Bernard Shaw'dan Felsefi ve Anlamlı Sözler

'Güzel Sözler-Mesajlar' forumunda Mavi_inci tarafından 13 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Mavi_inci

Mavi_inci Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Bernard Shaw'dan Felsefi ve Anlamlı Sözler konusu Bernard Shaw'dan Felsefi ve Anlamlı Sözler (Filozof Sözleri)
    Bernard Shaw Sözleri...

Hayal, Başarı, Hedef...
    Düşlerinize dikkat edin! Gerçekleşebilirler.

Siz var olan şeyleri görür ve şöyle dersiniz: Neden? Ama ben olmayan şeyleri hayal ederim ve derim ki: Neden olmasın?

Düş gücünden yoksun insanları kurtarmak için, her çağda bir başka İsa azap içinde kendini kurban mı etmelidir?

Başarısızlık, başarının anahtarıdır

Eğer yürüdüğünüz yolda zorluk ve engel yoksa bilin ki, o yol sizi bir yere ulaştırmaz.

Birinci adamlar güneşi, ikinci adamlar gölgeyi sever.

Yapan yapar, yapamayan eleştirmen olur.

İnsanlar başlarına gelenler için hep içinde bulundukları durumu suçlarlar.Ben durumlara inanmam. Bu dünyada başarılı olan insanlar istedikleri durumları arayan ve bulamadıkları zaman onları yaratanlardır.

İstediğinizi elde edemezseniz, elde ettiğinizi istemek zorunda kalırsınız.

Akıl, Mantık...
    Akıllı adam, aklını kullanır. Daha akıllı adam, başkalarının aklını da kullanır.

Yaşlanmadan akıllanmayı çok isterdim.

Kalbin aklıyla yaşamak bir ayrıcalıktır.

Bir insanın zekası, bilgisine göre değil, bilgi edinme kabiliyetine göre ölçülür.

Mantığın dediğini yapmaya kalkan kişi kendini yitirir: Mantık, ona karşı durabilecek kadar akıllı olmayan herkesi köle yapar.

Yaşam...

Keyifler değildir yaşamı değerli yapan. Yaşamdır, keyif almayı değerli kılan.

Hatalarla dolu bir hayat, bomboş geçirilmiş bir hayattan çok daha faydalı ve onurludur.

Mutluluk istemiyorum artık, yaşamak mutluluktan da asildir.

Yaşam bir serüvendir, hazır bir reçete değil.

Eğitim, Cehalet, Tecrübe...
    Çocuklar bol bol yaşamak için eğitilmelidir. Ömür boyu ağır hapis cezası çekmeye hazırlanmak için değil.

Hareket halindeki cehaletten daha korkunç hiçbir güç yoktur.

Hiçbir şey bağnazların vicdanından daha tehlikeli değildir.

Tecrübelerimizle biliyoruz ki kimse tecrübelerden ders almıyor.

Tarihten hiçbir şey öğrenilemeyeceğini, tarihten öğreniriz. Hukukumuzu yargıçlara, dinimizi rahiplere bırakırsanız, kısa sürede hem hukuksuz, hem de dinsiz kalırsınız.

Doğru, Doğruluk...

Yanlışlık fare deliğinden geçer, doğruluk kapılardan sığmaz.

Benim şaka tarzım doğruyu söylemektir. Doğru dünyadaki en komik şakadır.

Sözünüz senediniz kadar sağlam olamaz; çünkü belleğiniz hiçbir zaman onurunuz kadar güvenilir olamaz.

Aşk, Evlilik...
    Aşk, bir kişi ile geriye kalan herkes arasındaki farkın, çok fazla abartılmasıdır

Bir kadın, bir koca buluncaya kadar geleceği konusunda endişelidir. Bir erkek ise ancak bir kadınla evlendikten sonra geleceği konusunda endişelenmeye başlar.

Kızın iyi bir evlilik yaparsa, bir oğul kazanırsın, yoksa kızını kaybedersin.

Çeşitli Konular...
    Simetri sanatın düşmanı olduğu gibi, tutarlılık da girişimciliğin düşmanıdır.

Attığınız tokada karşılık vermeyen kişiden sakının: O hem sizi bağışlamaz hem de kendinizi bağışlamanıza olanak bırakmaz.

Hiçbir şey koşulsuz olamaz; öyleyse hiçbir şey de bedelsiz olamaz.

Her erkek için askerlik mesleği doğal olmadığı gibi, her kadın için de ev işleri mesleği doğal değildir.

Yüzümüzü görmek için cam aynaya, ruhumuzu görmek için sanat yapıtına bakarız.

Benim en iyi dostum terzimdir. Çünkü ne zaman beni görse,derhal o andaki ölçülerimi alır. Oysa bütün öteki tanıdıklarım, benim hala eskisi gibi olduğumu düşünürler.

Bir milletin ahlakı dişleri gibidir. Çürüdüğü nisbette acısını hisseder.

İstediğinizi elde edemezseniz, elde ettiğinizi istemek zorunda kalırsınız.

Sağduyulu kişi, kendini dünyaya uydurur; sağduyusuz kişi, dünyayı kendine uydurmaya çalışır. Tüm ilerlemeler o nedenle sağduyusuz kişilere dayanır.

Neden zevk alındığını anlamaya çalışmak, zevki kaçırır.

Dertli olmanın sırrı, dertli olup olmadığımızı düşünecek kadar boş vakte sahip olmamızdır.

Bu Sayfayı Paylaş