Belkıs Köyü Erdek Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Belkıs Köyü Erdek Balıkesir konusu belkıs köyü bilgileri - belkıs köyü tanıtım - belkıs köyü resimleri

Belkıs, Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı Kyzikos kraliçesi Belkıs' ın isminden gelmektedir.1957 yılında Yukarıyapıcı köyünden gelen pomaklar tarafından kurulmuştur.Bu köyde aklınızın alamıyacağı kadar krallıklar imparatorluklar ve vikinkler gibi ünlü savaşçıları da içinde bulundurmuş küçük ama görülmeye değer tarihi eserlerin bulunduğu ve bunları hala günümüze kadar saklamayı başaran bir köydür... 1924 Lozan Mübadele Antlaşması ile Rumeli Selanik Sancağı,Drama Livası,Kavala Kazası,Kokala Köyünden gelen Pomaklar köyün nüfusunu oluşturur.Ballıpınar Düzler ve Yukarıyapıcı ile yakın akrabadırlar.bu köyü gerçekten görülmeye değer bir köydür.....
    Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında yeterli bilgi yoktur.
    Coğrafya

Balıkesir iline 110 km, Erdek ilçesine 8 km uzaklıktadır.
    İklim

Köyün iklimi, ılıman Marmara ikliminin genel etki alanı içerisindedir.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000
    1997
    1990
    1985
    Ekonomi

tarım hayvancılık zeytincilik besi piliç ihtiyarlarında hemen hemen hepsi emeklidir
    Muhtarlık

Belkıs'nın, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köydeilköğretim okulu var ve taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.
    Muhtarlık Erişim Bilgileri:
    Telefon: 7360413
    Cep Telefonu:05354292385
    kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş