bebekten ogut

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda DilzaR tarafından 7 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. DilzaR

DilzaR Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    bebekten ogut konusu [​IMG]

Kıymetlianneciğim, ilk kucağına geldim. Hani hep hayal ederdin ya fıtr ratıngereği kucağında ağlayan bir bebek. Ben o hayalindeki bebeğin dünyadakihâliyim. Ne o! Hayatın değişti galiba? İşin zormuş gibi davranıyorsun.Müjdeli bir zorluk annneciğim. Amel defteri kapanmayan bir anneolacaksın.
    Kusura bakma ilk aylarım. Dünyaya zor alışıyorum. Biraz ağlayacağım. Bil ki anne hep senin günahının affı için ağlayacağım.
    Bu sıkıntıların hepsi bitecek. Fakat ben bir daha bebek olmayacağım. Şimdiki tatlı ağlamamı bir daha beceremeyeceğim
    Anneciğim, saate bakıp durma uyuyacaksın işte
    Neacele ediyorsun Seni zorla ayakta tutuyorum. Bâri boş geçirme vaktinide Rabb’ ine şükret. Dilinde hep onun adı olsun. Hem o ezberindeki,iman ve Kur’ân hakikatlerinden bana da oku. Odama o nurlu harfleryayılsın. Senin mahmur mırıltılarını duymak istemiyorum. O anlamaz obilmez sanma. Nasıl ki sendeki süt kokusunu alabiliyorsam; nurunyayılan kokusunu da nefesimle alırım Bu gece çok uyandım, değil mi ?Niye yaptım biliyor musun? Hiç kimsenin uyanmadığı anneciğim birvakitte uyanık olasın diye. Âciz bir halde olsa bile “Allah(c.c.)(c.c.)’ım yineuyandı!” cümlesiyle bana hayat verrenin adını anasın diye. Baksana anneortalık ne kadar sessiz. Mahbûba giden yollarda trafik yoğunlluğu yok.Haydi aç ellerini beraber yalvaralım. Sen söyle ben “ÂMÎN” diyeyim.Günahsızım, âcizim ama şefkatinle seni kendime hizmetçi yaptım. Buşefkat beni yaratanın küçük bir zerresidir. Bu gecelerde benimağlamamla uyan O’nun şefkatine sığın anneciğim

O öyle birşefkat ki, kan ve fışkı ortasından bana süt çeşmesi sunddu. En derinduygularımla sana yalvarıyorum. Anne ne olur onu bana verirken abdestliol. Sana verenin ikrâmı boldur. O bolluktan ben de faydalanayım.Bismillah demmeyi unutma! Bugün doktorum ne dedi biliyyor musun? Yavaşyavaş ek gıdaya başla. Aman dikkatli ol anneciğim. Kendi ellerinlehazırladıklarından ver. Tembellik etme. Ben öyle şeffaf ambalaj falanistemem. Sadece sıhhhatim için şüpheli olmasın tazecik koksun. Hem dehazırlarken Tahıyyyât duâsı ve Kevser sûresini okursun. Ne kadarlezzetli olur.Her defasında diretiyorum almmamak için. Yine biberonumusol elime verdin. Sağ elime versen de hem sünneti yaşasak hem degıdamızı alsak olmaz mı? Âdetimiz ibadete çevrilir
    Üstümü başımıaçtın yine herkesin içinde. Utanıyorum işte. Şu altımı temizlerken benibir kenara alsan. Hem de açmadan bir “eûzu” çekip benim mânevi perdemiörtsen. Sen ne isen ben de öyleyim. Hayâ perdemi yırtma benim!
    Ortalardaemeklemek istiyorum. Akş***i gezerek yediğim ekmeğin kırıntıları benirahatsız ediyor. Keşke bir sofra serseydin de bunlar olmasaydı.Dökülmeseydi bereket taneleri. İşin çoktu ilgilenmek istemedin. Ben deher tarafa yaydım. Şimdi herhalde işin az. Aç süpürgeyi süpür. Çokyazık değil mi? Rabbimin nimetleri israf oldu. Şükredip ziyadeleşmesigerekirken israf oldu bereket kaçtı
    Biraz çok söyledim herhalde birkaç mısra ile sözlerimi bitireyim annneciğim!
    İlmin ile süsle beni
    Amelinle besle beni
    Doğru kullan şefkatini
    Nesl-i âti bizden olsun
    İstemem haram lokma
    Zayıf olduğuma bakma
    Çok zahmetli diye abartma
    Ümmet-i âhir bizden olsun..

Bu Sayfayı Paylaş