Beşpınar Köyü Kovancılar Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Beşpınar Köyü Kovancılar Elazığ konusu beşpınar köyü bilgileri - beşpınar köyü resimleri - beşpınar köyü tanıtım

Beşpınar, Elazığ ilinin Kovancılar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı, köyün hemen üstünde bulunan beş tane göze, yani pınardan gelmektedir. Köy; 1995-2000 yılları arasında yoğun göç vermiştir. Ama son yıllarda köye geri dönüşler olmuştur.
    Kültür

Köyün eski adı kürtçe "Nöşnek"tir. Köyde bir tane ilköğretim okulu olup faal durumdadır. Köy halkı genel olarak çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşır. Köy oldukça şirin bir köydür. İnsanları merttir.
    Coğrafya

Elazığ iline 64 km, Kovancılar ilçesine 5 km uzaklıktadır.Doğusunda seydili ve pınartepe köyleri batısında yeniköy ve yeniköy mezrası güneyinde murat ırmağı kuzeyinde bingöl-elazığ karayolu ile çevrili şirin bir köydür.
    İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Genelde kış karlı geçer.Ama bu 2000 li yıllardan öncesi için geçerli.
    Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 86
    1997 111

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde süt işletme tesisi bulunmaktadır. Köyün ağası Bahri KARAKOÇdur.Bu köyün en yakışıklısı Mahmut KARAKOÇ tur.Köyümüzün en caliskan larida hanifi ates ve mahmut karakoc dur.
    Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
    kaynak - yerel net
    vikipedi - özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş