Bişr-i Hafi Hazretleri

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda Dine tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. Dine

Dine Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Bişr-i Hafi Hazretleri konusu Bişr-i Hafi Hazretleri

Bir kış günü merv reislerinden Haris abdurrahmanın evinin kapısı çalınır sıra dışı bir zat ev sahibini sormaktadır ama o evde yoktur oğlu var derler bişr mi? diye sorar evet cevabı alınca da Hür müdür kul mudur (köle midir?) diye sorar cevap elbette hürdür ozatın cevabı daha da ilginçtir :Hür olduğu belli çünkü kul gibi yaşamıyor ! kapıdaki anlayamadım ? deyince sen bu kadarını söyle o anlar deyi verir söz ulaştığında bişr koşturuverir ;ama meçhul ihtiyar yok olmuşturacaba gelen hızır as diye düşünür bir an yaşadığı hayattan tiksinir o söz kendisini çok etkilemiştir ancak çevresi ona nefes aldırmamaktadır
    Alemler cilingir sofraları süre gider ;Bişr eski Bişr değildir cesedi batakhanelerde olsa da gönlü başka yerlerdedir .Bardaktan boşanırcasına yağmur yağan bir gece evin edönmektedir çamu içindeki bir kağıt dikkatini çeker üzerinde besmeleyi görünce yerden alır çamurlarını siler öper koklar eve gelince gül yaprağıyla siler v eduvara asar.O gec eMerv alimleri rüyalarında Bişr i görürler ki onların bile özlediği manevi ikramlar içindedir.Ulema Bişri arar sorar malum yerlerde bulurlar onu dışarı çıkarırlarrengi sapsarıdır korkuyla sorar hayrola
    -Sana rabbimizden haber var.
    -Biliyorum bana çok kızıyor .
    -Aksine seni çok seviyor .
    -Ama nasıl olur?
    -Sen dün gece çamurda bir kağıt buldun mu?
    -Buldum
    -Yerden alın mı?
    -Aldım
    -Öpüp kokladın mı?
    -Kokladı
    -Güzel kokular sürüp duvara astın mı?
    -Astım

-işte Allahü Teala da ismini temizlediğin gibi seni temizledi ve o kağıda hürmet ettiğin için adını aziz kıldı
    bişr son kez meyhaneye girer arkadaşlarıyla vedalaşır o anı hatırlamak için hayatı boyunca yalın ayak dolanır .Çünkü tövbe ettiğinde ayakları çıplaktır işte bu yüzden adı Hafi kalır.

Alıntıdır...

Bu Sayfayı Paylaş