Bayırlı Köyü Suluova Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. KaRDeLeN

KaRDeLeN Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Bayırlı Köyü Suluova Amasya konusu Bayırlı Köyü Suluova - Bayırlı Köyü Hakkında - Bayırlı Köyü Tanıtımı - Bayırlı Köyü Resimleri

Bilgiler

Nüfus 412 [1] (2007)

Koordinatlar

Posta Kodu 05500

Alan Kodu 0358

Yönetim

Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi

İl Amasya

İlçe Suluova

Bayırlı, Amasya ilinin Suluova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
    Köy, engebeli bir arazi ve sarp kayalıklarda kurulduğu için adına bayırlı denilmiştir.

Kültür
    Köyde, Karadeniz ile İç Anadolu kültürü hakimdir. Eğitim - öğretime önem verilmektedir. Okur - yazar oranı yüksektir.

Köyün en önemli lezzetleri olan yaprak sarması, yoğurtlu tarhana çorbası, haşhaşlı ekmek, yufka ekmeği, önemli günler ve toplantılarda ikram edilir.

Coğrafya
    Amasya iline 33 km, Suluova ilçesine 8 km uzaklıktadır. Kuzeyinde Akören köyü, doğuda Karaağaç köyü, güneyinde Suluova, batısında Kolay köyü vardır. Arazi engebeli ormanlık alan içindedir. Köyde sulama göleti mevcuttur.Köyün bütün arazisine su ulaşmaktadır.

İklim
    Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
    Yıllara göre köy nüfus verileri

2009 393

2007 412

2000 578

1997 658

Ekonomi
    Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.genelde kücük baş hayvan mevcuttur.Köyümüzde tarım kalkınma kooperatif'i bulunmaktadır.

Muhtarlık
    Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Satılmış KANAR

1999 - Mustafa YAMAN

1994 - Süleyman KURNAZ

1989 - Satılmış Karagöz

1984 Satılmış Karagöz

Altyapı bilgileri
    Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş