Batıköy Köyü Didim Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Batıköy Köyü Didim Aydın konusu batıköy köyü bilgileri - batıköy köyü tanıtım - batıköy köyü resimleri

Batıköy, Aydın ilinin Didim ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında pek fazla bilgi yoktur.Batıköy'le arası 5km olan Balat'ın yaşanan depremler sonucu birkaç kez batması sonucunda Batıköy depremlerden hiçbir şekilde etkilenmiyor ve batmıyor bu nedenle köylününde kullandığı Batmaz ismini almıştır.Yunancada Patniyos olup daha sonta Batnas olarkta bilinmiştir.Ancak kölünün ve halkın kullandığı isim büyük bir kısımda Batmaz olarak bilinmektedir.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri çoğunlukta hatta tamamı yörüklerden oluşmaktadır.Göçmen hayattan yerleşik hayata geçerek tarımsal üretime başlamışlardır.

Coğrafya

Aydın iline 83 km, Didim ilçesine 24 km uzaklıktadır.Yerleşim olarak engebeli bir yapıya sahiptir.çoğunlukta olan yer evler son yıllarda yerini yeni modern evlere bırakmıştır.Köyün yerleşimi dağınıktır.Dört Kısımdan oluşmaktadır.Köyün etrafı tarım alanı olarakta kullanılmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz İkliminden etkilenmektedir;yazları sıcak ve kurak kışları ise kısmen ılık ve yağışlıdır.Anca;son yıllarda küresel ısınma nedeniyle pek fazla yağış almamamaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
    2007
    2000 246
    1997 718

Ekonomi

Köyün ekonomisi Tarım ve Küçük ve Büyük Baş olmak üzere Hayvancılığa bağlıdır.Tarım ürünü olarak başta Pamuk olmak üzere Buğday,Arpa,Mısır,Ayçiçeği,Zeytin yetiştilmektedir.Haycancılık olarakta sayılı olarak Küçük Baş hayvan Koyun-Keçi beslenmekte,Büyük Baş olarakta Süt İnekleri,Besi danaları yetiştirilmektedir.Ancak genel olarak Köyün büyük bir bölümü Pamuk üretmektedir.Tabiki bu son 3 yıldan beri sulamanın gittikçe yetersiz hale gelmesiyle ÇİFTÇİNİN pamuk üretiminde verimi azaldığından köylünün ekonomik durumu bozulmaktadır.Bu ekonomik nedenler dolayısıyla dışa göç vermektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Batı Köye muhtar olan şahıslar şu zamana kadar kayda değer hizmet getirmemişlerdir son dönemde seçilen Muhtar Hüseyin Örekçi arkasında destek olmamasına rağmen birçok işi tek başına başarmıştır.Halada aynı azim ve istikrarla birçok iş için çalışmaktadır.(Tabi canım çalışıyo hep öle derler zati) Batiköyde yapilan işlerin zamanini araştirsinlar çogu işler 1999 ve 2004 yillari arasinda yapilmiştir.Batiköyde bir işin yapilabilecegi yapilan işlerle gösterilmiştir. Batiköy köy mezarlik duvarlari ve agaçlandirilmasi,köy içi su şebekesinin uzatilmasi,köy imami lojman yapilmasi,köy içi yollarinin betonlanmasi,köy odasi düzenlenmesi,köy meydani düzenlenmesi çiçeklendirme ve yeşillendirme,ATATÜRK büstü ve dekarosyon yapimi bu yillar arasinda yapilmiştir. 1999 ve 2004 yıllari arasinda yapilan meydan düzenlemesi yesil alan son dönem seçilen muhtarın ilgisizliginden şuan bir çöplük halindedir.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Bunun yanında köyde Bir Bakkal ve Bir kıraathane bulunmaktadır.

kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Bu Sayfayı Paylaş