabak Havası'dır.
    Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Köyde zaman zaman karasal iklim de etkisini gösterir. Köy, Savaştepe ilçesine 18 Km., merkeze ise 35 Km.'dir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007 269
    2000 303
    1997 248
    Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
    Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon mevcuttur.
    kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş